S kým vyrazit do Austrálie?

Konečně jsme našli čas i pro napsání „zkušeností“ s kým vyrazit do Austrálie. Možností je totiž neuvěřitelně hodně, agentur, které organizují jazykové pobyty v cizině, je jako máku.

Když jsme před odjezdem obcházeli agentury, abychom se rozhodli s kým vyrazíme, tak jsme se vždy ptali – koho vnímáte jako svoji konkurenci v této oblasti? A zjistili jsme, že těch větších agentur, se kterými má smysl jet, zas tak moc není. Spousta agentur totiž dělá pobyty kdekoliv, což znamená, že toho o žádné oblasti asi moc nevědí a že asi nemohou mít dobré zázemí ve všech oblastech. Další agentury zase chtěly za zajištění pobytu zaplatit, což se nám tak úplně nezdálo.

Otázka první asi je – proč vyrazit s agenturou? Odpovědi jsou relativně jednoduché – nestojí to nic navíc (u většiny z nich); může to ušetřit spoustu starostí; pomohou (většinou) s vyřízením víza; nabídnou širokou škálu škol a zkusí poradit, která je ta nejlepší; a hlavně mohou mít zázemí v cílovém místě, kde člověku přímo na místě pomohou se vším co potřebuje a kde si třeba může tisknout, kopírovat a dělat věci, za které jinde platí.

My jsme se při našem výběru zaměřili na následující oblasti, které nám připadaly důležité:

 • agentura má svoji pobočku v Sydney – spousta agentur má pouze „sdílenou“ pobočku, kam chodí lidé různých agentur a různých národností a člověk má štěstí, když tam mluví jeho jazykem. Také některé agentury říkají, že je to zbytečné, protože v době internetu se dá cokoliv řešit odkudkoliv, ale myšlenka, že svůj dotaz precizně píši do emailu, a pak díky časovému posunu čekám na odpověď, se mi moc nelíbila.
 • agentura poradí s vyřízením víza a ideálně ho sama zašle do Vídně – kontrola podkladů pro víza je dost důležitá a zajímavé je, že každá agentura říká občas trochu něco jiného. A s tím posláním do Vídně – jasně, byl jsem líný chodit na poštu.
 • školu je možné zaplatit přes agenturu – tak tady jsem měl trochu strach z platby do zahraničí. Jednak to není nejlevnější, a pak když se někde uklepnu a peníze skončí jinde, tak zkusit je dohledat, je práce asi na trochu déle. Ne, děkuji nechci.
 • agentura je schopná zajistit letenky a má pro to dobrého partnera – letenky zní jako hloupost, ale když by se něco posunulo, tak by bylo fajn, kdyby agentura dokázala změnit letenky, ideálně bez poplatku. A hlavně, proč je shánět někde jinde.
 • agentura pomůže se sehnáním ubytování na začátku – tohle zní jako hloupost, ale když přiletíte po 30 hodinovém letu do Sydney a nevyspalí máte hledat ubytování – nic moc. A hledat ubytování dopředu, když vlastně moc nevíte kde hledat a jak, to také není nic moc. Nehledě na to, že sehnat pěkné ubytování není úplná legrace (ale o tom zase jindy).
 • agentura nabízí něco navíc – na věci zdarma mám slabost, takže ISIC karta zdarma (úspora cca 200Kč) je super, sleva pro pár také není k zahození
 • agentura pomůže vybrat správnou školu – škol je v Sydney tuna, v celé Austrálii ještě víc. Agentury mají hodnocení od lidí, které tam poslaly, spoustu propagačních materiálů a v těch velkých školách se byli sami kouknout. Nicméně to celé s výběrem ve finále moc nepomůže 🙁

Oběhli jsme tedy postupem času (některé jenom virtuálně) následující agentury – Alfa Agency, Australia OnLine, Intact, Studyline a nakonec se rozhodli pro AustraliaExpert. Z těch všech asi jenom oni a Australia OnLine mají vlastní pobočku v Sydney a u AustraliaExpert na nás měli víc času. Průměrně prý se zájemci stráví okolo 15 hodin přípravami a povídáním, s námi to bylo asi výrazně rychlejší, ale to bylo i proto, že jsme na to neměli moc času. Legrační je, že se agentury navzájem znají a když člověk někam přijde a zeptá se na názor na některou školu, tak mu dokáží celkem přesně říci, kdo mu tu školu doporučil.

