Cesta po Austrálii – kam se podívat?

Čas v Austrálii neutíká, tady čas přímo letí. Což se dá celkem snadno dokázat, prostě zavolám do Čech, zeptám se kolik je hodin a než dostanu odpověď, tak v Austrálii už mám o osm hodin víc 🙂

Vzhledem k tomu, že ve škole máme měsíc prázdnin mezi dvěma kurzy a pak ještě měsíc po skončení školy, tak je nejvyšší čas plánovat kam bychom se chtěli podívat. A kdyby se někdo třeba chtěl připojit tak už musí začít plánovat cestu a věci související (čímž vás tak volně zveme – dejte vědět a třeba vás vezmeme také).

První věc v plánování cesty je vědět termíny, ve kterých chceme jet a tomu cestu trochu přizpůsobit. Takže první termín je 11. 8. až 9. 9. a druhý od 3. 11. do 2. 12. Tyhle dva termíny mají své kouzlo a omezení. V prvním termínu je tady zima (tedy období zimy), což znamená, že na jihu bude asi opravdu zima a na severu bude příjemně. Z čehož celkem jednoduše vyplývají možné cíle. No a druhý termín by už naopak měl být začátek léta, takže už by i na jihu mělo být teplo na klidné cestování.

Věc druhá – kam se podívat, která místa za to stojí a kolik času by tam tak člověk měl strávit? Takže jsme vzali do ruky tři průvodce – Rough Guide, Lonely PlanetThomas Cook – k tomu mapu pro zaškrtávání zajímavých míst, pár cestopisů z internetu, nějaké to DVD a časopisy z knihovny a také jsme se inspirovali u cestovek, co by stálo za to vidět. Takže to nejdřív všechno prostudujeme a sepíšeme zajímavá místa pod sebe spolu s odhadem časů, které by na ně byly vhodné a pak se začne škrtat co se nevejde.

Věc třetí – doprava. Asi největší otazník, který ovšem souvisí i s plánováním trasy a počtem lidí, kteří se zúčastní. Možností je spousta, od koupě vlastního auta, přes pronájem auta na projetí nějaké okruhu až po kombinaci půjčeného auta a letadla pro rychlejší přesuny mezi zajímavými místy.

Věc nejzásadnější (tedy dost důležitá) – odhad nákladů. Ta samozřejmě záleží na všem předešlém – kam pojedeme, jak pojedeme (z čehož vyplynou i náklady na ubytování) a k tomu se jenom připočtou fixní náklady jako jsou případné letenky a víza. První a velmi hrubý odhad už máme – vejdeme se do jednoho milionu za osobu. Dobrá, zkusíme to zpřesnit 🙂

Takže položky, o kterých již víme:

  • zpáteční letenka Praha – Austrálie – 32 000Kč
  • turistické vízum do Austrálie – 20$ (340Kč)
  • zapůjčení auta (pokud se bude půjčovat) – 50$/den/auto (24 000Kč/měsíc/auto)
  • ubytování (pokud nepůjde spát v karavanu) – 30$/osoba/noc v hostelu (14 000Kč/měsíc/osoba)
  • benzín – 1$/litr (což je tedy na naše poměry krásně levné) (17 000Kč/měsíc/auto)
  • jídlo – 50$/osoba/týden (jasně, nebude každý den jídlo v nejlepší restauraci) (3 500Kč/měsíc/osoba)
  • vstupné do parků – 10$/auto (někde se, překvapivě, platí)

Suma sumárum to jednu osobu přijde na 60 000Kč za měsíc dovolené (včetně letenky), pokud počítáme nějakých pět lidí do auta, což by se měli celkem slušně vejít, nechceme jet v ničem malém 🙂

Kam bychom se tedy chtěli podívat?

Sydney – sice ji už známe, ale pokud přijede někdo z Čech, tak se prostě musí podívat a minimálně den tady strávit. Kouknout do centra, projít botanickou zahradu, vyfotit Operu a Harbour Bridge (známé ramínko), projet se trajektem (třeba na Manly) a alespoň nahlédnout na nějaké pláže. Pokud budeme vyrážet ze Sydney, tak je to ideální na první den jako odpočinek po letu.

Blue Mountains – tam se sami celkem těšíme, ale tahle návštěva asi vyjde až na druhý termín, protože už teď je tam celkem zima. Nicméně průvodci slibují krásné hory zahalené v modrém oparu z eukalyptových výparů.

