Den 46 – Brisbane

Úterý 20. 11. jsme zahájili velkým koupáním, přeci jenom pořádnou sprchu jsme už pár dní neměli. Nasnídat, zabalit a hurá do BrisbaneUkaž na mapě, do hlavního města Queenslandu.

První zastávku děláme v botanické zahradě, kam jsme mířili jednak za kytkama, ale hlavně jsme chtěli do Sir Thomas Brisbane Planetarium, což by mělo být největší planetárium v Austrálii. Bohužel máme opět štěstí a planetárium je zavřené, otevírá až odpoledne. A i pak to vypadá, že tam akorát promítnou nějaké pořady a to je celé.

Brisbaine - Jana simuluje sochu sira Thomase

Tak se tedy vydáváme rovnou do botanické. Pořádají se tu pravidelné prohlídky vedené dobrovolníky, nicméně rozhodujeme se poradit si sami. Botanická je opravdu velká, mají tady speciální kapradinový dům, tropický skleník (což zajímá hlavně Hanku), kaktusový dům, bonsai dům, deštný prales a spoustu dalšího. Podívaná i procházka to byla opravdu hezká.

Brisbaine - kapradinový dům

Přesouváme se do centra města, do Queensland Cultural Centre. Co se týče je kultury, tak je to tu hezky všechno v jedné kupě, tedy v jednom centru. Najdete tu Queensland Museum, State Library, Queensland Art Gallery a spoustu dalšího. Máme tady ale trochu problém s parkováním, všude jsou podzemní garáže, která mají omezenou výšku. Bohužel jsou přesně o kousek nižší, než bychom potřebovali a parkování na ulicích je víc než drahé. Nakonec ale vítězíme, parkujeme v podzemí a vylézáme z parkoviště uprostřed ohromné budovy, která je totálně prázdná. Zjišťujeme, že je to obrovská konferenční hala a momentálně úplně prázdná.

Brisbaine - konferenční hala

Pak už hurá sehnat něco k obědu a vychutnat si ho u místní řeky. Čtvrť South Bank Parklands je plná restaurací a kaváren a stejně jako v Cairns i tady mají udělanou plochu pro vodní hrátky s písečnou pláží a plavčíky. Možná je to i proto, že k nejbližšímu moři je to prý okolo 100km, což se při pohledu na mapu vůbec nezdá. Po obědě hurá do Queensland Art Gallery, kde nás čekají sbírky asijského, evropského i australského umění. Ze sbírek moc odvázaní nejsme, nejvíc se nám líbí exponát ve formě velkého bazénku ve vstupní hale, na jehož hladině jsou naházeny kovové balónky a ty si plavou kam je zrovna zanese mírný proud, který v bazénku proudí. Úplně si nejsme jistí, zda je možné exponát trochu poupravit. Proti opatrnému posunutí balonku po hladině hlídač nic moc nemá, ale jak by to člověk chtěl hodit nebo do toho kopnout nohou, tak už se na něj žene.

Přesunujeme se do Queensland muzea, které vypadá opravdu pěkně. Nejdřív spousta informací o Queenslandu, a tak se třeba dozvídáme, proč tady skoro všude mají domy na nožičkách. Pod domy se tak totiž drží chladný vzduch a funguje tak jako malá klimatizace. Pak speciální část věnovaná živočichům a jejich velikostnímu srovnání. Je to vyvedeno 1:1 na stěně, takže člověk přímo vidí, které potvůrky jsou větší než on. A je tu i možné si vyzkoušet jaké by to bylo, kdybychom měli křídla. Poslední část je věnovaná Aborigincům, ale moc toho tady nemají.

Tak kultury už pro dnešek stačilo, takže hurá přes řeku do samotného centra města, přes Victoria Bridge, a pak dál podél Commissariat Stores k Parlamentu, který už mají připravený na Vánoce a je bohužel zavřený. Projdeme po kraji botanické zahrady (jiné, než ve které jsme byli ráno) a po jedné z hlavních ulic do centra k radnici. Cestou míjíme stanoviště taxíků, což je jenom žlutá skřínka s telefonkem, kde si člověk zavolá taxi, a pak už jenom čeká. Před skřínkou čeká pěkná fronta lidí, tahle forma přepravy je zde zjevně populární.

Brisbaine - pohled na Brisbaine z mostu

Cestou k radnici jsme minuli prodejnu zmrzliny, kde zrovna byla šťastná hodinka a dávali 50% slevu. Tomu se přeci nedá odolat (tedy Hance se to povedlo). Spokojeni razíme dál, kolem celnice (kterou jsme nepoznali a skoro přešli), St. Stephan’s Cathedral, General Post Office (kde se nám konečně daří koupit známky, abychom mohli poslat pohledy domů), Anzac Square, Old Windmill (starý větrný mlýn, krásná stavba s výhledem na město), St. John’s Cathedral (která je stále pod lešením a dostavuje se, za neuvěřitelné peníze) až do China Townu. Tam dorážíme až za tmy, obdivujeme fontánu, ale hlad nemáme, takže vyrážíme zpět k autu.

Brisbaine - Old Windmill

Nasedáme do auta a míříme si to ven z Brisbane. Sice jsme tu nestrávili moc času, ale nějak máme pocit, že zase o moc víc než jsme viděli už tady toho k vídění stejně není. Našli jsme si kemp poblíž Brisbane a když k němu dorážíme tak holky zjišťují, že je bohužel úplně plný a opravdu se tam nevejdeme. O kousek dál je prý další kemp, takže jedeme po dálnici a koukáme, kde uvidíme jakou ceduli. Cedule ovšem vůbec nikde, takže nakonec dojíždíme až do Gold Coast Holiday ParkUkaž na mapě, a to doslova za pět minut dvanáct nebo spíš za minutu devět. V devět totiž zavírají recepci a paní recepční se zavíráním už začala, takže je trochu nevrlá, ale nakonec nás ubytovává, a to je hlavní, protože dál se nám už jet nechce.

Najeto kilometrů dnes: 26

Najeto kilometrů od počátku cesty: 14 191

Leave a Reply