Finanční poradci jsou zmetci! A bankovní poradci?

Finanční cíle, zdroj: www.randalclark.com/financial-advisors Mám pocit, že se nějak roztrhl pytel s negativními články o finančních poradcích. Tak jsem trochu popátral po internetu a našel pár vyšlých článků – Nejčastější triky, Proklepla jsem poradkyni, Překontrolujeme vaši smlouvu, Kolik bodů musíš napsat případně (starší) test finančních poradců (i když ten dopadl celkem férově).

Některé články trochu objektivní, jiné spíš kydající špínu. Což asi sedí na to, že u nás je finanční poradce na předposledním místě oblíbených profesí (před uklízečkou), v Americe prý na 32. místě (třeba před vysokoškolským profesorem nebo architektem). To mi přijde celkem rozdíl.

Pak jsem s pár lidmi pokecal o jejich zkušenostech. Někteří spokojení, jiní chodí jenom do banky, protože tam přeci vědí, co je pro jejich dobro.

No, to vám řeknu, tahle konkrétní paní, která chodí jenom do banky, protože ji tam znají a dobře poradí, si nechala doporučit stavební spoření. Jednorázový vklad 200 000Kč, nyní velmi překvapená z toho, že na ty peníze 6 let nesáhne. Na cílovou částku (ze které se platí úřednici odměna a kterou paní zaplatila jako poplatek) jsem se raději už neptal. Úvěr neplánuje, státní podporu na ně ale bude moci čerpat dalších skoro 13 let. Tomu se říká super smlouva.

Mám pocit, že natrefit na mizerného finančního poradce není dobrý zážitek. Ale aspoň ze všech těch nabízených produktů vybere ten, který mu přinese nejvyšší provizi. Když zajdete do banky, tak vám natlačí to, co zrovna tlačí centrála. Nemusí to být pro vás dobré, nemusí jim to ani moc vynést, ale splní kvótu. Kvótu – to slovo odněkud znám a nemám pocit, že by bylo moc oblíbené.

Co preferujete vy – finančního poradce nebo bankovního úředníka? A proč?

online polls

Leave a Reply