Červencové novinky ze světa Lotusu

Tenhle měsíc mám pocit, že se roztrhl pytel s nástroji pro administrátory. Ale k tomu až na konec, co by zatím mohlo zajímat všechny?

Ed zveřejnil nové a „naprosto úžasné“ reklamní video Lotusu. No popravdě řečeno a po přečtení komentářů moc úspěchu nesklidilo, většina lidí ho nepochopila a Ed si v komentáři číslo 19 sám sype popel na hlavu, že publikoval něco, co v podstatě neviděl. Holt se stane.

Podle všeho by brzy měla vyjít verze 8.0.2, která se očekává v srpnu, a blíží se také finální verze 8.5. Všechny texty již šly na překlady, takže UI se moc měnit nebude a budou se ladit chyby.

Na developerWorks vyšel článek porovnávající webové aplikace a mash-upy a pokud jsem ho dobře četl, tak mi vychází, že mash-upy jsou dobré na hraní a když si člověk chce něco rychle naklikat pro sebe, pokud to má být pro celou firmu tak to ve finále skončí stejně ve formě aplikace.

MainSoft napsal WhitePaper (no popravdě řečeno spíš obchodní dokumentaci svého produktu) na spojení LN a SharePointu. Na pohled to vypadá hodně podobně integraci Quickru a jsem rád, že něco takového existuje (akorát nevím proč jsem rád, zda je to kvůli LN nebo SharePointu :-)) A když už jsme u té integrace, existuje něco podobného i pro LN a Communication Server.

Luis Suarez napsal dva články, jejichž kusy mě zaujaly. V jednom vypíchl pár pravidel kdy používat jakou formu komunikace (což publikoval nějaký zákazník, skoro na konci článku) a v druhém diskutuje zrušení Reply To All tlačítka. Popravdě nevím, používám ho rád a často, na druhou stranu přitom dost přemýšlím, zda odpověď musí dostat opravdu všichni nebo hned na začátku také kdo o tom potřebuje opravdu vědět.

Podpora verze 6.5 se podle všeho prodlužuje do dubna 2010. Akorát nikdy netuším, co to přesně znamená, vzhledem k tomu, že rada je vždy upgrade na novější verzi.

Rozdělení na týmy a komunity aneb kdy používat Quickr a kdy Connections. Hezké a jednoduché, aneb týmy mají cíl a komunity důvod či poslání.

Srovnání LN a Exchange aneb 10 otázek na které se zeptat Microsoftu. Některé jsou opravdu zajímavé a pravdivé odpovědi by mě zajímaly.

Školení na verzi 8 – Ed udělal seznam několika kurzů, já ještě připojím jeden od TCL DigiTrade.

Jedno zamyšlení nad vývojem v LN. Řekl bych, že podobná situace je i s MS Access, díky snadnosti vývoje vyvíjí každý (což je v zásadě dobře a nevadí), nicméně to má za následek nedokumentování aplikací, možné špatné uživatelské zkušenosti, nesnadné předání jinému člověku při odchodu z firmy a další problémy. Na začátku takovýto vývoj vypadá levněji, na konci už si tím tak jistý nejsem. Přebíral jsme takových aplikací celkem dost a snad většina by chtěla zahodit a udělat znovu, takže jako prototyp dobré, ale jinak moc ne. Podle všeho SharePoint bude mít stejné problémy.

Bruce udělal výzkum jak jsou velké vývojové týmy a jak jsem měl vždy pocit, že když mám tým 4 – 6 lidí tak je to málo, tak teď už vím, že je to standard napříč světem (kromě Indie :-))

Domino.Doc tedy IBM Lotus Domino Document Management, produkt, který se od verze 6 tak nějak potácí bez zřejmé budoucnosti a John se správně ptá – bude nebo nebude? Quickr není náhradou, spousta lidí to používá nebo chce nasadit (a i v Česku jsou implementace, přestože česká verze tuším nebyla), takže co dál?

iPhone a Exchange prý jdou skvěle dohromady (narozdíl od kombinace s LN), ale jak píše Bruce tak to není moc pravda a pilotní projektu museli zastavit.

A odchody na závěr – Martin Pospíchal (ten co vždy stál za organizací akcí pro veřejnost a určitě za spoustou dalších věcí) odchází do Oracle a Alan Lepofsky zase odešel do Socialtext.

Tedy to bylo obecných informací, pro vývojáře i administrátory jich mám tentokrát taky dost.

Pro vývojáře

Jeden típek hned na začátek. Kombinaci Ctrl+Shift a otevření databáze asi všichni znáte – nepoužijí se framesety. Ctrl+Shift+Alt zase přeskočí kompozitní aplikace, ještě že na té klávesnici je tolik tlačítek, jsem zvědav, kdy zakomponují Windows klávesu.

Chris Blatnick přišel s jedním úžasným jednoduchým tipem – dávejte adresu (poštovní) na jeden řádek, ať to lidi mohou snadno a rychle zkopírovat do map (když jim na to neuděláte tlačítko). V článku jsou i další, ale tenhle mě chytl za srdce.

Typeahead ve jmenném políčku – prý to musí být typu Native OS 🙁

Jeff vyvinul pár hezkých side plug-inů (pro verzi 8), které mohou pomoci jak při vývoji tak administraci. Myslím, že stojí minimálně za vyzkoušení.

Jak si vytváříte prázdnou kolekci dokumentů? No přeci NotesDatabase.CreateDocumentCollection! Mailová šablona je prostě plná užitečných kódů.

Spouštění dvou WebQuerySave agentů je také možné, jak často to člověk použije? No přeci když každý z nich je napsán v jiném programovacím jazyku.

XPages, pokud jich pořád ještě nemáte dost tak doporučuji podcast od YellowCast, je opravdu skvělý, akorát pokud angličtinu nemáte opravdu v malíku tak přijdete o spoustu nemístných vtípků (jako já). A pak ještě článek o XPages.

Zakódovat do UNID řetězec, který hledáte. Celkem dobrá myšlenka, občas se to určitě může hodit.

Zajímavý nápad pro verzi 8 má Bob Balfe – otevírat dokumenty do dalších záložek uvnitř aktuální záložky. Slovy to asi nejde popsat, chce to vidět na obrázku, který má u svého článku a snad nějak doplní popis, jak to přesně nastavit, zatím jsem z toho moc moudrý nebyl.

Pro administrátory

Tak Sametime se prý neumí spojit s MSN. Trochu překvapení pro mě. O Sametime se toho tento měsíc vůbec objevilo hodně – nástroj na správu buddy listů, simulace dalších připojených uživatelů, kalkulačka (byť jednoduchá) nebo nástroj na wallpaper do Sametime. Ten samozřejmě můžete využít i na vtípky s kolegy.

Pak je tady seznam, kdy potřebujete restartovat Domino server nebo návod jak ve verzi 8 spouštět po kliknutí na mailto: odkazy jenom basic klienta (to je ten starý, céčkový).

Osmičky také přinesly možnost zamknout webový přístup po určitém počtu pokusů. Jak o tom ale informovat uživatele?

Zabezpečení names.nsf na webovém serveru – to nestačí nastavit správně ACL nebo to nejde nastavit správně?

DAOS, DAOS, DAOS – spousta článků jak to funguje a že je to opravdu dost dobré a dokonce by to mělo být lepší než to staré SCOS.

Nakonec informace o Fix Central, kde by člověk měl najít všechny poslední fixy.

Uff, to tedy bylo zase odkazů, neměl bych to protřiďovat ještě víc?

Leave a Reply