Co bys vzkázal mladšímu já?

Dneska začínáme další běh Salesforce kurzu s Czechitas a při té příležitosti jsem si říkal, že by bylo hezké se zeptat profesionálů v oboru, co by vzkázali sami sobě do minulosti.

Že by to mohlo být takové pestré – jsem si říkal – a skončil s většinou odpovědí ve smyslu „neváhej“. Ale pokud tě něco tak jednoduché neuspokojilo tak klidně čti dál, protože většina lidí se nakonec rozepsala.

Alena Neradová

Doporučení mému mladšímu já pro vstup do Salesforce světa:

  1. Trénink dělá mistra – Investuj do sebe, dovol si věnovat čas sám sobě a každý den se nauč něco nového.
  2. Nejtěžší je začít – Zaveď si rutinu. Mistrem se člověk stává po „odtrénování“ 10,000 hodin. Pokud věnuješ Salesforce každý den 1 hodinu, za 27 let z tebe bude kapacita. Nezáleží ale kdy začneš, hlavně začni.
  3. Networking – Salesforce komunita je energická, podporující, diverzní, rozdává úsměvy na všechny strany. Jdeš na event, ale nejradši bys seděl schovaný v koutě? Překonej to a každý den se seznam se 3 novými lidmi. Příště už to bude jednodušší.
  4. Řekni si o pomoc – Každý může přispět dílkem do tvé skládačky. Platí to ale i opačně. Sdílení toho, co víš, ti umožní budovat svou značku.
  5. Věř si – Každá organizace je specifická a ani ten největší expert neobjeví Ameriku. Ve finále všichni pracujeme se stejnými zdroji. Našel sis řešení svého problému? Pak ho implementuj!
  6. Neboj se dělat chyby – Máš vše otestované v sandboxu? Máš zálohu dat? Pak není čeho se bát, vždy můžeš udělat krok zpátky.

Nejsi spokojený tam, kde zrovna jsi? Tak a tím něco udělej! Změnu máš ve svých rukou 🙂

Kdybych začínala znovu, tak se řídím těmi body, které jsem sepsala, protože minimálně prvních pět z nich nedodržuji 🙂 Jsem takový věčný začátečník a nedokážu se přes to přehoupnout.

Ale to je spíš o tom, že jsem si všechny naučila, že jsem k dispozici 24/7 a těžko se z toho vystupuje. Obecně bych řekla, že s tím máme problém všichni, kdo jsme do Memsource nastoupili ještě v době, kdy to byl startup. Pomalu se ale snad začíná měnit firemní kultura a učíme se respektu nejen vůči lidem, ale i vůči jejich času. Bude to ale ještě dlouhý proces.

Ještě uvažuji nad tím jestli není lepší start do Salesforce světa z pozice konzultanta. Všechno si osaháš, vyzkoušíš, vidíš jak mají v jednotlivých firmách nastavené procesy a můžeš z toho do budoucna čerpat.

Práce na straně zákazníka je zábavná a rozmanitá, ale zároveň to není jen full focus na Salesforce. Kromě admina zastáváš i funkci projekťáka a Sales operations. Později se tyhle role ale stejně budou muset oddělit, není to dlouhodobě udržitelné. Je to i o tom přenastavit vnímání ve firmě. Některé tooly skutečně potřebují full-time admina, abychom zajistili že bude plně využit potenciál toolu.

Aleš Remta

  • Pojď do toho, jede to dobře a dá se dojít daleko. Ale pozor, aby ses nenechal příliš brzy unést ‚úspěchem‘ a nezlenivěl.
  • Dělal bych změny dřív. Dřív se začal hrabat v LEX.. Dřív se naučil git. Dřív četl o programování. Dřív pouštěl co nejde měnit, dřív začal blogovat…
  • Proč blogovat? Tak nějak jsem dávno chtěl zkusit jestli mám co říct. Částečně je to pro mě o všech těch věcech, co má blogovani přinášet. Trénuju vyjadřování. Nutí mě to věci trochu víc dotahovat a promyslet. Snažím se tím rozšířit si obzor a zvednou si profill online. Takovej stepping stone k nějakýmu prezentování

Lucie Kaňoková

  • Cim drive zacnes, tim vice ziskas
  • Tolik bych se nebala neznameho a chtela bych pracovat ve firme, ktera ma vice nez jen sfdc cloud, abych se mohla naucit o dost vice veci. Pred 8 lety jsem delala jenom sales cloud a v soucasne dobe uz vice znam i service cloud, experience cloud a podobne. Takze se urcite nezamerovat jenom na jednu cast v salesforce, ale rozvijet se i do dalsich cloudu

