Do desíti – s Martinem Jinochem

Martin Jinoch Martin Jinoch je další v řadě, tentokráte jsem se vyhnul velkým a známým IBM partnerům a vybral někoho, kdo jede na vlastní triko. Dokonce si napsal i vlastní představení a vybral ještě lepší fotku než našel Ondra.

Takže já dělám s Notesama od verze 3, pamatuji i doby, kdy server nejlépe běhal pod Novell Netware 🙂 Za tu dobu už jsem stihnul spáchat všechny chyby, které šlo udělat, takže teď můžu radit ostatním, čemu se vyhnout. K Notesům jsem přešel z prostředí MAGIC, které bylo asi prvním RADem, které jsem potkal. Jelo pod DOSem, data to mělo v BTree, vývojová licence stála 70 tisíc (tuším v roce 1993!), runtime byl hlídán hardwarovým klíčem na paralelním portu, ech, sedněte si blíž, děcka, děda vám bude vyprávět, jak byl za války statečný…

S čím za tebou zákazníci přicházejí nejčastěji, co trápí skoro každého?

Řešených typů problémů je dost, jediné společné požadavky asi nesouvisí vůbec s použitým prostředím: bez ohledu na komplexnost požadavků hlavně ať je to rychle hotové, jednoduché a dobře zdokumentované. Což je většinou protimluv, že. A pak ony typické a všemi milované „manažerské“ požadavky: aby to bylo barevný a nahoře bylo velký logo, abych viděl, kdo co dělá, kdy přišel, kdy odešel…

A co by je naopak trápit mělo a takřka nikdo to sám o sobě nechce?

Překvapivě málo často cítím důraz na zabezpečení, zvlášť u webových aplikací. Notes/Domino má tak dobrou pověst co se bezpečnosti týče, že se na ní často zapomíná. Myslím samozřejmě v požadavcích, nikoliv v implementaci.

Kdybys měl v Lotus Notes poukázat na jednu vlastnost pro kterou stojí za to je koupit, co by to bylo?

To, čemu obchodníci říkají „nízko visící ovoce“. Tedy mnoho pokročilých funkcí, které jsou tam hotové. Tedy hlavně replikace a pak třeba verzování formou odpovědí, mail-in databáze, uložené formuláře nebo fulltextové hledání.

Řeší zákazníci spíš izolované oblasti nebo věci, které děláš, musí spolupracovat s dalšími systémy? Jaké jsou ty nejčastější systémy, se kterými je spojuješ?

Častěji děláme vývoj, úpravy nebo rozšíření jen notesových aplikací, které buď žádné vstupy/výstupy mimo systém nemají nebo maximálně mají webovou verzi.

Když se koukneš na osmičky jako vývojář, co považuješ za nejlepší novinku a které věci máš pocit, že se opravdu uchytnou a budou hojně používat?

R8 je mezikrok k něčemu konečně parádnímu, tedy kompletně Eclipse-based Designeru. Na to se těším nejvíc, protože obtížné verzování je pro mne asi největší slabinou Notesů.

Kompozitní aplikace a widgety jsou takové dvě velké novinky, nemáš pocit že díky nim lze částečně nahradit WebSphere Portal a použít Lotusy jako takový integrační nástroj?

Zrovna děláme na projektu, kde se Domino a Portal budou používat dohromady. Zdá se, že se to spolu dá kombinovat docela pěkně, ale jsou to přece jen dvě různé technologie, tedy dva a půl krát větší pravděpodobnost problémů. Nicméně Portal je přece jen na jiné úrovni, navíc je to základ mnoha nových produktů od Lotusu a nemyslím si, že ho Domino nahradí.

Web, plný klient nebo mobilní zařízení – co nyní letí? A pro co se ti lépe vyvíjí?

Letí každopádně web, ale vývoj pro něj v Notesech není (doufám, že jen zatím) úplně ideální. I když pokud Domino použiješ jen jako zdroj dat a celé rozhraní uděláš třeba s použitím teď moderního AJAXu…ale na co pak mít to Domino?

Co ti při vývoji nejvíc vadí, co tě brzdí v rozletu?

Vlastní omezenost. Ať už časová nebo jiná. No a samozřejmě i pár technických záležitostí: třeba když hledáš, kde sakra je ten javascript, který dělá problém. Může být na několika místech (knihovna, stránka, formulář, podformulář, atd.) a ještě navíc schovaný jako javascript pro web nikoliv pro klienta. Při úpravách aplikace po někom jiném (nebo po delší době i po sobě) pořád hledám ve výstupu z Design Synopsis. Mimochodem tahle funkce je moc fajn, ale proč se nedá hledat fulltextem v designu rovnou?

Co si myslíš o větě, že vývojář, který umí administraci, je lepší vývojář a administrátor, který umí vyvíjet, je lepší administrátor?

To bych podepsal. Je to velká výhoda. Ani si neumím představit, že by šlo programovat bez hlubší znalosti celého prostředí. Spíš by asi šlo administrovat bez znalosti programování.

Nakolik se hodí nebo je nutné při vývoji v Lotus Notes využívat různých dalších řešení od třetích stran a nakolik je to zbytečné?

Pokud budeš dělat na projektu sám, obejdeš se bez podpůrných prostředků. Při práci v týmu to bez nich nejde.

Leave a Reply