Google Cloud Print – pomocník, který potěšil

Google loni vydal skvělou aplikaci – Google Cloud Print. Její použití je pravděpodobně jenom pro pár lidí s podobnou konfigurací jako mám já sám, ale přesto mě to velmi potěšilo.

Rozhraní Google Cloud Print

V čem mi slouží?

Doma nemáme tiskárnu, takže tisknu, kde se dá. Většinou u rodičů, kterým jsem to vždy poslal emailem spolu s instrukcemi, kolikrát to potřebuji vytisknout, v jakém formátu a dalšími detaily. Čas od času se povedlo, že jsem to opravdu v takové podobě dostal zpět, většinou jsem těch tisků dostal ale víc.

Nemám možnost se připojit vzdáleně k nějaké tiskárně (pomocí VPN nebo jiného připojení) a vytisknout si to tam sám. Takže zbývala poslední věc – dojít si to vytisknout osobně, pustit ten počítač, počkat a pak jít zase domů. A to se mi nechtělo.

Google Cloud Print

Pak přišla tahle věc, která se jednoduše nainstaluje na počítač, ke kterému je připojená příslušná tiskárna a on začne fungovat jako print server. Požadavky na počítač jsou mizivé, jedinou nutností je instalace Google Chrome (který ale nemusí být zapnutý ani nastavený jako výchozí prohlížeč). Samozřejmě jsou i tiskárny, které tuto technologii podporují samy o sobě a dá se na ně tak tisknout přímo, ale to nebyl náš případ.

Nastavíte, propojíte se svým Google účtem a můžete tisknout. Respektive, pokud chcete tisknout z libovolné aplikace (nebo mobilu), musíte nainstalovat ještě ovladač na počítač, ze kterého chcete tisknout.

Pokud chcete umožnit tisk i dalším osobám tak tiskárnu nasdílíte a mohou ji používat také, aniž by instalovali nějaké ovladače, VPN připojení a další hlouposti.

A tisknete

Měli byste tisknout úplně stejně jako z libovolné jiné aplikace. Měli – bohužel, v době, kdy jsem si ovladač nainstaloval, tak všechny tisky z aplikací se sice dostaly do fronty na vytištění, ale tam zamrzly a už se nikdy nevytisknuly. Nicméně v okamžiku, kdy se tisk spustí přímo z prohlížeče Google Chrome případně ze stránky, na které vidíte i průběh jednotlivých tisků, vše funguje v naprostém pořádku a všeobecné spokojenosti.

Odešlete úlohu k vytištění a v okamžiku, kdy se spustí počítač, ke kterému je připojená příslušná tiskárna, dojde k jejímu vytištění (a smazání úlohy ze serverů Google). Tiskáren si můžete ke svému účtu připojit kolik chcete z různých počítačů a tisknout a tisknout a tisknout.

Jak jste na tom vy – máte vlastní tiskárnu, připojuje se do firmy a tisknete tam nebo si věci k vytištění nosíte sebou a tisknete až když jste u tiskárny?

1 komentář

Leave a Reply