Finanční poradce

Jsou věci, o kterých bych vůbec neřekl, že budu kdy psát. Finanční poradce je asi jedním z nich, už to slovní spojení ve mě vyvolává divné pocity spojené s nedůvěrou a primárně s nějakým háčkem. Háčkem, který bude znamenat hezký zisk pro něj a snad né moc velkou ztrátu pro mě.

Nicméně i na mě došlo a v souvislosti s refinancováním hypotéky (ten čas letí hrozně rychle, o refinancování více někdy jindy) jsem zkusil, co pro mě takový poradce může udělat. Shodou okolností ve stejný čas mi kdosi doporučil „dost dobrou“ poradkyni a tak jsem to zkusil.

První setkání bylo zvláštní, minimálně pro mě. Nějak jsem na něj šel připraven řešit pouze problém hypotéky, vše ostatní bylo podružné. Nicméně poradkyně (asi správně) chtěla vědět spoustu věcí, které mi mnohdy vůbec nedávaly smysl, ale nakonec jsem jí něco řekl, něco jsme se dohodli, že asi vědět opravdu nemusí, něco jí nevycházelo (zvláště když spočítala měsíční náklady a proti nim postavila příjem od úřadu práce :-)) a nakonec jsme skončili. Další setkání příště, tam už bude nějaký plán co a jak řešit, nabídky od bank a tak dále. Zkrátka a prostě strategie, kterou jsem čekal.

A tak jsme se potkali znovu. Připraveny návrhy jak na hypotéky (i když jich moc nebylo, ale nějaká řešení se našla) a současně upozornění na věci, které by šly udělat lépe (a ony by opravdu šly, kdyby člověk měl čas se kouknout na všechny ty smlouvy, v klidu je projít, zapřemýšlet, kouknout co je na trhu, porovnat, oběhat, předělat, …). Takže jsme ve finále i něco změnili. Bylo to se mnou opravdu těžké, spousta hloupých dotazů a pochybností, ale dobrali jsme se k cíli, který dává smysl (alespoň mě).

Samozřejmě můj skeptik ve mě pořád hlodal a tak jsem se ptal, jak se vybírá takový nejlepší produkt z dané oblasti, zda je to ten, který má největší provize, neboť jinak se moc neliší. Dozvěděl jsem se, že provize jsou v podstatě stejné a produkty se liší, takže kdybych řekl tohle tak by odpověď byla taková a tohle zase znamená tuhle odpověď a tak dále, asi se to tedy opravdu liší a je dobré znát podmínky jednotlivých ústavů podrobně. K tomu jsou prý schopni s institucemi snad i vyjednávat a některé věci změnit na přání klienta (takže konkrétně u té hypotéky by prý možná dokonce i šlo zrušit měsíční poplatek za vedení účtu, což by bylo super, ale stejně jsem to už začal řešit jinak).

Spousta klientů je prý celkem ráda, když vidí, že vhodným přeskupením smluv se dá získat to samé za méně peněz a někdy prý je ten rozdíl dost viditelný. Pro mě osobně bylo super, že jsem nemusel nikam běhat, všechno obešlou sami (a za své :-))

Zkrátka a prostě, pokud byste někdo někdy cítil potřebu nechat si poradit od někoho snad nezávislého, který nabízí takřka vše co je na trhu financí dostupné od všech možných institucí, tak se ozvěte, kontakt mám.

A pokud by někoho tahle kariéra lákala (prý je potřeba maturita a chuť jednat s lidmi, vše ostatní se člověk naučí) tak se může ozvat také – noví lidé se hledají (i na částečný úvazek).

1 komentář

Leave a Reply