Do desíti – s Edwardem Plchem

Edward Plch Edward Plch je spolumajitelem společnosti system4u, která si v Lotus komunitě začala budovat jméno díky podpoře zařízení BlackBerry, ale kromě toho dělají i spoustu dalších věcí nejen s Lotusy souvisejícími. Původem právník, který si vyzkoušel administraci, trochu zaprogramoval  nyní se zabývá obchodem a marketingem, tedy ideální osoba pro odpovědi na spoustu různých otázek.

Jaké problémy by měly zákazníky trápit, ale žádný je sám nechce řešit?

Myslím, že dvě věci. Dostupnost systému a bezpečnost.

Dostupnost – řada klientů si neuvědomuje, že je na fungování jejich serverů apod. dosti závislá a uvědomí si to až v případě výpadku, kdy jim celá firma půl dne stojí a dvacet lidí nemůže pracovat. Předtím na návrhy na redundanci systému, nutnost denního zálohování atd. moc neslyší.

Bezpečnost – hodně pracujeme s advokátními kancelářemi, vždy posloucháme, jak je potřeba jejich data ochraňovat, advokátní tajemství apod. Pak ale zjistíme, že maily mají na Seznamu, posílají přes něj důvěrné smlouvy, k chatování pak používají ICQ, kde si nikdo nikdy v licenční smlouvě nepřečte, že všechny zprávy přes ně poslané jsou majetkem ICQ. To, že je to jen pro private use, je už druhá věc….

Řešení na které jste nejvíce hrdí, co to je? A je to spíš nějaká drobnost nebo masivní systém?

Docela na náš produkt Advokátní agenda pro vedení advokátní kanceláře, to je spíše systém. V poslední době ale na naše Lotus Aplikace migrované do BlackBerry.

Věc, kterou byste v Lotus Notes nejraději zrušil?

Že by mi něco úplně moc lezlo na nervy…asi ne, ale jsem pod dlouhodobým vlivem Lotusů. Dost prudí, že když máte otevřené nějaké properties okno, tak notesy nereagují, dokud okno nezavřete. Jo, teď mě napadlo, možná to jméno Lotus…má fakt špatnou pověst

Osmičky – na trhu jsou už relativně dlouho, česká verze 8.0.1 už je tu taky. Přecházejí už zákazníci nebo s tím nespěchají? Má vůbec smysl migrovat na verzi 8, když je verze 8.5 za dveřmi?

Dle mého názoru verze s nulou na konci jsou nejisté. Ale 8.0.1 mají už řadu chyb vyladěnou, takže je nasazujeme. Vždycky bude nějaká verze za dveřmi…. Zákazníci na verzi 8.x docela slyší, přece jenom to už vypadá jako sw z tohoto století.

Kromě Lotus Notes, co dalšího zákazníci poptávají a používají? Jaký je ten další super produkt od Lotusu?

Teď se mi zdá jako velmi dobrá věc Quickr. Teď, od verze 8.1 CZ to podporuje i verzování dokumentů, takže se dá využít jako dokument management system, to je docela žádaná věc.

Pokud byste měl srovnat vývoj nad Lotus Notes a v .NET – začátek se určitě liší (LN jsou RAD), ale není to ve finále jedno?

Jedno to asi je, u nás sedí programátoři v .NET i v Lotusech a všichni nadávají, že ty systémy stojí za prd. .NET má oproti LN jednu výhodu, když na projektu pracuje více programátorů – můžete rozdělovat jednotlivé části aplikace, zadat práci, pak je zase spojit atd. V tom je Visual Studio výrazně vpředu.

Web, plný klient nebo mobilní zařízení – co nyní letí?

Asi všechno, nic z toho není nějaká žhavá technologická novinka. My se teď dost zaměřujeme na BlackBerry, tam vidím, ve spojení s Lotusy,

docela dobrý výhled.

Jak se Lotusy prodávají? Jsou zákazníci nadšeni tím co to umí, nebo se toho spíš bojí protože o nich třeba ještě neslyšeli?

Docela blbě. Občas sice máme zákazníka, kteří Lotusy znají a chtějí, ale je to spíše vyjímečné. Většinou se dělí do dvou skupin. První, ti o Lotusech neslyšeli. Horší je druhá skupina, ti o nich slyšeli jen to špatné, zejména dědictví z 90.let. Do toho navíc vstupují lokální IT správci, kteří o Lotusech nemají valného mínění, neznají je a vytváří odpor. Pro ně je ideální MS SBS, dají do serveru CD, pak druhé a třetí, vyplní jméno domény a můžou jít domů.

Co se lidem na Lotus produktech líbí nejvíc?

Práce offline, možnosti aplikací, teď už i vzhled.

Na co mají naopak největší problém si zvyknout?

Teď už to není tak kritické, u verzí 7 a níže byl největším problémem mailový klient.

1 komentáře

  1. Kdyby se mělo rušit jméno Lotus jen proto, že má údajně špatnou pověst, co by se asi muselo provést se jménem Microsoft?

Leave a Reply