Demystifying Domino Domain Monitoring

Oblíbený Chris Miller a jeho další přednáška. Mimochodem každý z přednášejících má těch přednášek hned několik, třeba 6 – 7. Což mě trochu překvapilo, protože to buď znamená, že je tak málo kvalitních a ochotných lidí, nebo že se to s menším počtem přednášek nevyplatí, protože přednášejících by bylo hodně a díky tomu by bylo hodně velké náklady. Nicméně, zatím všichni prezentátoři byli skvělí, takže vůbec nevadí, že se opakují.

První a zásadní informace – DDM.nsf není určena pro web (škoda), replikuje se automaticky každých 5 minut nebo když dojde k události, která vyžaduje okamžitou replikaci. Toto nikde nejde změnit, což je dost škoda.

Když se dělají hierarchie serverů, jak se budou data přesouvat (což se tedy definovat nemusí, ale je to lepší, aby to člověk mohl kontrolovat z jednoho místa) tak se nabízejí jenom servery, které mají v server dokumentu uvedenu verzi 7 a vyšší. Když nainstaluji nový server nebo smažu stávající, tak musím hierarchii ručně upravit. A když mám hodně serverů (ideálně ještě s dlouhými jmény) tak to může přestat fungovat – automaticky se totiž na základě nastavené hierarchie nastavují replikační formule a ty mají pouze omezenou délku. Při použití v clusteru by člověk neměl dělat druhou repliku DDM (tedy ona to stejně replika bude), ale měl by nadefinovat druhou, záložní, hierarchii.

Standardně to nejde použít napříč doménami, aby to šlo, tak člověk musí trochu podvádět (ale né moc) – nakopírovat server z jiné domény do své adresní knihy nebo udělat ručně repliku DDM do druhé domény.

Součástí DDM není notifikace, takže je nutné i nadále používat eventy. A to že tam není notifikace je dotaženo do konce – můžete totiž někomu přidělit problém k řešení, ale řešiteli nepřijde žádná informace, že by měl něco řešit. Tady si obecně Chris stěžoval na to, že vývojáři při vývoji asi nemysleli. Není tam notifikace, pokud člověk přiřazuje problém někomu k řešení tak vybírá z celé adresní knihy a když zadá poznámku, tak ta je viditelná pouze v historii – mezi spoustou dalšího balastu. V pohledech je krásné tlačítko Legend, které vlastně zobrazí stejné informace, jako už jsou v pohledu. A toho říkal spoustu, čímž to celé trochu srazil, ale měl 100% pravdu.

Upozornění – nikdy nevypínejte event task. Jeho úlohu by pak přebraly další úlohy a mohly by tím být zahlceny. Eventy, které vzniknout v DDM, se mohou automaticky samy zavírat, pokud se problém vyřešil. To mi přijde hodně šikovné.

Nezapomněl si rýpnout (pro změnu) do uživatelů – pokud vám některý uživatel volá, že mu nejde email, tak radí udělat event, který mu každou minutu pošle informaci jak vypadá doručování mailů. Během pár minut prý dá pokoj a pokud ho člověk nechá několik dnů vycukat ….

Při té příležitosti se jeden dobrák zeptal, jestli to umí sledovat nedoručené maily. Chris: No jasně, můžete nastavit jak je to pro vás důležité. Dobrák: No jasně, záleží na počtu mailů, při 90 000 to už začíná být problém. Chris: 90 000? Dobrák: 90 000 nebo 95 000. Chris: Kolik máte mailboxů? Dobrák: no nějaké jo, bývají hodně poškozené. Chris: široký úsměv, nevěřícné klepání hlavou a opakování si – 90K dead mails, 90K dead mails, …

Součástí nastavení DDM jsou dodané sondy – ty by se neměly měnit, ale měl by si člověk udělat její kopii a tu spouštěn. A při jejich rušení by je měl člověk nejdřív jenom zakázat a smazat až tak po měsíci – do té doby na ně mohou být někde vazby pomocí doclinku.

Další dorbý tip – v nastavení live konzole serveru jdou nastavit barvičky. Nastavte všechny na černou, pouze Failure, Fatal a Warning (High) nastavte na něco jiného. To, že server funguje, totiž vidět nemusíte, díky tomuhle hned uvidíte problémy. To je krutá pravda a asi hodně funkční. A s tím souvisejí i filtry, aby na konzoli nebyly zbytečné prázdné řádky. Potom se pochlubil smart iconou, které si člověk může psát vlastní – její kód prý má volně ke stažení na svém webu vpravo nahoře. Možností to mělo celkem hodně – okamžité vyvolání admin konzole, trasování serveru. A konečně nastavení Debug_DDM=1 do lokálního (tedy na klienta) notes.ini – zpřístupní do další sekci v každém dokumentu v DDM, kde bude více informací, které mohou při hledání problému pomoci.

Leave a Reply