Pavel Hrbáček patří mezi další matadory pohybující se v oblasti Lotus software, v Lotus Notes vyvíjí od verze 4.5. Před víc jak rokem se rozhodl pro zásadní změnu ve svém životě a odešel na zkušenou do Irska, kde pracuje pro tamnějšího IBM Business partnera.
Před víc jak rokem jsi odešel za prací do Irska. V čem je práce jiná než v Česku?
Tak asi největší rozdíl je v tom, že 95 procent času pracuji přímo u zákazníků, např. během první poloviny minulého roku jsem byl v kanceláři naší firmy jen dvakrát. Z toho vyplývá, že se zde opravdu málo pracuje v týmu, musíš se se spolehnout především sám na sebe. Další rozdíl je ve velké flexibilitě mé práce. Pokud dělám na větším projektu, tak jsem samozřejmě delší dobu na jednom místě, ale většinou spíše během jednoho týdne stihnu navštívit i pět různých zákazníků. Občas se také stane, že se o místě, kam půjdu, dozvím jen den dopředu a je to zákazník, u kterého jsem nikdy nebyl, jeho aplikaci jsem v životě neviděl, vyvinula ji jiná firma a já ji mám druhý den opravit :). Podobně za sebe s ostatními vývojáři zaskakujeme u větších projektů.
Když srovnáš české zákazníky a irské – v čem se liší? Mají jiné potřeby, liší se vývoj pro ně, používají více různých produktů IBM?
V zásadě se mezi sebou moc neliší. Největší rozdíl vidím v tom, že zdejší zákazníci upřednostňují, aby vývojář pracoval přímo u nich, a to přesto, že si za to musí připlatit. Pro mne to potom znamená, že vedle zvládnutí potřebných technických znalostí, musím být také schopen se zákazníky komunikovat (a tím teď nemyslím jen jazykovou bariéru). Z hlediska skladby používaných produktů mi zdejší situace připadne podobná ČR, hlavní rozdíl je spíše v tom, že některé místní firmy/úřady mají docela velké počty instalovaných klientů a serverů.
Irská komunita se zdá při pohledu z vnějšku relativně silná – jaké to je, když jsi na místě?
Lidí, kteří se kolem Notesů v Irsku pohybují, je docela dost. Jedním z důvodů bude asi i fakt, že Notesy jsou nasazeny snad na všech místních ministerstvech a finančních institucí, což určitě pomáhá zvýšit celkový počet uživatelů. Hlavni místní akcí je každoroční sraz ILUGu, což je zcela profesionálně zorganizovaná akce, která svým významem už přesahuje hranice ostrova. Bohužel to je akce jediná, během roku je jinak mrtvo.
Druhý nejpoužívanější IBM produkt (po Lotus Notes) v Irsku?
Jednoznačně LEI. Workflow je také docela populární.
Co je základem úspěchu při práci v zahraničí?
Důležité je dostat se přes začátek a předčasně to nevzdat.
Jedna věc, která se ti líbí na vývoji v Lotus Notes?
Jak jednoduše a rychle jdou vyvíjet určité druhy aplikací.
Nakolik máš pocit, že je dobré/potřebné znát administraci, když vyvíjíš?
Tak ten pocit mám velmi silný. Myslím, že bez základní znalosti administrace to při vývoji některých aplikací snad ani nejde. Je to vhodné i tehdy, když si potřebuji nainstalovat vlastní testovací Domino sever. Potom je mnohem jednodušší, když si např. umím sám nastavit podporu gzipu, než abych kvůli tomu sháněl administrátora, který má zrovna práci na opačném konci města.
Navíc řada zákazníků moc nerozlišuje mezi vývojářem a administrátorem, takže je určitě třeba znát něco i z této oblasti.
Web nebo plný klient – co je tvoje preference a co je preference zákazníků?
U místních zákazníků vidím značné tendence používat jako klienta webový prohlížeč. Někteří však nemají nároky takového řešení přesně zanalyzovány a jsou potom překvapeni délkou a nákladností takového kroku. Já jsem v současné době spíše nerozhodnutý. Z kraje se mi jednoznačně více líbil web, protože vývoj webových aplikací je zajímavější (aspoň pro mne) a poskytuje
více možností jak ovlivnit vzhled a chování aplikace než Lotus Notes klient. Po práci na řadě inter/intranetových řešení si ale o to více vážím plného klienta, protože to je oblast, kde se nejvíce projevují výhody rychlého vývoje v Lotus Notes. Tvorba moderních webových aplikací na Dominu mi totiž připadne v současné době zbytečně moc pracná a zdlouhavá. Mám tím na mysli
hlavně tvorbu uživatelského rozhraní, kde mi chybí oficiální podpora IBM nějakému univerzálnímu JavaScript frameworku, který by fungoval podobně jako kombinace Ext.nd a Ext.js, ale byl by dotaženy do konce. Už se ale těším na nové XPages a Dojo widgets, které vypadají dost zajímavě.
Která věc ti při vývoji vysloveně chybí?
Tak v současnosti mi v Designeru asi nejvíce chybí kvalitní JavaScriptový editor a napojení na CVS/Subversion. Také by se mi hodila obecně lepší podpora pro moderní vývoj webu (viz předchozí odpověď), aby nebylo nutné psát základní věci, resp. si vypomáhat knihovnami třetích stran, které se někdy vyvíjí dost překotně bez ohledu na zpětnou kompatibilitu. K tomu vylepšené a spolehlivější DXL a pár nových Domino url commands podobného druhu jako je ReadViewEntries (a všechny s volitelným parametrem pro JSON místo XML). A až by to vše bylo, tak jen přesvědčit zákazníky, aby upgradovali na poslední verzi Domina.
Kdybys neprogramoval v Lotus Notes, v čem by jsi chtěl programovat?
Nestraš… myslím, že dnes je spousta možností co dělat, takže třeba C#, Visual Studio a .Net.
Jaké otázky byste položili vy? A koho byste se chtěli zeptat?
Upozornění pro personální agentury a personalisty: cílem rozhovorů není zviditelnit lidi pro jejich přetažení do jiné firmy, prosím respektujte tento fakt.