Dotované schránky v Datových schránkách

Logo Datové schránky Tak nám pánové tu funkcionalitu Datových schránek zase krásně překombinovali.

V listopadu do nich přibyly funkcionality Odpovědních zpráv a Dotovaných schránek. Obojí dává, svým způsobem, smysl. Odpovědní zprávy fungují tak, že komukoliv odešlete Inicializační poštovní zprávu a on na ní může (zdarma) odpovědět. Odpovědět zdarma může právě jednou a párování se provádí dle čísla jednacího. To může fungovat.

Dotované schránky fungují tak, že si necháte (papírově) odsouhlasit, že dotovaná schránka souhlasí s vaším dotováním a pak dotujete všechny zprávy této schránky. Nedotujete tedy všechny zprávy, které vám budou chodit do schránky, ale všechny zprávy, která určitá schránka odešle. No dobrá, nedá se tím poskytnout benefit vašim zákazníkům, aby vám mohli psát zdarma, ale můžete to použít ve skupině firem, kdy budete platit jenom jednu fakturu.

Krása přichází teprve v okamžiku, kdy tyto dvě služby spojíte. V dnešní době to funguje tak, že Dotovaná schránka si ze svého platí jak Inicializační poštovní zprávu, tak odpověď, která na ni přijde. Což není moc logické, protože to znamená, že kvůli těmto zprávám musí uzavřít smlouvu s Českou poštou a čas od času si platit něco sama.

A tak se nám situace od konce ledna 2012 změní. V nově připraveném provozním řádu je řečeno, že Inicializační poštovní zprávy z Dotované schránky hradí její donátor. Naprosto logické. Teď se ale podržte a posaďte na zadek. Odpovědi na tu inicializační zprávu si již platí schránka sama.

Datové schránky za to možná nemůžou, asi bude chyba v nějakém zákoně či vyhlášce. Ale slíznou si smetánku, protože tohle mi opravdu logické nepřijde. Co vám?

Leave a Reply