Dojmy z Lotus Symposia 2010

Je za námi – další ročník Lotus Symposia. Zase to bylo jedno z těch větších, prý bylo přes 300 přihlášených a nakonec dorazilo víc jak 250 lidí, takže se musely přistavovat další židle. A možná i z toho důvodu se IBM letos rozhodla přísně limitovat počet účastníků od partnerů a všechny nepovolené zpoplatit částkou 990,-, což jsou prý náklady na jednu osobu. To jen tak, ať si všichni hned na začátku uvědomíte, kolik do vás IBM investuje a to v tom nejsou započteny hodiny strávené nad přípravou ze strany IBM ani partnerů, pouze pronájem prostor a zajištění občerstvení (a občerstvení bylo letos dostatek a po celou dobu, za což je pochvala).

Twitter byl i letos v pohotovosti, ale počet aktivních uživatelů je pořád malý na to, aby to mělo nějaký reálný přínos. Pokud se někdo chce vrátit k prezentacím tak budou k dispozici u IBM, video záznam ani letos bohužel nebyl, k tomu je budeme muset ještě dotlačit. Ale jedna z otázek v dotazníku byla, zda by se lidé chtěli zúčastnit vzdáleně, takže se možná i toho videa dočkáme.

Přesný program se i letos objevil spíš později než dříve, ale asi nikdo z nás na něj doopravdy nečekal, důležité není vědět co bude, ale zúčastnit se (možná se v tom ale IBM mýlí).

Zahájení konference si vzal na triko Byron Lawson a Američana v sobě nezapřel. Sršel energií, angličtina z něj šlehala na všechny strany a já hodně přemýšlel, kolik lidí mu opravdu rozumí. Z prezentace byly vidět dvě zajímavé věci – reference a mráčky. Reference nás provázaly i po zbytek dne, kdy (a podle mě to v předchozích ročnících nebývalo nebo alespoň ne tak moc) po skončení každého bloku jsme se dozvěděli, kdo dané technologie používá. A to bylo fajn. Mráčky (cloudy) se objevily také už tady s informací, že je to hlavně pro ty, kdo danou technologii používají čas od času a nemá smysl ji tedy implementovat interně. To je asi poprvé, co jsem slyšel takové zdůvodnění. V každém případě LotusLive byl prý vyhodnocen jako nejlepší cloudové řešení roku 2009 pro organizace.

Organizace, které zmigrovaly na Lotus Notes

Když jsem ho tak na pódiu pozoroval (a pak i Manfreda), tak mi došlo, že celé symposium je vlastně pouze v rukou dvou mlaďochů, kteří ho spíchli od A do Z. Spíchli ho moc pěkně, ale spíš jsem si uvědomil, že většina lidí v sále byla starší než oni a že u nás vlastně tihle starší zkušení borci hodně chybí a moc se nechtějí ukazovat, což asi není dobře.

Logo Chytrá planetaLotus Knows – trochu jsem minul začátek konference, takže netuším, zda na to bylo nějak zvlášť upozorněno, ale videa z této série nás provázela v podstatě po každé přestávce. Že by se to oficiálně dostalo do Česka místo Chytré planety?

Lotus Notes a Lotus Domino

První česká prezentace je tu. Trochu šok po tom energií nabitém Američanovi, Tomáš Vávra působil trochu rozpačitě a unaveně, absolutně nenabitý energií a přesvědčením. Stejně tak jsem na začátku přemýšlel, kdo je vlastně v publiku – podle prezentace lidi, kteří o této platformě nikdy neslyšeli, což asi nebyla úplně pravda.

Vlastní prezentace mě ale nadchla – kluci úplně zapomněli na klasicky nudné IBM slidy a svou prezentaci pojali ve stylu Steva Jobse. Čisté, prázdné slidy, dost obrázků, krátká a snadno zapamatovatelná hesla. To mě opravdu nadchlo. Zas na druhou stranu, u některých čísel se mohou lidé ptát, zda jsou opravdu zajímavá.

