Designblok ’13

Designblok '13 Můj první zážitek s Designblokem a současně i první návštěva nákladového nádraží Žižkov. Neskutečné nadšení z obojího, přestože jsem vlastně viděl jenom zlomek toho, co se nabízelo (jak zpětně zjišťuji z webových stránek).

Nákladové nádraží Žižkov

Jedno z mnoha míst, kde Designblok probíhal, bylo i nákladové nádraží. To již delší dobu chátrá, úspěšně se zabránilo jeho zničení a nahrazení novými super byty a v současné době se přemýšlí, jak mu dát zase nějakou funkci. Hned u vstupu je prohlášení Matěje Stropnického (k vidění na konci článku z časopisu ERA21), který to má celé na starosti – mladý klučina (podle fotky), který ale ví, co chce.

Ohromná plocha prostor, snad největší únosnost na metr čtvereční v celé Praze (prý několik tun), nákladní výtahy, ke kterým se dá přijet přímo podzemní chodbou náklaďákem, a … přirozeně koleje. Celý prostor pěkně polorozpadlý a s úžasnou atmosférou.

Nákladové nádraží Žižkov, zdroj: logistika.ihned.cz/c1-54991870-prazska-nadrazi-ne-vyuzita

Modernosti

Designblok není jenom o existujících věcech, které je možné pořídit, ale i o vizích a představách, jak by to mohlo být a co vše by to mělo umět.

Vana Kampa od Matyáše Kočnara je jednou z úžasných věcí, které bych si chtěl někdy pořídit. Multifunkční vana, která mění tvar podle potřeby. Chvíli sprcha, chvíli vodní chodníček a nakonec i pořádná hluboká vana.

Electrolux už snad 11 let pořádá každoroční soutěž o nejlepší nápad v oblasti domácnosti a tady prezentovali deset nejlepších nápadů z roku 2012. Jde o věci, které v současné době nejsou typicky realizovatelné, ale prý se z nich berou myšlenky a do budoucna se možná přetvoří v reálné věci. Vtipné hračičky, ze kterých mě zaujal Aeroball, pro čištění vzduchu; Treat, jako úložiště potravin, které sleduje datum jejich spotřeby a vtipnou formou upozorňuje na jeho přiblížení; Impress, což je lednička, která se nezavírá a která chladí vždy jen ty plochy, které je nutné chladit; Tastee, což je skvělý dárek pro toho kuchaře v naší rodině, aby nemusel pořád dokola ochutnávat uvařené, ale technika mu sama řekla, co tomu chybí (ten by koukal).

Poslední modernost se už koupit dá – hodinky Gear od Samsungu, které jsou propojeny s telefonem (zatím jenom Note 3, další se chystají). V součtu za 25 000,- získáte věc, kterou se dá telefonovat, číst na ní SMSky, fotit a další aplikace se chystají. Kromě toho, že se musí každý den nabíjet, vypadají krásně.

Co koupit

Snad většina dalších věcí se dá normálně koupit a až takové modernosti to nejsou.

Zaujaly mě radiátory od firmy Tubes, konkrétně dva typy – jeden ve formě velkých izolátorů, druhý si můžete seskládat do tvaru jaký se vám přesně hodí do interiéru (tedy vy vymyslíte, jak má vypadat tvar, oni to seskládají za vás).

Radiátory Tubes add-On

Křeslo Callop od české firmy Polstrin, které se nabízí v několika velikostech a je možné ho sklápět do čtyř poloh, takže buď sedíte v křesle s ohromnými zády nebo naopak v nízkém křesílku s príma podnožkou. Chci velký obývák nebo pracovnu, kam bych si ho mohl dát!

Kibik nabízí posteloskříň skatolo, která nabízí snad vše potřebné. Postel, minipracovnu, věšák i police na oblečení.

Posteloskříň skatolo od firmy Kibik

Na dětství jsem zavzpomínal u firmy Yedoo, která vyrábí koloběžky (a prý i odrážedla pro prcky). Koloběžku jsem si půjčil a trochu pojezdil po nádraží a bylo to super. Akorát jsem úplně zapomněl jaká je to makačka, se při každém odrazu jemně snížit a pak jít zase nahoru, že z toho dost bolí nohy. O to víc má zpětně můj obdiv tým Kick your life, kick France 2013, kteří na koloběžkách projeli trasu slavné Tour de France (výtěžek z akce šel na podporu SKV Praha).

Zaujala mě také nabídka CZECHDESIGN/LAB, kteří nabízí vyhledání designéra podle vašich potřeb (na výrobky, ale třeba i na návrh webových stránek nebo bytu), přičemž finance prý řeší člověk přímo s designerem, ale oni hlídají dodanou kvalitu. Asi budu muset někdy vyzkoušet.

Příští rok

Tak už se těším na příští rok, budu muset vyrazit zase a projít víc míst, inspirace je to nádherná. Občas jsem hodně litoval již zařízeného bytu, protože spoustu věcí bych si chtěl pořídit (a pro spoustu z nich by to ale chtělo mít ten byt výrazně větší :-))

Leave a Reply