Martin Truhan

  • Takze svojim mladsim ale aj starsim spolupracovnikom odporucam namiesto studovania knih a casakov a studovania a zavidenia bohacom aby si nasli skveleho karierneho mentora a inspirovali sa ludmi vo svojom okoli a porovnavali sa jedine so sebou 😉 Konkretne u mna si pamatam ze na vysokej skole ma kamoska volala ku nim do firmy a ja som to odmietol lebo som mal svoj komfort zone. Druhy krat som podobnu prilezitost vzal a to mi volal Majo ci nechcem job v Prahe 😉
  • zaroven Salesforce nie je pre kazdeho. Teraz som mal dve interns a tie teda vobec SF neprisiel zabava skor jeden velky bolehlav
  • Takze reset. Svojmu mladsiemu ja by som dal facku a rum a odkazal aby neodmietal prilezitosti od uspesnejsich a sikovnejsich ludi. Verit svojim priatelom viac ako korporatnemu vymyvaniu mozgov 😀

Martin Vágner

  • Jdi do toho, hned! Fakt to jde i bez programovani, ale nepouzivej process builder!
  • Zkusil bych zahranici, naucil bych se driv CPQ, zjistil si driv co je CORS. Zaverem bych asi moc nemenil, ta cesta k tomu patri a projit si classicem, byt u prvnich projektu v LEX, vztekat se u prejmenovani Community Cloudu. Za me to je porad paradni jizda 🙂

Pavlína Preissová

  • Neboj se toho! 😉
  • Nic bych nemenila, bylo to sposty nahod a skvelych lidi – ta cesta je skvela, a ta klikatost me bavi. Rovne by byla nuda. A to ja nerada 😉

Petr Švestka

  • Jdi do toho. Certifikace ti dají základ, praxe potřebnou hloubku. Připoj se do komunit. Objevuj nové součásti a zkoušej jejich možnosti. Postupně zjistíš, co je ti nejbližší. Embrace the change.

Svatopluk Sejkora

  • Neboj se developmentu, je to všechno logické, čím dřív začneš, tím líp.

Tomáš Gnap

  • ty este niesi vo svete salesforce? Ved nieje na co cakat 😀
  • Odkázal by som mu, aby sa skôr zapojil do Salesforce lokálnej alebo online community, išiel na SF Európske eventy ako je CzechDreamin, London’s Calling a YeurDreamin‘. Nebál sa viac pýtať a byť zvedavý. Vždy sa v komunite nájde niekto, kto podobný problém riešil a nakoniec úspešne vyriešil. Čítať blogy od rôznych autorov, kde popisujú, ako daný problém vyriešili. Dokumentovať si pre seba alebo formou blogu zaujímavé riešenia, ktoré si v minulosti naimplementoval.
  • Namiesto ku klientovy by som si hľadal prácu v konzultačke typu bluewolf. Snažil by som sa menil častejšie projekty aby som nabral viac reálnych projektových skúsenosti. Skôr by som začal s apexom a zaklady programovania.

Jak to vidím já?

Souhlasím se všemi. Vždy jsem byl na straně partnera a přijde mi to super, rychlé učení, široký záběr, rozjíždění nových a nových věcí, přenos nejlepších myšlenek.

Po tolika letech mám pocit, že už člověk všechno viděl a slévají se ty věci dohromady, takže pokud někdo říká jak je důležité mít zkušenost v konkrétním oboru tak jenom kroutím hlavou, protože ve finále jsou ty potřeby podobné, jenom používaný jazyk je trochu jiný.

Pořád bych si radil, abych vyčníval. Psaní, přednášení, učení – zjednodušilo mi to networking a asi umožnilo dosáhnout k lidem, ke kterým bych se jinak nedostal. Ale pravdou je, že to je pomalá cesta, existují rychlejší způsoby (třeba se napřímo zeptat).

Od certifikací bych neuhnul. Může to zní jako spousta teoretických znalostí a žádné zkušenosti, ale většina lidí, co si nějakou certifikaci udělala, se shoduje, že jim ukázala věci, o kterých nevěděli. Takže kombinace je určitě důležitá.

Podpořit měkké dovednosti, komunikaci zvlášť. Lidé kolem jsou potenciálně moc citliví na to co říkáte a každé slovíčko může udělat rozdíl. Zkusit prozkoumat NLP je skoro moc, ale možná by pomohlo.

Rozkročit se. Pořád mám pocit, že v budoucnu budou mít větší úspěch ti, kteří vědí o více věcech něco než o jedné hodně. A pokud budeš vědět o více věcech hodně tak je to úplně výhra. Navíc ti začnou v hlavě docvakávat ty věci rychleji a budeš schopna si snadno poradit s každou novinkou.

Takže jdi do toho a neváhej. A pokud si pořád nejsi jistá tak pojďme posedět třeba nad kafem a všechno probrat.

Leave a Reply