Opravdu někoho zajímají marketingová čísla jako „o 147% lepší“ či „$72M úspor“? Lokutus

Ale zpět, co jsme se vlastně dozvěděli? Upozornili na zjednodušení licencování – místo bývalých 11 licencí jsou nyní jenom 2 (Messaging CAL a Enterprise CAL). Licence v sobě zahrnují i spoustu dalších IBM produktů, což je příjemné a začíná mi to připomínat styl Microsoftu, který to také nahází na jednu hromadu a kupuje se to dohromady. O Lotus Designerovi zdarma jste už asi slyšeli – jde na něm zdarma testovat a vyvíjet aplikace v neprodukčním prostředí.

Slide ukazující zjednodušení licencí

Zazněly také tři způsoby nasazení Domino serveru – na svém hardwaru (nejčastější), na dodaném hardware (pravděpodobně Lotus Foundation) a již zmíněné cloudy (mysleli ten od Amazonu?).

Ve verzi 8.5.1 je kompletně přepracovaný spellchecker a je dostupný i v češtině, musí se však doinstalovat dodatečně. O možném použití XPages i na klientských stanicích jste možná už slyšeli také předtím, ale je otázkou, kolik lidí vlastně tuto funkcionalitu používá, zda se opravdu naše způsoby vývoje mění nebo jsme rádi, že pořád funguje to staré, co už umíme. Co vy, chcete po dodavatelích, aby je používali nebo je vám to vlastně jedno?

Petr Kunc ukázal krásně v praxi změny ve vyhledávacím políčku. Je to jasné, všichni víme, že lze vyhledávat v libovolné aplikaci, ale až když vám to ukáže, jak se to třemi kliknutími nastaví a co to znamená, tak to plně docvakne. Další pěkná věc byl widget People Pad, který používají interně v IBM. Luxusní věcička, ukáže detaily o lidech, se kterými si píšete, dohledá a zobrazí organizační strom, abyste rychle viděli vzájemnou vazbu a další a další detaily. Vypadá to opravdu pěkně, před lety takto ukazovali Atlas a hle, ta věc už se dá koupit.

Praktická integrace se Symphony pomocí ukázek z Notes of a Symphony Plug-in. Funguje to neuvěřitelně hezky, je to krásně připravené a podle všeho díky tomu i uživatelsky použitelné, bez zásahu programátora. Takže sami můžete tvořit dokumenty na základě dat z aplikací Lotus Notes. A chystá se na nás třetí verze Symphony, zatím je v betě, ale zkoušet už můžete.

Novinky ve verzi 8.5.2

Tak tady všichni ožili a začaly šustit bloky. Pár informací už předem prosáklo na blozích, ale tady to bylo hezky pohromadě a vypadalo to krásně. Ostatně není se co divit:

  • vícevláknová replikace, kdy replikujete víc databází najednou
  • automatické uzavření emailu když na něj odpovíte/přepošlete ho
  • nejčastější adresáti se nabízejí při vyhledávání nahoře (a jdou odebrat)
  • export emailů do EML formátu
  • možnost zobrazení aktivit z Lotus Activities v kalendáři
  • privátní kontakty
  • přeposílání privátních skupin a pracovišť a jejich import u příjemce
  • vylepšený kalendář pro iPhone Traveler a podpora iPadu

Vícevláknová replikace v Lotus Notes 8.5.2

Lotus Protector

Další cizinec, v půlce dne ho asi nikdo nečekal. Znamená to, že Lotus Protector v Česku nikdo vlastně neumí? Nevadí, Manfred Stadler ho odprezentoval velice hezky, zmínil důležité číslo (2000$ ročně na uživatele jsou prý náklady na SPAM a další nevyžádanou poštu), pochlubil se 99,5% úspěšností (dle ICSAlabs) Protectoru v nalézání těchto špatných emailů a také se pochlubil, že IBM do něj zapracovala svou speciální technologii.

Druhou částí bylo představení Lotus Protectoru for Mail Encryption. Věc, která (pokud uživatelé chtějí) šifruje emaily po celé cestě tak, aby se o to uživatel nemusel starat. Samo si to zajistí veřejné klíče protistrany a zvolí ten nejlepší způsob (navíc je kompatibilní s PGP). Pořád jsem jeho výhody zcela nedocenil, ale můžete si poslechnout podcast, kde se dozvíte víc.

