Do desíti – s Irinou Kudlač

Irina Kudlač Irina Kudlač, vývojářka (kolik žen jste za svůj život potkali na pozici vývojářek?), která přišla do DIGI TRADE z Běloruska a za tu dobu co tu je (cca rok) se naučila už dost dobře česky – ostatně to poznáte z textu. K tomu ráda píše dokumentaci (tak takového vývojáře jsem ještě nepotkal), hraje si s grafikou a, možná i díky malé jazykové bariéře, se na spoustu věcí dívá trochu jinak než všichni ostatní.

Když srovnáš trh s Lotus Notes (zákazníci, velikost zakázek, počet vývojářů…) v Bělorusku a v Česku – je to rozdíl? Nebo je to vlastně všude stejné?

Neměla jsem příležitosti sledovat trh Lotus Notes v Bělorusku ani v Česku.

V Bělorusku jsem pracovala pro velkou společnost, která měla víc než 1000 zaměstnanců. Jedna z divizí byla Lotus Notes divize, kde pracovalo asi 200 programátorů (počet zaměstnanců pořad vzrůstal, proto těžko jej sledovat).

Já osobně se účastnila Lotus Notes projektů pro zahraniční zákazníky, hlavně pro IBM. Firma taky realizovala projekty pro Běloruské zákazníky, a taky prodávala kompletní Lotus Notes systém, zabezpečující workflow v organizaci. Podle toho bych řekla, že trh Lotus Notes v Bělrousku je, ale jak velký nebo odlišný od Česka – to já bohužel porovnat nemůžu.

Ty ráda píšeš uživatelskou nápovědu. Kde je podle tebe její místo? Vytištěná jako knížka, uložená někde na serveru jako dokument, separátní databáze, nebo úzce provázaná s aplikací a závislá na tom, kde má zrovna člověk problém?

Upřesním. Ráda své aplikace dotahuji opravdu pořádně, včetně grafického designu a uživatelské nápovědy. Kromě toho, je to pro mě příležitost využít i jiné moje talenty designerky a spisovatelky. 🙂 No a co se tyče uživatelské nápovědy, tak v jaké formě ji přikládat, to záleží na aplikaci.

Kontextový help musí být v aplikaci v každém případě, i v případě, když se programátorovi zdá, že je interface úplně intuitivní. Dokument na serveru bude číst málo kdo, a vůbec zapomenou, kde vlastně leží. A k jedné aplikaci, která se prodávala mnoha zákazníkům, jsem dokonce viděla manuál v podobě poutavé knihy. Vypadalo to velmi reprezentativně. Tu knihu jsem napsala já 🙂

Jaké to je odejít do cizí země, učit se jazyk a poznávat novinky?

A jaké to bylo pro tebe, když jsi odjel do Australie? To je prostě úplně jiný konec světa!

Mám moc ráda Prahu, a nikdy jsem nelitovala, že jsem přijela právě sem. Setkala jsem se tu s Američany a Angličany, kteří přijeli do Prahy žít prostě protože se jim tady líbí. U mě je to stejně.

Ale zpočátku jsem měla velký stres, protože jsem vůbec nemluvila česky a málo čemu kolem sebe rozuměla; v práci požadavky a dokumentace jsou často v češtině – a byla jsem ve zkušební lhůtě a pracovat bylo třeba; zvyky tu jsou taky trošku jiné, doposud nevím kdy je třeba říkat „pan“ a „paní“, a kdy to není tak oficiálně a je lepši oslovit jen jménem, v Bělorusku vždycky oslovujeme jménem; a styl práce je v Česku taky trošku jiný.

Ale to všechno mě nevadí, protože je to tady stejně moc zajímavé. Moc ráda cestuji, ráda se učím nové jazyky a ráda potkávám nové lidi. Jak dostanu další český vízum, pojedu o dovolené cestovat i do jiných zemí. 🙂 Akorát se mi nelíbilo stát v řadě do cizinecké policie celou noc a den, abych podala doklady na prodloužení českého víza, a teď dva měsíce čekám na vízum, a nemůžu z Česka nikam jet, ani do Běloruska. Když jsem přišla domů z cizinecké policie, tak chtěla jsem odjet do jiné země, ale potom jsem se zamyslela, a rozhodnoula se, že jenom kvůli tomu zatím odjiždět nebudu.

Jaké problémy chtějí zákazníci řešit nejčastěji, co trápí skoro každého?

