Do desíti – s Emilem Čelustkou

Emil Čelustka Emil Čelustka – nějak jsem došel k názoru, že to jméno stačí vyslovit a není třeba dalšího představování. Ale pokud přeci jenom, tak pár stručných charakteristik:

  • ten, který stojí za serverem světNotes.cz
  • ten, který chodí po horách
  • ten, který fotí rád a dobře
  • ten, který …. určitě něco doplníte sami

Jste zvědaví na odpovědi?

Ty jsi znám jako člověk, který založil světNotes.cz a současně člověk, který se na akcích IBM moc neobjevuje. Jak to jde dohromady, co tě vlastně vedlo k založení toho serveru?

Především jsem na to nebyl sám – světNotes.cz jsme založili u nás ve firmě z části z čistého nadšení pro skvělý produkt a z části z naprosté absence informací o Lotus Notes v českém jazyce. Chtěli jsme začít budovat komunitu lidí, kteří tyto produkty používají. Snad se nám to i daří…

A že se moc neobjevuju na akcích IBM? Účastním se odhadem 80% těch akcí, na které mě IBM pozve. Takže pokud se ti zdá, že se neobjevuju, možná je chyba někde jinde.

Vzhledem k tomu, že je tento server v podstatě jediným českým serverem o Lotus Notes, tak asi většinu lidí mrzí, že není víc aktualizován jak články tak třeba tiskovými zprávami. V čem podle tebe vězí problém – málo lidí, kteří by se chtěli podělit o znalosti, nezájem veřejnosti o takové věci, firmy nezveřejňují tiskovky, …?

Těch příčin, proč na světNotes.cz už není tolik článků co bývalo, je několik. IBM, partneři, autoři, PR agentury a tiskové zprávy obecně a v neposlední řadě i moje maličkost.

Především mě mrzí, že IBM i přes veškerou naši snahu nebyla a není schopna komunitní server o jejích produktech jakkoli podpořit. Když to srovnám s Microsoftem a konkrétním serverem píšícím o vývoji aplikací nad platformou Microsoftu, kde ty podmínky znám, nezbyde mi než zamáčknout slzu. Dokonce ani zájem podělit se o zajímavé informace IBM nemá. Všechno co jsem kdy zajímavého napsal, a občas se mi donesly zprávy o překvapení v české IBM, jsem vyštrachal z veřejných zdrojů na webech IBM.

S partnery IBM je to podobné, prakticky žádná aktivita, skoro žádné zprávy o pořádaných akcích, skoro žádné tiskové zprávy, malý zájem o inzerci. To vše vede do stavu, kdy je server jako světNotes.cz zcela závislý na informacích, které si sami vyhledáme.

Co se týče autorů není situace o moc lepší. Ono je potřeba nejen něco opravdu umět, ale také mít schopnost zformulovat myšlenku do čtivého článku. A v neposlední řadě – psát je třeba z nadšení, honoráře z výše uvedených důvodů vyplácet nemůžeme. Autorů, kteří splňují všechna tato kritéria je v LN komunitě opravdu velmi málo.

Problém tiskových zpráv schválně vypichuji, situace je totiž tristní. Česká IBM dává k překladu minimum originálních tiskových zpráv o Lotus Notes, vlastní nepíše prakticky vůbec. Navíc IBM i větší partneři mají své PR agentury a ty neumějí rozlišit tiskovou zprávu související s konkrétním produktem. Do poštovní schránky pak chodí zprávy třeba o výměně finančního ředitele ve firmě XY a tiskovou zprávu skutečně související s Lotus Notes aby člověk hledal jako jehlu v kupce sena.

Já jsem serveru světNotes.cz věnoval bezpočet hodin po večerech a nocích. S rozvodem se ale změnila spousta věcí, polovinu měsíce se starám o svého syna, začal jsem chodit po horách, fotit a daleko míň času trávím bojem s modrými větrnými mlýny.

Vzhůru od serveru k tobě – jak jsi se vlastně dostal k Lotus Notes?

Někdy v roce 1993 jsme koupili server, ke kterému bylo přibaleno CD. Na přelomu 93/94 jsem ho náhodou našel a zjistil, že je to server a 5 klientských licencí LN. A nenapadlo mě nic hloupějšího, než to nainstalovat 🙂

Řešení na které jste nejvíce hrdí, co to je? A je to spíš nějaká drobnost nebo masivní systém?

Jednoznačně redakční systém RedSys. Ale ten nemusím představovat… Nebo snad ano?

Osmičky – na trhu jsou už relativně dlouho, česká verze 8.0.1 už je tu taky. Přecházejí už zákazníci nebo s tím nespěchají? Má vůbec smysl migrovat na verzi 8, když je verze 8.5 za dveřmi?

Ptáš se člověka, který dodnes používá verzi 7 a 8 si dosud nenainstaloval. Ale nedávno jsem se pokusil stáhnout si osmičku z webu IBM a nedivil bych se, pokud by zákazníci utíkali ke konkurenčním řešením jen proto, jak ten web vypadá. Každý kdo v té webové aplikaci najde to, co hledá, by si zasloužil medaili za statečnost a vytrvalost.

Kromě Lotus Notes, co dalšího zákazníci poptávají a používají? Jaký je ten další super produkt od Lotusu?

Bojím se, že další super produkt Lotus nemá. Má různá řešení pro různé skupiny zákazníků či spíše řešení určitých potřeb, ale za notesy zeje díra jako hrom. Vzhledem k této skutečnosti se IBM k notesům chová docela macešsky.

Jak se řídí takové projekty nad Lotus Notes – je to díky rapidnímu vývoji spíše jednodušší nebo složitější tím, jak se to může rychle změnit?

Nepamatuju se na větší projekt, který by se v průběhu realizace nezměnil. A tím nemyslím žádné drobnosti. Podle mě to nesouvisí s vývojovým nástrojem, ale s měnícími se potřebami zákazníků.

Web, plný klient nebo mobilní zařízení – co nyní letí? A pro co se ti lépe vyvíjí?

Co nyní letí se neptáš toho pravého. U nás dominuje implementace redakčního systému RedSys a to je aplikace s plným klientem na straně jedné a s webovým rozhraním na straně druhé. Děláme to již 9 let a pořád to letí 🙂

Překvapila mě ale mobilní zařízení jako součást tvé otázky. Jsem staromilec. Maily můžu už několik let vyřizovat v komunikátoru, ale já dávám přednost velkému displeji a plnohodnotné klávesnici. Proč? Je na to vidět a psát můžu všemi deseti.

Co se lidem na Lotus produktech líbí nejvíc?

Každému něco jiného. Někoho těší už jen to, že to není od Microsoftu, jinému se líbí myšlenka groupware, dalšímu bezpečnost a v neposlední řadě je to replikace.

Na co mají naopak největší problém si zvyknout?

Asi na mail obecně. Těžko se uživatelům vysvětluje, že graficky to nikdy nebude Outlook a že do kvalitního českého spellcheckeru IBM nechce investovat. Přitom právě tyhle „prkotiny“ jim ze všeho nejvíc otravují život.

1 komentáře

  1. Je pravda, ze po odchodu Reneho Z. z IBM, se propagace trochu vratila do starych koleji, viz novinka, ze Kofola presla na LN . Diky za SvetNotes a taky tento web.

Leave a Reply