Lotus Sametime

Všechny produkty se vylepšují a tento také. Jedním z největších hitů byla informace, že nový webový klient již není vyvinut v Java, ale přímo v HTML, stejně tak rozhraní pro webové konference. Konference ostatně nemizí po skončení, ale zůstávají uloženy na serveru pro pozdější použití, je možné je rovnou zaznamenávat a při konferenci používat sdílení aplikací, prezentaci souborů, video přenosy účastníků, diskuze a historie všeho co se dělo.

Webové konference pomocí Lotus Sametime

Informace o přítomnosti jde jedním kliknutím zapnout v dodaných aplikacích (i od partnerů), o pár kliknutí složitější je konfigurace na webových stránkách – vlastně se jenom přidá DIV s vhodnými parametry. Stejně tak je možná integrace do Microsoft Outlook a prý okolo 40% zákazníků to kvůli tomu pořizuje.

Nové jsou i použité kodeky, těšit se tak můžeme na H.264 a G.722.1, což by mělo přinést zázračná zlepšení v kvalitě. Upozornili i na možnost připojení více komunit k jednomu klientovi, což ale není licenčně dovoleno v edici, kterou dostáváte zdarma k Lotus Notes.

Jak to všechno zní neuvěřitelně nudně, tak tady se Petr už začal rozjíždět a vtipkovat a lidé se smáli, konečně to získalo pořádnou šťávu (ani není divu, když je schopen komunikovat přes Sametime sám se sebou).

Lotus Connections, Lotus Quickr

Sociální software táhne díky obměně pracovníků, ti mladí prý nic jiného než facebook neznají a jak se jim nedá něco podobného, tak jsou nespokojení. No nevím, mě ty jejich produkty zatím snadností používání neoslovily.

A už to jelo – blogy, wiki, záložky, soubory, profily. Hmm, ukažte mi vašeho kolegu, který ten blog a wiki bude plnit, ukládání záložek a souborů věřím víc. A hledání v profilech je moc pěkné, pokud je máte čím naplnit. Ve spoustě společností nejsou schopni dát dohromady ani organizační strukturu, natož čím se kdo zabývá a v čem je dobrý. A lidi sami to zadávat nebudou.

Co se použít dá a smysl to dává jsou Activities – část Lotus Connections, která se dá nasadit sama o sobě a díky které si můžete lépe organizovat práci na konkrétních projektech a na jednom místě sdílet všechny dostupné informace a úkoly a sledovat jejich plnění. Někteří lidé jsou tím tak nadšeni, že to používají sami, protože se jim to v tom prostě lépe organizuje.

Lotus Activities, součást Lotus Connections

Čekají nás Connections Next (pravděpodobně verze 3), kde by mělo být výrazně vylepšeno doporučování lidí, odkazů, blogů a dalšího podle toho, čím se zabýváte a mohlo by vás zajímat. Přibude diskuzní fórum a já začínám mít pocit, že ten rozdíl od Lotus Quickr se zmenšuje čím dál tím víc. Ostatně podle rozhovorů s lidmi málokdo z nich pochopil pořádně rozdíl mezi QuickrConnections, prostě sociální software a splývá to dohromady.

Na podzim nás čeká i nový Lotus Quickr, kde by se měl vylepšit vzhled, nahrávání souborů, vložený editor, verzování a větší integrace s ECM produkty.

A kdo si to chce vyzkoušet v praxi, tak kromě známého Greenhouse je možné využít i komunity na developerWorks.

Reference

Reference se táhly celým dnem, některé byly hodně hezké a spousta lidí o nich moc neví. Takže Lotus Notes používá třeba Policie ČR pro vyšetřování a evidenci nehod v celé republice (věděli jste?). Využívají i WebSphere Portal, na kterém mají vystaven systém pro evidenci uměleckých děl. Lotus Notes používají i BVV (Brněnské Veletrhy a Výstavy) nebo RaiffeisenBANK. Již zmíněný portál používá třeba Alliance Healthcare, Město Liberec nebo TSK Praha. Tuším že první reference Lotus Connections je ve společnosti AOPK, která má pobočky rozmístěny po celé republice.

