Do desíti – s Petrem Cinkánem

Petr Cinkán Petr Cinkán je IT manažer, který má s Lotus Notes dlouholeté zkušenosti a když si člověk přečte jeho odpovědi, tak ho nutně napadá, kolik mu asi IBM zaplatila. Nebo že by za to opravdu mohly jenom ty bohaté zkušenosti a čas, který lidem otevírá oči pro lásku k Lotusům?

Mohl byste porovnat aplikační platformu LN a MS v kontextu vašich řešení?

Platforma LN je nasaditelná na různých operačních systémech a tudíž mnohem otevřenější než MS. Nejsou zde stanoveny takové mantinely jako v případě MS. Dále musím říci, že v době kdy jsem začal pracovat s LN, tak to byl opravdu jediný Groupwarový systém na trhu. Dnes se mu samozřejmě v základních funkcích MS blíží, ale stále si LN prostředí nese své benefity dále.

Jednoznačně musím říct, že možnost práce v replikovaném prostředí je pro mě jednou z nejdůležitějších vlastností LN. Dalším, možná ještě důležitějším aspektem, je možnost využívat LN jako platformu a implementovat další možnosti tohoto mohutného IT prostředí. Nikdy nevíte jaké další požadavky na Vás ve firmě vymyslí a proto je LN/LD ideální investicí do budoucna. Asi nikdo neimplementuje všechno najednou, ale postupně zavádí IT projekty podle potřeby např. Lotus Workflow, Lotus Instant Messaging Lotus Sametime, Lotus Quickr a další. Další možností je vytvoření aplikačního prostředí včetně relační DB. Můžete si vytvořit různé aplikace na cokoliv co ve firmě zrovna požadují a to vše na stejné platformě, kterou denně uživatelé využívají a vy ji máte již zalicencovanou. Takže nemusíte řešit žádné investiční požadavky na nákup licencí, jen uživatelům pošlete mailem link na aplikaci, oni si nainstalují a vy uděláte školení a jede se dál. Musím ještě zmínit bezpečnost a možnost nastavit si oprávnění nad vytvářenými DB. To vše jsou benefity, které se dají postupně využívat při rostoucích potřebách společnosti.

HW nároky nejsou nikterak náročné při dnešních možnostech výkonu serverů a desktopů (snad jen paměť).

Dalším benefitem, který jsem si již mnohokrát osahal je upgrade serveru a snadná instalace na novou verzi. To je záležitost na 1 hodinu, pokud zrovna nemusíte řešit konektory do jiných aplikací nebo složité DB. Samozřejmě něco musí zabrat testování :)), ale oproti složitostem u MS to ještě jde.

Vy jste si nikdy nezvykl na Outlook a raději vždy používal klienta LN. Co bylo důvodem – možnost si upravovat a rozšiřovat funkcionalitu, vzhled, způsob ovládání či cokoliv dalšího?

Nejdůležitější funkcionalitou bylo fulltextové vyhledávání a potom samozřejmě možnost nastavit si uživatelské prostředí podle mých zvyklostí.

IBM se chlubí širokým portfoliem produktů, které její další produkty používáte nebo o nich uvažujete?

Bohužel jsme se pokoušeli vlastními silami implementovat Tivoli Provisioning manager a měli jsem s tím dost velké problémy. Tady musím říct, že příště bych do podobné implementace bez partnera už nešel.

Existuje ve vaší společnosti nějaká aplikace nad Lotus Notes, kterou používá v podstatě celá firma? Jaký je to typ aplikace a je to spíše drobnost nebo naopak složitá aplikace řešící vše potřebné?

Silně využíváme LWF cca 5 procesů a do konce loňského roku jsme používali systém CRM, dále pak Helpdesk a systém na evidenci projektů a evidenci projektových hodin. Celá firma používá Adresář asi aniž by to uživatelé tušili.

Preferujete spíše jednoduché aplikace řešící konkrétní problém, nebo naopak ty složité, řešící více oblastí, které ideálně obsahují jedno tlačítko, které vždy udělá vše co uživatel chce?

Osobně jsem býval zastáncem komplexního řešení, ale ne vždy je v silách interního teamu jej nasadit a finančních možnostech společnosti. Dnes se již na tyto věci koukám jinak a to měřítkem přínosu pro business.

Pokud byste v dnešní době chtěl vyvinout novou aplikaci, jaká by byla cílová platforma – plný klient Lotus Notes, webový klient nebo mobilní zařízení? Co by bylo důvodem pro zvolení této platformy?

Určitě webový klient, doba portálů už je tady a já myslím, že to celé půjde ještě dále. Tzn. aplikace poběží někde na hostingu a společnosti se budou ke svým ERP, CRM a dalším aplikacím připojovat přes bezpečné rozhraní právě  pomocí webového klienta.

V současné době se chystáte migrovat na verzi 8. Existuje funkcionalita, kvůli které to děláte nebo pouze chcete jít s dobou?

Důvodem je přepracovaný osmičkový klient, který je uživatelsky více přívětivý např. s integrovaným Instant messaging klientem. Dále pak Lotus Quickr pro sdílení společných úložišť jednotlivých pracovních skupin či projektových teamů. Tam vidím největší přínosy nové verze.

Myslíte, že IBM dělá pro zdejší zákazníky dost? Co si myslíte, že by mohla dělat víc a co se vám naopak líbí že dělá už teď?

IBM se snaží, ale…. IBM by se měla ještě více přiblížit svým zákazníkům, sestoupit z marketingových výšin a více nám např. metodicky pomáhat a tím i tlačit na úspěšnou implementaci svých produktů.

Jedna věc, pro kterou stojí za to Lotus Notes používat?

Replikace a fulltext :)).

Jedna věc, kterou byste nejraději v Lotus Notes předělal?

Nemohu si vzpomenout :)).

Leave a Reply