Dubnové novinky ve světě Lotusu

Duben zase přinesl něco extra – tentokráte celá komunita vzpomínala na to, jak přišla do styku s Lotus Notes. Spousta těch povídání byla hrozně zajímavá a snad všechna byla pěkně dlouhá, takže na procvičení angličtiny naprosto skvělé. Další v plánu bylo povídání o nejhroznějších prezentacích, kterou zahájil Rocky Oliver a která se moc neujala. Nicméně jeho povídání je naprosto skvělé a musím říci, že obdivuhodné (a to miluji dělat prezentace bez přípravy).

WCM, CRM, DM, HD, PM a spousta dalších zkratek se množí v komentářích k otázce které aplikace byste chtěli mít v dodávce s Lotus Domino. Je vidět, že problematiku publikování na webu, správy kontaktů, dokumentů či projektů řeší spousta z vás. A ke všemu tomu se ty Lotusy snad opravdu hodí. Co byste chtěli mít v dodávce systému zrovna vy?

Velké přílohy a úspora času, věc kterou by spousta lidí potřebovala, o které se mluvilo snad od verze 6 a stejně o ní málokdo ví. Zkrátka a prostě místo otevření přílohy z dokumentu provedete nejdřív její uložení na disk (což probíhá na pozadí) a až pak otevřete. Pravda, je to o krok víc, ale zase to ušetří čas.

Lotus Connections, nový produkt o kterém se snaží všichni mluvit, ale asi málokdo si dokáže představit co to jeho firmě přinese. Gia připravila sice úžasně dlouhý ale o to lépe napsaný popis, kdy to najednou vidíte jako na dlani a ptáte se, kde to podepsat.

Víte co umí dělat produkty Lotusu? IBM zveřejnila dema, která pouští na svých akcích a které vám mohou dát trochu představu.

OnTime Meeting Manager zní podle popisu jako naprosto úžasný nástroj. Rozšiřuje možnosti databáze Rezervace zdrojů a spoustu vychytávek a myslím, že zvláště pro větší firmy by to mohlo být super. Možná dokonce lepší než DB Booking.

Excel 2007 neumí otevřít Lotus 1-2-3 tabulku. To zní jako zpráva úplně mimo, ale pravdou je, že znám spoustu aplikací, ze kterých se exportuje do formátu wk4 a vždy se počítalo s tím, že to Excel načte. Nenačte, což je škoda. Finta označit dokumenty a na pravém tlačítku zvolit „Copy as table“ je krásné, ale mnohdy hrozně pracné. Zas na druhé straně to přináší nové možnosti a je to hrozně jednoduché – vědí o tom vaši uživatelé?

We do that – věta, kterou doporučuje používat Bruce Elgort. A asi má pravdu, je dost možná zbytečné říkat jak dlouho se tomu věnujeme, důležité je co umíme a s tím doba moc společného nemá. Nehledě k tomu, že spousta firem se chlubí tím, jak dlouho jsou na trhu, ale zapomínají třeba říci, že ti jejich vývojáři u nich pracují teprve půlroku a to jsou celé jejich zkušenosti s danou platformou. Což bývá smutné.

Pokud jste si někdy chtěli upravit pracovní plochu, aby zobrazovala nějaký hezký obrázek, tak máte šanci. A věděli jste, že od verze 8 již můžete při označování dokumentů v pohledech používat běžné kombinace kláves Ctrl a Shift?

Ferdy píše krátký článek o odhadech pracnosti, zajímavá jsou pro mě hlavně čísla o úsporách času při znovu použití kódu a že přidání dalších lidí nemůže projekt zkrátit o více než 30%.

Přemýšlíte o nasazení Sametime a nevíte, kterou verzi si vybrat? Existuje jednoduchá tabulka porovnávající jednotlivé edice. A i ta nejobyčenější edice co je zdarma toho dle mého umí dost.

Charita tu a charita tam, zkrátka a prostě všude. Jednu se snaží prosadit i Yancy a měl zajímavý nápad jak nás zviditelnit – všechny částky by měly končit číslicí 8. Úspěch to byl až neuvěřitelný. Co vy, přispíváte čas od času na něco?

Pro vývojáře

Snad na začátku měsíce Andre vyzval zda by někdo neudělal XSLT šablony pro prohlížení návrhových prvků, aby se nemusely používat ty né-zcela vyhovující Synopse. Tak jsem se zběžně kouknul na to, jak se taková věc vlastně píše a pak mě předběhl Janeg, který to napsal. To jsem zvědav, zda přestanete Synopse používat.

Srovnání se SharePointem (zajímavé je, že lidi kolem Lotusu se musí pořád srovnávat s MS produkty, nemáte ten pocit?) vyznívá celkem zajímavě. V podstatě z toho vyplývá, že SharePoint umí to co Lotusy, takže migrace z technického hlediska nedává moc smysl. Lotusy vítězí v bezpečnosti (která se ale v zásadě dá taky udělat) a InfoPath je zjevně dobře udělaný nástroj.

Neuvěřitelné povídání o datových typech u sloupců v pohledech. To čtení je hrozně nezáživné, vůbec nechápete o čem to píše a proč a pak najednou jsou ty tři odrážky a je to jasné a říkáte si – a sakra. Takže naformátovat si obsah pomocí datového typu je krásné, ale pozor, že na pozadí je pořád plná hodnota – může se to třídit jinak než čekáte nebo naopak se nemusí dokument na základě hodnoty nalézt.

