Je čas si na chvilku oddechnout, druhá technická konference je za námi. Pro organizátory (v jejichž čele stál Martin Přádný z Actisu) skončilo to hlavní stresové období, teď se musí poučit z chyb a nedostatků a pustit se do další práce, které má Sutol naplánované na příští rok dost.
Letošní konference byl tak trochu krok do neznáma. Rozhodli jsme se ji zpoplatit a absolutně netušili, co to udělá s účastí. Přeci jenom lidé jsou hodně zvyklí na věci zdarma a tak jsme měli oprávněné obavy. Ty se naštěstí nepotvrdily, přihlásilo se něco přes 60 účastníků a díky placené účasti jsme měli takřka 100% účast a dokonce se nám vrátily snad všechny dotazníky. Velké díky všem, kteří dorazili!
Dát dohromady zajímavý program je vždycky makačka, ale snad i to se povedlo. Co se nepovedlo a věděli jsme o tom od minula bylo pořízení hlavových mikrofonů – tento úkol nám zůstává na příští rok a to už se to snad konečně povede, aby prezentující měli volné ruce, zvukař o kousek méně práce a účastníci super zvuk od začátku do konce.
Vlastní prezentace měly, dle mého, trochu kolísavou úroveň, pro příští rok tak přemýšlíme, jak vybrat kvalitní prezentující. S tím souvisí i myšlenka na otevření možnosti prezentovat pro kohokoliv se zajímavým tématem, o to důležitější bude vybrat kvalitní témata i dobré prezentující. Uvidíme jak to příští rok vymyslíme, protože další ročník je slíben.
Mezi prezentace, které mě nejvíc zaujaly, patřily následující:
- použití Ytria nástrojů administrátory – úžasná ukázka jak využít nástroje, které jsem vnímal jako vývojářské, i z pohledu administrátora a poradit si tak třeba s replikačními konflikty, smazanými dokumenty nebo spoustou dalších nepříjemných věcí, které se řeší špatně. Pak jsme dokonce viděli beta verze nových nástrojů určených pro uživatele a třeba možnost snadno si změnit existující pohled k obrazu svému se mi moc líbila. Pro účastníky konference jsou slíbeny trial kódy, aby viděli plnou funkcionalitu aplikací v praxi.
- chyby ovlivňující rychlost aplikací bylo známé téma, kterého ale pořád není dost. Co si budeme povídat, občas by si člověk sypal popel na hlavu nejraději sám, některé tipy byly hodně zajímavé a Honzou Krejcárkem vytvořená aplikace na vyhodnocování rychlosti vypadala velice pěkně (pro účastníky konference bude k dispozici)
- TDI se poprvé ukazovalo tuším před rokem a už tehdy mě zaujalo. Tak trochu obdoba DECS nebo konkurence LEI, k dispozici zadarmo v ceně licence LN a s možnostmi, které tyto nástroje tuším vůbec nenabízejí. Až příště budu potřebovat zase někde synchronizaci s externími systémy, tak se asi nebudu s ničím psát, ale zkusím to nainstalovat
Den utekl jako voda, přednášky byly proloženy výborným jídlem, ještě lepšími zákusky a pro ty co chtěli žít zdravě i ovocem (včetně čokolády k namáčení, aby toho zdraví nebylo tolik).
Z akce jsem udělal nějaké fotografie a čeká mě sestřih videozáznamu, který by měl být dostupný účastníkům konference na našich stránkách jak jen to půjde. Všem jsou k dispozici prezentace, ve členské sekci by některé z nich měly mít rozšířenou náplň, záleží na jednotlivých prezentujících.
Ještě jednou díky všem za účast, vyplněné dotazníky a příští rok na viděnou. A pro ty co si chtějí počíst víc tak můžete třeba u Martina Hansguta nebo co se psalo na Twitteru v průběhu konference.