Administrace Lotus Domino/Notes – 13/10

A je to tady – velké finále. Myslím, že dílů bylo dost, nyní byste měli být schopni Domino server nainstalovat i provést jeho základní nastavení.

Pokud si ale myslíte, že jste si přečetli těch pár dílů a je z vás administrátor, tak vás musím zklamat. Myslím, že máte nyní ponětí možná tak o 10% toho co jde s tímhle systémem dělat a pořád je před vámi hodně učení. Učení, které ale nelze snadno předat, učení, které hodně spoléhá na praxi a konkrétní příklady.

V každém případě se už Domina nemusíte úplně bát a utíkat od něj kdykoliv tohle jméno uslyšíte. Současně bych si ale nedovolil tvrdit, že bych vám doporučil nainstalovat těch 10 serverů, které ve vaší organizaci teď chcete nasadit a ušetřit tak za služby partnerů IBM. Možná by to jelo, možná by to bylo opravdu bezvadné a bez chyby, ale na rovinu – když si přečtete manuál k vašemu autu, tak si taky netroufnete se sami pustit do jeho opravy.

Přeji vám hodně úspěchů při administraci, obdiv lidí od partnerů IBM, pro které najednou jste o něco rovnocenější partner, a vůbec klidný život. A jako závěrečný bonus je tady tolik požadované PDF se všemi kapitolami dohromady (ups, ono to má 67 stránek :-)). Pokud si ho opravdu stáhnete a třeba i vytisknete tak dejte vědět, budu rád, že to mělo smysl.

Stáhnout seriál jako PDF
Related

1 komentář

  1. Moc dekuji za serial z pohledu administratora. Hodne mi to pomohlo pro rychlejsi seznameni s LD. Jen bohuzel uz par dni zoufale hledam jak nastavit server aby fungoval i pres subnety. Kdyz je server v 192.168.1.0/24 a klient v 192.168.2.0/24, tak se bohuzel klient uplne na server nespoji a hazi to nesmyslne hlasky. Nevedel bys ty nebo nekdo co s tim?

Leave a Reply