Starosti s HTML emaily jsou snad normální, zvláště když chcete, aby email vypadal hezky. Chris shrnuje co určitě plný klient LN neumí zobrazit a udělá špatně, tak je dobré se tomu vyhnout.

Jak zjistit zda řetězec obsahuje pouze to co má? Vždycky jsem si myslel, že je to jednoduché, ale Andre mě trochu překvapil a upozorňuje, že třeba při testování pouze velkých písmen se musí písmena vyjmenovat.

Skvělý tip, který asi často nevyužijete – jak vymazat historii úprav. Finta je v použití DXL exportu a importu. Opravdu zajímavé.

Nové metody tříd ve verzi 8 – zvláště se mi líbí ty na práci s kolekcemi dokumentů, mám pocit, že zrovna tyto třídy mi vždy chyběly.

Používáte při vývoji svých aplikací CSS? Osobně v jsem to v plném klientovi snad nikdy nepoužil, což se ukazuje jako škoda. Nathan ukázal krásný příklad s fieldsetem (což taky nikdo nepoužívá) a vypadá to fakt dobře. Chris udělal něco podobného pro změnu s tabulkou.

Potřebovali jste někdy na webu hezky zarovnat checkboxy? Já kdysi ano, byla to hrůza a už ani nevím jak jsem to vyřešil. Steve to vyřešil JavaScriptem, což asi není skvělé, ale funguje to.

Jak uložit bookmark. Tenhle článek je hlavně zajímavý v porovnání jednotlivých jazyků, které dostaly za úkol udělat to samé.

Víte jak agentem upravit dokumenty v databázi aby se uživatelům nezměnily jejich nepřečtené značky? Stačí před spuštěním agenta vypnout vlastnost databáze „Do not mark modified documents as unread“ a po proběhnutí to zase zapnout. Teď jenom přijít na to, jak to udělat programově.

Pro administrátory

Tip na prohlížení profilových dokumentů je spíš pro administrátory. Vývojáři je naházejí všude bez ladu a skladu a k něčemu jim jsou, ale chudák administrátor vlastně netuší co má uvnitř databází nehledě na to, když to musí změnit. A tohle je prostě jednoduché a mám pocit, že i pro vývojáře zajímavé čtení, kde by se mohli přiučit něčemu v kódu.

Domino Monitoring for Dummies aneb když se chcete v rychlosti naučit co to DDM umí a jak to použít, protože ve své miniškole administrace jsem se tomu nevěnoval.

Na změnu výkonu LEI při nasazení na více serverech upozorňuje Peter. Když se nad tím zamyslíte tak je to asi jasné, já při té příležitosti vzpomínám na instalaci LEI u jednoho zákazníka, kde předtím používali Notes Pump a pumpovali data celou noc. Po instalaci LEI jsme to spustili, ono to probliklo a my si řekli – sákryš, někde je chyba, ale kde. A pak jsme zjistili, že data jsou natažená, že to bylo opravdu tak rychlé. A to nás potěšilo.

BlackBerry a společné kontakty, věc, která doteď snad nešla dohromady. Naštěstí už je na to řešení a dokonce je zdarma, super.

Quickr a bezpečnost. Pokud to nevíte, tak Quickr umožňuje vytvářet vlastní uživatele v sobě (kteří nejsou v Domino Directory) a s těmi může být problém jak jim umožnit přístup k zabezpečenému serveru. Finta naštěstí existuje a přijde mi dost jednoduchá.

S Quickrem ještě souvisí finta jak umožnit uživatelům ukládat do něj svoje vlastní soubory. Musí se to totiž nejdřív povolit, což je sice krásné pro ochranu serveru (aby ho prý uživatelé nezahltili), ale tuším, že se nikde nenastavuje kolik tam uživatelé mohou uložit, takže to přináší jenom další starosti administrátorům. No budiž.

Máte plno v serverovně? Miniaturní server se mi prostě líbí a cena nepřijde extra mimo.

Pokud byste snad chtěli pomoci Bruceovi s jeho výzkumem co děláte s vaší adresní knihou, tak určitě bude rád.

Jak jste na tom s upgrady vašich systémů? Pro změnu opět Bruce se ptá jak na tom kdo je a co se mi zdá, tak spousta lidí se zasekla u 6.5.x a další u 7.0.x, málokdo je na osmičkách a snad jsem nezahlédl nikoho na pětkách (což je fajn). A co vy?

Nastavit Domino, aby poslouchalo na jiném portu určitě umíte. Ptáte se k čemu je to dobré? Protože spousta připojení bloguje většinu portů, tak by přeci bylo úžasné se spojit nativním LN protokolem například přes port 80 – sám bych to už párkrát využil. Nastavte to uživatelů, nic nepoznají a třeba to ve spoustě případů ocení.

1 komentář

  1. @3 tak to je opravdu smutné
    @4 k ThinkPadu se dokonce dává i licenci LN (tedy jenom pro off-line použití, ale stejně)
    @5 takhle jsem jednomu zákazníkovi nabízel Organizer od Lotusu – taky se mu líbily nějaké pohledy, které byly opravdu hezké. Ale nakonec jsme ho zlomili na Notesy, vysvětlily mu výhody a byl nadšen (snad) i když to kupoval jenom kvůli kalendáři (což jsem ještě nezažil).

Leave a Reply