Zákaznici chtějí automatizovat, zdokonalit práce v své firmě – ale to není problém, to je cíl!

Kdybys měla v Lotus Notes poukázat na jednu vlastnost, pro kterou stojí za to je koupit, co by to bylo?

Kvůli jedné vlastnosti nikdo věci nekupuje. Řekla bych, že Lotus Notes stojí za to koupit pro všechny jeho výhody najednou – rychlé vytvoření aplikací, replikace, systém ochrany informace, web interface, atd.

Vlastnost, kterou bys nejraději zrušila, kdybys měla tu možnost?

Když pohledy nejsou dostupné pro nějaké role ve vlastnostech pohledu, a já jsem Designer a nemám tuto roli, tak vůbec nevidím že teto pohledy existují! Ale já jsem Designer! Musím dělat změny! Proč nevidím to, co potřebuji? Jistě můžu poprosit Managera databáze aby mi tuto roli přidělil…

Ale když už schováváme dokumenty, tak nemá smysl schovávat ještě pohledy, ne? Zrovna tohle se mi chtělo nedávno zrušit. Ale možná, že jsou případy, kdy je tato vlastnost potřebná? Tak at‘ tam je.

Web, plný klient nebo mobilní zařízení – co nyní letí? A pro co se ti lépe vyvíjí?

Většina projektů, na kterých jsem v Bělorusku pracovala, byla pro Web. Byly to Intranet nebo Internet aplikace pro velké organizace. Ale tady zákaznici víc potřebují aplikace pro Lotus klienta. To je mi líto, protože Webové aplikace mám moc ráda, a chtěla bych se učit a pracovat právě v této oblasti.

Mobilní Lotus Notes aplikace jsem ještě neviděla, ale bylo by to zajímavé… Něco úžasného vymyslíme, a budeme nabízet zákazníkům. 🙂

Co ti při vývoji nejvíc vadí, co tě brzdí v rozletu?

V Lotus Designeru například se mi dobře čte a píše samotný kod. Ale na různé property, hidden formule je nutné koukat v různých oknech – to není pohodlné, klikat myší na nějaké pole v okně property, pak napsat nějaké slovo, a potom zase klikat myší na nějaké prťavé tlačítko. Kromě toho, když otevíráme neznámý formulář, tak nevidíme všechny property a můžeme něco minout.

A taky v poslední době se mi trošku stýská po relačních databazích…

Co si myslíš o větě, že vývojář, který umí administraci, je lepší vývojář, a administrátor, který umí vyvíjet, je lepší administrátor?

Vývojář, který umí administraci – to je prostě vývojář a administrátor. Pro malou firmu to je velmi pohodlné – mít programátora a administrátora v jednom zaměstnanci, nemusí zaměstnávat další specialisty. Jinak, když je práce ve firmě dobře zorganizovaná a každý zná a plní svoje povinnosti, a lidi umí pracovat v týmu – tak je úplně normální, když vývojář vyvíjí, administrátor administruje, a občas spolupracují.

Myslím, že se programátor musí rozvíjet hlavně ve svém směru – „dokonalost nezná hranice“ (ruské pořekadlo). Pokud se zajímá i o administraci, grafický design nebo jiné znalosti – tak to je dobře, to je plus, ale tím není lepší vývojář.

A v jakém případě by mohl administrátor využít vývojářské znalosti? Žádný mne nenapadá.

Tuhle větu v Česku slyším pořád – to je tady axióm? Vysvětlíte mi, prosím, proč? a s příkladem. Pak možná budu souhlasit.

Když se koukneš na osmičky jako vývojářka, co považuješ za nejlepší novinku, a které věci máš pocit, že se opravdu uchytnou a budou hodně používat?

Za největší novinku v osmičkách považuji lepší podporu webových služeb a kompozitní aplikace. Ale takto nelze říct, co je nejlepší a nejdůležitější.

Všechno záleží na tom, co která aplikace potřebuje. Řekla bych, že se budou hodně používat kompozitní aplikace, ale já jsem zatím dělala jenom Web Servisy, kompozitní aplikace ještě ne. No tak uvidíme.


Jaké otázky byste položili vy? A koho byste se chtěli zeptat?

Upozornění pro personální agentury a personalisty: cílem rozhovorů není zviditelnit lidi pro jejich přetažení do jiné firmy, prosím respektujte tento fakt.

Leave a Reply