Odpoledne

Je asi ošklivé celé odpoledne shrnout do jedné kapitolky, ale třeba se to povede.

Logo SutolNa začátku se představil Sutol, který se v posledních dnech otevřel veřejnosti. Navnadili lidi na připravované semináře a podzimní konferenci a možná je trochu zchladili informací, že členství bude placené. Necháme se překvapit, kolik lidí vstoupí.

Honza KrejcárekDIGI TRADE mluvil o widgetech a k čemu je možné je opravdu a prakticky využít. Příklad se sledováním serverů byl pěkný, praktické ukázky několika vybraných ještě lepší a pak ukázal tři věci z vlastní dílny – vyhledávání osob v libovolném LDAP adresáři, evidence výkazů práce a konečně, v době Datových schránek hodně zajímavé, podepisování pdf souborů prostým přetažením do LN dokumentu. Krása, začínám ty věci v bočním panelu mít čím dál tím raději.

Widget pro podepisování PDF souborů

Cubeteam zastoupený Danem Vránou předvedl praktické využití Lotus Activities. Dan to uvedl krásně, neuvěřitelně skeptickou řečí k čemu to tak může být dobré a skončil optimisticky povídáním jak to za 140 minut nainstalovali. A pak už nás čekalo video, ve kterém ukázal jak přesně a k čemu to používat – jo, tahle věc dává smysl.

BlackBerry v podání společnosti System4u. Povídání o technologii nebylo špatné, ale představení produktu Dysant Mobilizer, který v reálném čase zpřístupňuje Lotus aplikace na BlackBerry opravdu přitáhlo pozornost. Vypadá to skoro jako pohádka. Mimochodem zpřístupnění aplikací na mobilních zařízení prý dává praktický smysl, protože se pak třeba víc fakturuje – pokud lidé mohou zapsat výkaz práce ihned, tak na to nezapomínají a zjistí se, že toho odpracovali víc, než si mysleli.

Aleš LichtenbergKAISER DATA ukazoval Lotus Traveler v praxi a zmiňoval se i o nové verzi, která bude podporovat Android. A shodou okolností na Sutolu o tom vyšel článek. Současně nás v nové verzi čeká plánovaná synchronizace nebo server pro Linux. A vidět naživo Sametime na mobilu je také hezké.

Pomalu se blížíme ke konci a Ondřej FuxaYOUR SYSTEM povídání o propojení Lotus Notes a dalších systémů. Není to špatné, ale pak najednou osvícení a povídání o Tivoli Directory Integrátoru. Tahle věc je zdarma v ceně LN a neslouží pouze (překvapivě) k synchronizaci adresářů, ale libovolných dat. Omezení je jediné – hlavní zdroj nebo cíl dat musí být v Dominu, ale jinak synchronizujte s čím chcete. Skoro by se chtělo říct zapomeňte na DECS nebo LEI (pokud to nechcete v reálném čase) a používejte toto, má to konektory v podstatě všude.

Co nás čekalo v pozdním odpoledni, kdy se sál pomalu vyprazdňoval a lidé už neměli energii? Třeba spojení Quickr a FileNet (VUMS Legend), implementace portálu (DNS) nebo praktické využití Connections (IBA) (což bylo hodně podobné s prezentací dopoledne i když otázky proč to používat byly kladeny správně a dávaly velký smysl). Ale tady už jsem si nic nezapsal, tužka obdržená ráno přestala psát a nic zajímavého mě netrklo, abych si to poznamenal.

Konec

Rozešli jsme se ihned po skončení poslední prezentace. Nečekala nás žádná panelová diskuze, rautík ani nic podobného. To je možná trochu škoda, otázky by si prostor zasloužily a rautík chápu, že stojí dost peněz.

Jen hrstka zůstala ještě déle, aby popovídala a celé to shrnula do jediného – povedlo se a za rok se uvidíme. A co vy, dorazíte?

1 komentáře

  1. Celkem ta čísla ze Symposia a hlavně prezentace zabírají. Za pár minut jsme se dostali od „Nedám ani korunu“ přes „Taková čísla si také umím vycucat z prstu“ až po „Uvidíme, jak dopadne fiskální rok. Pokud dobře, něco na to dáme“.

Leave a Reply