Máme povodně, to je dobře

Ta věta v nadpise zní trochu nelogicky, ale je od Australanů slyšet. Nedostatek vody tady začíná být opravdu vidět. V televizi jsou reklamy, aby lidi šetřili vodou, pro děti se promítají animované filmy vysvětlující, jak mají vodou šetřit, noviny jsou plné inzerátů na zařízení pro úsporu vody. A Australani jsou rádi za každý déšť, který přijde, zvláště pokud vydrží až do vnitrozemí.

Takže teď prší už od čtvrtka. A začíná toho být pomalu dost – 7 lidí zemřelo díky povodním (číslo je platné v době psaní – tedy sobota večer). Jedno auto bylo smeteno do řeky a utopili se, pod jednou rodinou v autě se propadl most přes řeku a měli co dělat najít jejich těla. Hunter Valey je zatopeno, v Sydney nejezdí trajekty, poblíž Newcastle je na pláži zaparkovaný tanker. Doslova a do písmene, přijel opravdu až na pláž, z televize to vypadá, že se na něj skoro dá nastoupit suchou nohou. Stotisíc lidí je bez elektrického proudu.

Celé to hodně připomíná Moravu před několika lety, problém je, že tady začíná zima. Déšť se očekává až do pondělí, v některých oblastech je vyhlášen stav nouze. V Sydney je naštěstí všechno v pohodě, pouze hodně fouká. A když říkám hodně, tak to znamená, že vrcholky stromů jsou vodorovně.

1 komentáře

Leave a Reply