Dušan Lovecký má na starosti něco co Lotus Notes moc nezavání – administraci Linux serverů, služby spojené s internetem, monitoring sítí, zálohování a spoustu dalších věcí. Současně patří mezi ty, kteří bedlivě (snad) sledovali každý díl mé miniškoly administrace a snažili se, aby ta jejich instalace také fungovala a dělala to, co chtějí oni. Jaké byly jeho důvodu pro učení se něčeho nového a hlavně, jaké jsou jeho první dojmy z tohoto systému?
Jak jsi se vůbec dostal k Lotus Notes?
K Lotus Notes jsem se dostal na základě požadavku firmy pro kterou externě pracuji, do té doby jsem pouze věděl že něco takového existuje.
Když začínáš tak je určitě nejtěžší najít kvalitní zdroje – máš pocit, že jich je na internetu dost nebo naopak málo? Jak snadné je jejich nalezení pro neznalého?
Českých je velmi málo, ovšem velice podrobná dokumentace je k dispozici na stránkách IBM v anglickém jazyce a hodně při hledání zdrojů pomůže Google.
Pokud srovnáš administraci Lotus Domino s něčím dalším co znáš – vidíš velké rozdíly nebo máš pocit, že spoustu věcí, které znáš, můžeš použít i tady a není to tedy tak hrozné?
Nemám moc s čím srovnávat, protože s komerčními produkty téměř nepracuji, administruji hlavně servery s linuxem bez grafického uživatelského rozhraní. Samozřejmě spoustu obecných znalostí týkajících se například nastavení síťových služeb lze uplatnit i při administraci Lotus Notes.
Každopádně se to nejeví tak hrozné, spíše je složité zorientovat se v tom velkém množství možností, které tento systém nabízí, vědět rychle kde co nastavit v momentě požadavku ze strany uživatele. Mám nainstalován Domino Server 8.0 trial verzi a za tu krátkou dobu jsem se toho zatím moc nenaučil.
Za tu chvíli co se Lotus Notes věnuješ, našel jsi nějakou vlastnost, která tě uchvátila a opravdu se ti líbí?
Tak asi nejvíc se mi líbí webadmin, bez problému funguje také ve firefoxu.
A co je naopak nejhorší, co tě odrazuje od jejich administrace?
Měl jsem problém s instalací Lotus Notes v Ubuntu, není tam Lotus Administrator, takže jsem musel instalovat klienta na WinXP, ovšem je to poměrně dost náročná aplikace na systém, takže na nějakém starším pc se moc provozovat nedá. Teď mám notebook Core 2 Duo 1GB RAM Visty a tady už to chodí dobře. Nicméně jsem někde na webu IBM četl, že budou podporovat také Ubuntu linux.
Nakolik máš pocit, že se Domino server dá spravovat v denním provozu bez znalosti jak ho nainstalovat a co se kde konfiguruje. Tedy opravdu ta každodenní rutina – je jednoduchá nebo složitá?
Nainstalovat Domino server není problém, základem je správné nastavení dns, protože bez dns nefungují žádné služby. Ovšem nedokážu si představit provozovat Domino server bez jeho
znalostí. Například pošta, v současné době cca 90% mailu přijatých poštovním serverem je spam, tady opravdu nevím jak bych rychle mohl zareagovat na požadavek nastavení antispamových pravidel na konkrétní email, jak je to s antivirovou ochranou, blacklisty, mailovými kvótami atd.
Instalace je jedna věc a vědět kde co rychle a dobře nastavit věc druhá.
Jak bys ten systém popsal jednou větou, co vnímáš že by mohl všechno umět?
Zmínil jsem tady mailserver, ale v podstatě Lotus spadá do kategorie groupware, tj. soubor aplikací s celou řadou služeb.
S jakou verzí jsi se setkal?
Používám verzi 8.0 trial.
Nakolik ti při startu pomohl můj seriál – byl to dobrý základ, něco co ti v zásadě stačilo nebo jsi se dozvěděl mnohem víc než budeš kdy potřebovat?
Hodně, lepší seriál v českém jazyce jsem nenašel, určitě bych se toho chtěl dozvědět více.
Zhodnocení na závěr – budeš rád, když administraci tohoto systému za tebe převezme někdo jiný nebo jsi spokojen a dá se zvyknout?
Zatím opravdu nemohu za tak krátkou dobu vynést nějaký závěr, server který mám nainstalovaný není v ostrém provozu. Cco se týče toho administrativního rozhraní tak je opravdu luxusní a
určitě se na to dá zvyknout 🙂 Raději ani nechci vědět kolik to stojí, ale na druhou stanu proč nezaplatit balík peněz za něco co je stabilní a spolehlivé.
Jaké otázky byste položili vy? A koho byste se chtěli zeptat?
Upozornění pro personální agentury a personalisty: cílem rozhovorů není zviditelnit lidi pro jejich přetažení do jiné firmy, prosím respektujte tento fakt.
actis bude, ale jak už bylo řečeno – jsou až na začátku abecedy, takže je před nimi minimálně 15 lidí, podle toho jak to půjde.