AustraliaExpert nám pomohli vybrat školu (o zkušenostech se školou zase někdy jindy), slíbili udělat hitparádu letenek (nakonec jsme ji z nich museli doslova vymámit, ale to bylo prý proto, že zrovna moc hezkých letů nebylo, takže je rovnou sami vyškrtali), sehnat ubytování (negarantují, že bude super, nicméně to naše se opravdu nepovedlo), umožnili zaplatit školu přes ně, dostali jsme ISIC kartu zdarma a ještě slevu jako pár, poradili s vízem a odeslali žádost do Vídně a vůbec celou dobu hezky komunikovali. No a v Sydney je vybavené centrum, kde člověk může tisknout do aleluja, a kde dostane odpovědi na spoustu svých dotazů. Samozřejmě není všechno zlato co se třpytí, takže negativum je třeba výběr kurzů – nechat nás zapsat na 4 měsíce na General English, což je kurz, který se opakuje každé 3 měsíce, takže jeden měsíc budeme dělat to samé. Nenavrhnout třeba studium angličtiny na jazykovce jenom první měsíc či dva a pak přesun na školu, kam stačí chodit na den či dva v týdnu a zbytek pracovat, protože v práci se člověk naučí výrazně víc než ve škole. A tak trochu dál, ale to přichází postupně a ve vlnách.

Australie OnLine byli také super, některé věci máme od nich – např., že školu je možné přerušit a díky tomu dostat dodatečné prázdniny, protože jinak člověk jenom studuje a po skončení kurzu má měsíc na opuštění země. Kdežto když si člověk v rozvrhu naplánuje prázdniny, tak těch měsíců může být víc. Tomu se říká tip dne.

Možná by se sem ještě mohlo vejít – kam vyrazit. Agentury se vesměs shodují – Sydney je největší, všeho je tam hodně. Melbourne je velké, ale už je tam chladněji. Brisbane a Cairns jsou takové větší vesnice, Brisbane je navíc dost daleko od moře (což si člověk normálně neuvědomí). No a Perth je jediná vesnice na západním pobřeží. V Austrálii to říkají jinak (možná už jsme o tom psali) – v Melbourne se lidi ptají, odkud jsi; v Sydney kolik máš peněz a v Brisbane tě pozvou na pivo. Hodně lidí se tedy shoduje, že Sydney je takové běžné Evropské „studené“ město, kdežto kdekoliv jinde jsou lidé výrazně příjemnější. A životní náklady jsou prý také o kus nižší.

4 komentáře

 1. Tiez som letel cez G8M8…
  Z tych bodov co pises vyzdvihnem
  – pobocka v Sydney, – ano je, praimo v centre, a su napomocni postaraju sa,
  – zaplatit skolu cez agenturu – da sa (dokonca som to platil na slovensky ucet)
  – neco navic – SIM karta s kreditom $200, otvorenie bankoveho uctu a po prichode mi dali opalovaci krem – nech sa nespalim
  – letenly – ponukli, super lacnu
  – ubytovanie – mal som byvanie u kamarata takze som nemusel – ale tuto moznost ponukaju, zrekonstrovane domy blizko plze… why not? 🙂

 2. Doporučuji Alfa Agency. Potřebovali jsme víza velmi rychle a to do 14 dnů. Vzhledem ke změnám schvalování víz k 1.7.2016 nám tento termín nebyla žádná agentura schopna zajistit, proto jsme se obrátili na Alfa Agency, kteří maximálně rychle spolupracovali. Ukázali obrovskou snahu nám vyhovět a víza podat co nejrychleji. Víza jsme podali do 3 prac. dnů od návštevy, kdy jsme se rozhodli. A víza byly schváleny za další 2 dny od podání žádosti. Díky veliké snaze a nesmírnému nasazení celé agentury se to stihlo, takhle rychle. Tímto bych chtěl Alfa Agency poděkovat, zejména Alešovi a Pavlíně. Jakub

Leave a Reply