Flash Boys, Michael Lewis

Obálka knihy Flash Boys, Michael LewisRobert Vlach o této knize napsal:

Michael Lewis napsal nadpozemsky dobrou knihu o neviditelných predátorech akciových trhů.

Lewisova kniha má tolik vrstev, příběhů a barev, že si při čtení až říkáte, jestli tohle tempo může vydržet až do konce. Vydrží. A vám nezbude než zírat. Věříte-li v neomylnou (a snad i spravedlivou) neviditelnou ruku trhu, tím spíše byste si měli Lewise přečíst a konfrontovat svůj pocit s novou realitou věku neosobních algoritmů, kterým jsou něčí pocity úplně ukradené.

A měl pravdu. Čtivé od začátku do konce, podobným způsobem děsivé. Zvláště pokud obchodujete na burze. Nebo pokud Karlovi Janečkovi z RSJ věříte, že jsou pro trh důležití, protože poskytují likviditu.

Několik příběhů smotaných dohromady, jejichž spojení ze začátku vůbec nedává smysl. Ale postupně to krystalizuje, skládáte si v hlavě tu skládačku dohromady a děsíte se víc a víc.

Příběh o natažení nejkratšího kabelu mezi dvěma místy. Ať se děje co se děje, ať to stojí co to stojí, musí to jít přímo. Mimochodem v optických kabelech ten signál nelétá rychlostí světla, ale díky odrazům tak maximálně dvěmi třetinami. Takže mikrovlnná pojítka jsou rychlejší, bohužel v té době neexistovala. Milisekundy, které pomáhají k ziskům, milisekundy tak důležité, že zákazníci jsou ochotní platit statisíce dolarů měsíčně za lepší umístění v rámci jedné serverovny nebo za kabely, které nejsou hezky natažené kolem dokola, ale přímo od počítače do switche. Za switche, které jsou o fň rychlejší než ty stávající. Díky tomu všemu zjistí vaše objednávky na jedné burze, rychleji zadají příkaz na jiné burze a prostě vás v pořadí předběhnou a pak vám vše prodají dráž.

Příběh o tom, jak nikdo vlastně netuší, podle jakých pravidel jednotlivé burzy fungují. Že na mnoha burzách dostává váš broker zaplaceno za to, že tam provede váš příkaz. Že existují speciální pokyny k nákupu/prodeji, o kterých vědí jenom vysokofrekvenční (HF) obchodníci a jsou jim ušity na míru.

A Hide Not Slide order – the trader said he was willing to buy the shares at a price above the current offering price, but only if he was on the passive side of the trade, where he would be paid a rebate.

Příběh o tom, kterak se SEC (komise pro dohled nad kapitálovými trhy) stará raději o to, zda je něco výhodné pro HF obchodníky nebo jim nestojí v cestě. A kolik lidí ze SEC odchází pracovat právě k HF obchodníkům.

What are you doing is not fair to high-frequency traders. You’re not letting them get out of the way.

Zmínka o vysokofrekvenčním obchodníkovi, který se chlubí tím, že za posledních pět a půl roku měl jediný den, kdy se mu nepovedlo vydělat peníze. A celé to způsobila lidská chyba. Začínáte chápat, proč je RSJ a jeho akcionáři v pohodě.

From the point of view of the most sophisticated traders, the stock market wasn’t a mechanism for channeling capital to productive enterprise but a puzzle to be solved.

Příběh o tom, jak brokeři vaše příkazy posílají na jednotlivé burzy po svém, třeba po malých částech. Takže místo abyste zakoupili za cenu, která zrovna na trhu je, postupně si sami sobě – ve spolupráci s HF obchodníky – tu cenu vyšponujete nahoru. Ano, to se netýká nás, kteří kupujeme pár tisíc akcií, ale když jich kupujete miliony, asi to poznáte. Některé hedge fondy odhadují, že je to ročně stojí 300 milionů dolarů.

Příběh o programátorovi, který vyvíjel HF řešení pro banku a využíval přitom open source zdroje. Nedovolili mu, aby v nich opravené chyby zase poskytl komunitě zpět a tak se to rozhodl udělat až když z banky odešel. Zatkla ho FBI a na pár let zavřela, přičemž vlastně vůbec netušili, proč ho zavírají. Banka si to prostě přála.

His mind still worked fine, though, and a lifetime of programming in cube farms had left him with the ability to focus in prison conditions.

Jak psal Robert – napínavé od začátku do konce. Pro vás možná důvod obchodování na akciových trzích úplně odmítnout, protože těmhle hráčům se nikdy nemůžete vyrovnat. Nebo naopak získáte chuť se do toho vrhnout po hlavě a začnete pracovat pro někoho, kdo vás tyhle radůstky naučí. V každém případě stojí za to si to přečíst.

Kde koupit

Na Amazonu, kde jinde. Vlastně můžete i na Martinusu, kde to mají i v češtině (Jako blesk, Vzpoura na Wall Street).

Leave a Reply