Elon Musk, Ashlee Vance

Obálka knihy Elon Musk od Ashlee VanceDalší kniha do sbírky životopisů. A zase poznání, že to asi nikdy nikam takhle vysoko nedotáhnu, protože jsem byl jako malý moc hodný. Buffett nebyl žádný vzorňák, Jobs také ne a Musk se od nich moc neliší. Do toho si jde tvrdě za svým, neskutečně maká, všechno zpochybňuje, má fotografickou paměť a během chvíle se naučí to, co jiní studují celý život. Umí programovat a ještě to spojit s fyzickým světem – většina lidí zvládne jenom jedno z toho.

Jo, pro to všechno co dokázal musí být tak trochu šílený.

Šetřit, šetřit, šetřit

Tahle mantra jde snad celým jeho podnikáním. Má soukromé letadlo, kterým lítá jak šílený (cca 110 letů ročně) mezi jednotlivými firmami, ale současně nemá všude vlastní dům, ale často přespává u kamarádů.

Chce po lidech, aby věci, které se normálně pořizují za stovky tisíc dolarů vyvinuli za cenu do pár tisícovek, přestože na tom stráví klidně rok. A ono se jim to povede.

Místo speciálních ventilů pro raketové palivo používá běžné ventily z automyček, jenom v nich vymění těsnění.

Zaplatit osm milionů dolarů Rusům za raketu se mu nechtělo, tak si raději postavil vlastní. Trvalo to pár let, ale technologicky jsou podle všeho o desetiletí před ostatními.

Pamatuji, že ve čtvrté nebo páté třídě jsem měl v nějakých předmětech hrozně špatné známky. Přítel mé matky mi tehdy řekl, že jestli se nezlepším, tak propadnu. Já vůbec nevěděl, že musím projít ze všech předmětů, abych postoupil do dalšího ročníku. Pak jsem měl nejlepší známky ze třídy.

Změna – teď!

Nejenom že se mu nechce moc platit, ale všechno chce hned. Takže raketové motory ladí na odpalovací rampě, něco změří, hned něco změní a zase znovu. Všichni ostatní výrobci měří, pak měsíce něco mění a pak to zkusí znovu.

Software v Tesle se aktualizuje automaticky sám a tak majitelé dostávají novinky a jsou neskutečně šťastní. Přemýšlím, kdy je to trkne a začnou se bát, jak bude auto ráno vypadat a zda ho budou umět ovládat.

Ve volném čase Elon s Kimbalem pročítali noviny a vytipovávali si zajímavé lidi, se kterými by se chtěli seznámit. Pak jim zavolali a požádali je, zda by s nimi nešli na oběd.

Odhodlání, přehled, píle

Ten chlap je jako buldok a podle všeho co si usmyslí to dotáhne do úspěšného konce. Dříve nebo později, ale asi všechno. Aktuálně podniká ve třech v zásadě nesouvisejících oblastech, ale přitom si ty firmy vzájemně předávají znalosti, navazují na sebe a táhnou se dopředu. SolarCity, Tesla, SpaceX. Solární energie a baterie, elektrické auto, dobytí Marsu.

To odhodlání je děsivé, po přečtení životopisu si skoro říkám, zda dělám správně, když sázím na pokles ceny akcií Tesly. Uvidíme, čas prozradí 🙂

Kde koupit

U Melvila, kde jinde. Případně na Amazonu, pokud si chcete počíst v originále. Nebo u Martinusu, pokud si budete kupovat i další knížky.

Další články o knize:

4 komentáře

Leave a Reply