Do desíti – s Václavem Ševčíkem

Václav Ševčík Václav Ševčík, spolumajitel společnosti Actis a současně (nejen) programátor, který si oblíbil integraci Lotus Notes s dalšími systémy pomocí lclsx, xsl:fo a případně dalších zkratek. K tomu všemu znalec Ytria nástrojů a propagátor jednoduchosti v programování.

Proč jsi se vlastně před lety začal věnovat Lotus Notes, co tě na nich tehdy zaujalo?

Nikdy jsem se necítil být opravdovým programátorem… Zaujal mě především poměr stráveného času mezi programováním a rozebíráním požadavků se zadavateli. Úžasný je rychlý vývoj, bohužel tím výhody po stránce programování asi zatím končí, ale vypadá to, že se to s verzí 9 zlepší. Většinu otravných postupů jsem vyřešil navázáním partnerství s Ytria.

Kdybys měl v Lotus Notes jednu věc zrušit, co by to bylo?

Možnost editace toolbaru ikon uživatelem.

Co naopak víš, že se lidem na Lotus produktech líbí nejvíc?

Vždy a snadno se zorientují v nové aplikaci – „Vlevo mám seznam, vpravo nahoře tlačítka, pod nimi pohled a když řádek rozkliknu, můžu změnit hodnoty“. Hrozně rádi si celé dokumenty přeposílají nebo doc-linky (už používají i Edit – Copy as – Table).

Web, plný klient nebo mobilní zařízení – co nyní letí? A pro co se ti lépe vyvíjí?

Ze začátku jsem se domníval, že vývoj pro webového klienta bude tím, co budu dělat denně. Nyní stále více programuji aplikace pro plného a hlavním důvodem je pravděpodobně zachování jedinečnosti platformy tak, aby nebyla snadno nahraditelná konkurenčním prostředím – „Když máme aplikace na webu, proč potřebujeme Domino?“

Pro mobilní zařízení jsme kromě pár drobností pro účel ukázky nevyvíjeli, uživatelé si raději otevřou plnou verzi webového klienta, např. v Opera Mobile.

Když se koukneš na osmičky jako vývojář, co považuješ za nejlepší novinku a které věci máš pocit, že se opravdu uchytnou a budou hojně používat?

Pro nás je to jednoznačně užší integrace s Javou, pevně doufám, že omezíme DocLinky v e-mailech a nahradíme je právě šikovným sidebarem, kde uživatel uvidí jeho aktuální souhrn záležitostí vyžadujících jeho aktivitu. První kroky jsme už učinili a jsou vítány, avšak většina klientů ještě plné 8 nevyužívá.

Vy dodáváte nástroje Ytria, takže úplně na rovinu – fakt dává smysl to koupit a naučit se to opravdu používat, není lepší a jednodušší si psát jednorázové agenty? Používáte tyto nástroje sami každý den, nebo jednou za čas?

Nástroje používáme každý den, především scanEZ (obsahuje mraky drobných toolů), jednou za čas pak využíváme ostatní – je jich 8. scanEZ je nedocenitelný při ladění aplikací a hledání chyb. Pro jejich opravu lze využít jak vlastních agentů, tak právě utilit, které obsahuje. „Dodáváte“ nástroje mi přijde hodně nadnesené, jsme partnery Ytria a přátelskou, nedotěrnou formou nástroje prezentujeme ostatním vývojářům a administrátorům. Nástoje zatím vzbudily po hodině prezentace obdiv u všech profesionálů, kterým jsme je představili. Lotusový junioři je ze začátku nedocení, protože nezažili tolikrát situace, které nástroje elegantně řeší (přidat jednu sdílenou akci do všech pohledů, vyřešit replikační konflikt na profilovém dokumentu, atd.). Hlavní osobou vývojářů Ytria je Lotus Notes guru, který dohlíží na jejich přirozenou použitelnost, takže školení není nutné. Jedním z hlavních problémů je spíše cena, která i při současném kurzu k dolaru, je vyšší, nicméně od toho jsme tu my a umíme to Ytria docela dobře vysvětlit 🙂 (a zařídit tak lepší cenu pro případné zájemce).

Jaké mají zákazníci požadavky na integraci LN s dalšími systémy (i třeba s MS Word) – je to časté, nebo lidé integrovat nechtějí a v každé aplikaci, kterou mají, si řeší tu část, kterou systém podporuje? A pokud integrují tak s čím nejčastěji?

Základním požadavkem je především sběr dat tak, aby je zakládali pouze na jednom místě. Většinou je snadno přesvědčíme, že LN budou data sbírat a následně distribuovat do dalších systémů, nejčastěji se jedná o relační databáze. V případě exportů připadá v úvahu vždy PDF, které má spoustu krásných vlastností, následuje MS Word, nebo jiný výstup. Pro generování využíváme XSL:FO, takže na formátu výstupního souboru záleží méně.

Lotus Notes a integrace s externími systémy – jde to nějak snadno, nebo se to spousta psaní a ošetřování mezních stavů?

 Lze to snadno využitím dalších nástrojů, jako je např. GEDYS IntraWare Pump, kde se dá přenos nakonfigurovat např. i tak, že je jeden vstup a rovnou tři různé výstupy – do Oraclu pro systém, do XLS pro kontrolu uživatele a do TXT třeba pro syslog 🙂

Řešení na které jste nejvíce hrdí, co to je? A je to spíš nějaká drobnost nebo masivní systém?

Každý z našeho týmu je hrdý na svoje programátorské „děti“, avšak osobně mám nejradši integraci s AS400 konzolemi (takové to zelené písmo na černém pozadí s funkčními klávesami F1 až F24 = Shift F12), které jsme schopni z LN ovládat (za pomoci Javy) tak, že uživatel jenom sleduje, kde se v konzoli vyplňuje jaká hodnota. Nádherně rychle založí 20 obrazovek za sebou z jednoho LN formuláře.

Kromě Lotus Notes, co dalšího zákazníci poptávají a používají? Jaký je ten další super produkt od Lotusu?

Pro nás je to Lotus Notes & Domino na DB2 :-), zabýváme se tím relativně dlouho a kolega Martin Přádný jede odprezentovat pár zkušeností do Londýna na UKLUG.

Leave a Reply