Hunter Valley – vyhlášené údolí vína, plné sklípků s dobrým pitím, aneb vítejte na Moravě. Takových oblastí je tady víc, takže uvidíme jestli zastavit zrovna tady, nebo někde jinde.

Gold coast – nejkrásnější pobřeží se spoustou pláží – to se prý musí vidět. No tak uvidíme, asi pojedeme okolo.

Fraser Island – největší písečný ostrov světa, což mimo jiné znamená, že to bude pěkná atrakce. Ale tak nějak ty popisky vypadají pěkně, takže tady by stálo za to zastavit. Většinou se dělají dvou nebo třídenní cesty ostrovem, což by asi stálo za to obětovat. Dokonce bychom prý mohli vidět velryby jak migrují okolo.

Magnetic Island – skvělý název a navíc se tady prý dají vidět koaly v přírodě.

Hinchinbrook Island – krásný ostrov, který by měl vypadat stejně jako před 200 lety. Je tam krásný trek, který se má dát ujít za dva dny, ale lepší jsou tři. A popisek zní fakt dobře.

Cairns – asi nejseverněji položené město na východním pobřeží, dál se dá jet jenom 4WD autem. Zároveň je to blízko korálovým útesům, takže ideální místo na potápění – osobně bych tomu obětoval tři dny, dokonce se dá na tři dny i vyrazit na jachtě na moře a jenom se potápět, což zní hodně dobře.

Kakadu park – okolí Darwinu, místo kde se natáčel Krokodýl Dundee a místo se spoustou autralských zvířat k vidění ve volné přírodě.

Katherine Gorge – plavba krásnou roklí. Tak to nevím, cestovka tam jezdí, průvodce doporučuje a přitom o tom moc nepíší.

Alice Springs – městečko prohlášené za střed Austrálie, kde by asi mělo být něco k vidění a současně spousta lidí tvrdí, že tam nic není. To je přeci ideální místo k návštěvě.

Uluru – velká rudá skála uprostřed kontinentu, každý jí prý musí mít vyfocenou, nádherně mění barvy při západu slunce. Současně je to prostě a jenom skála, na kterou by se ještě nemělo ani lozit a rozhlížet se po okolí.

Coober Pady – opálové doly a ubytování v jeskyních.

Adelaide – tak tam prý nic není, největší vesnice Austrálie. Současně je to ale na cestě k dalším místům.

Kangaroo Island – půlka ostrova prý nikdy nebyla vyčištěna od vegetace, jsou tam nádherné národní parky a člověk může vidět klokany (pokud jich tedy už nebudeme mít dost).

Great Ocean Road – jedna z nejúžasnějších cest po pobřeží. Prý je to úžasné, krásné výhledy a řidič jenom slintá, protože se nemůže dívat. Cestou člověk vidí i 12 apoštolů, což by měly být ohromné skalní útvary v moři, krásně fotogenické.

Melbourne – další důležité město v Austrálii (prý to člověk nemá srovnávat se Sydney), kde by lidé měli být výrazně příjemnější a spousta věcí ke koukání. A hlavně se tady člověk musí naučit odbočovat vpravo, což je prý hodně nelogický manévr.

Tasmánie – největší ostrov Austrálie (doufám, že nekecám). Tasmánští čerti a podobné potvory. Navíc cesta tam i zpět může být trajektem – super zážitek.

Canberra – hlavní město Austrálie (překvapivě), krásné (a nové) budovy, ale jinak nic. Ale hlavní města by se neměla vynechávat.

Tak to je zatím všechno co nás nějak zaujalo, rádi si necháme poradit další cíle a kdo byste chtěl vyrazit také tak se ozvěte co nejdřív (alespoň předběžně), ať s vámi můžeme počítat, podřídit tomu případně trochu cestu a vybrat odpovídající auto. Další cíle budeme průběžně doplňovat a zpřesňovat kam, kdy, na jak dlouho a co tam. Alespoň tak budeme mít připravený itinerář na vlastní cestu.

1 komentáře

  1. Ahoj Martine,
    náhodou jsem narazila na tvé stránky. A protože se v září chystáme na 3 týdny do Austrálie, tak by mě zajímaly nějaké postřehy z cesty. Pokud by to šlo podělit se s námi o zkušenosti, napiš mi prosím na mail. Děkuju :-))

Leave a Reply