Lotus Notes Hannover and Next – What They Mean to You

Tak se přihlašte všichni, kteří jste zajásali a chcete se dozvědět víc, celí natěšení na to co to bude. Hlásím se mezi prvními, vynechal jsem ostatní zajímavé přednášky a šel sem. Čeho jsem si všiml jako první? Ed Brill není ve skutečnosti zdaleka takový mladíček jako na svém blogu, ale samým cestováním se trochu nafoukl. A Mary Beth Raven není zdaleka taková čarodějnice jako na svých stránkách, ale naopak připomíná učitelkou, kterou prý dřív byla. A pak, že se podle obličeje nepozná profese.

První nejdůležitější informace z těch marketingových – email jako podklad pro rozhodování už dávno není tím nejdůležitějším. Bohužel mám občas pocit, že to zákazníci ještě nepochopili. V ceně jsou Productivity Tools aneb náhrada MS Office pomocí volně šířených nástrojů (základem byl OpenOffice). Zajímavé heslo – dny, kdy byla hláška „Máte nový email“ vzrušující, jsou už dávno pryč. Což je tedy pravda, na tuhle hlášku se většinou moc netěším. Zahrnut by měl být také Spamguru pro vypořádání se se spamem, předělaný Out-Of-Office proces, který bude mít nyní na starosti přímo router, takže odpovědi budou chodit ihned a už by mělo být volně dostupné spojení s DB2. Přejmenování nebo zrušení uživatele bude 50-1000x rychlejší, automaticky budou změněny bookmarky databází při jejich přesunu (HURÁ!!) a bude podpora pro snapshot backup. A také pár odkazů na další informace – Hannover preview white paperHannover strategic roadmap brief
.

Dokonce už jsme se dozvěděli o verzi 8.x nebo 9 (mimochodem jak jsem se od Eda dozvěděl, tak verze 9 by měla být na trhu na začátku roku 2009) – mělo by být možné definovat LN uživatele v LDAP adresáři, nikoliv v adresní knize. Tak na to jsem opravdu zvědavý.

A pak už se slova chopila Mary a naživo (dokonce ve spojení na server což bylo po těch padajících linkách opravdu utrpení) ukázala nového klienta. Hned na začátku ovšem důležitá informace – práce je soustředěna na vzhled klienta, designer ani administrátor se tedy v podstatě nezměnil. Což je trochu škoda.

První dojmy? Tragické, jenom doufám, že to bylo jenom projektorem, což si bohužel nemyslím. Vzhled není zdaleka tak sexy jak se všude ukazuje, celé je to hodně šedé (Ed potom dokonce říkal, že je to zatím nejtmavší edice), plastické, bez nápadu. Poštovní zpráva – vítejte ve verzi 3, protože myslím, že i ve verzi 4 to vypadalo lépe. Tohle mi opravdu připomnělo nejstarší diskuzní databáze, které najdete.

Hezká věc je volba, zda chcete vidět Advanced menu – pokud ne, tak je menu výrazně jednodušší. Standardně zrušili bookmark panel a místo něj je tlačítko Open – dole tedy budu mít Start z Windows, nahoře Open v LN. A bude mě čekat o kliknutí víc na každou akci. Štěstí, že se to dá vypnout.

Co je ale super, je zapnutí náhledu na otevřené panely ve stylu zmenšenin – při více otevřených oknech to může být opravdu super a příjemné na rychlé nalezení okna. Další hezkou věcí je automatické seskupování emailů v pohledu – pokud je nějaký email součástí vlákna, tak se související maily rovnou sbalí pod něj a člověk se do nich rovnou může kouknout (trochu dotažené Thread preview z verze 7). Akorát nevím, co to udělá s rychlostí. Další hezká věc – side bar. Věc, která vyjíždí z pravé části okna, kde mohu mít své ST (Sametime) kontakty, RSS zdroje a kalendář na aktuální den – to je asi nejlepší. A z RSS zdrojů jste asi pochopili, že tam bude RSS čtečka.

Z rychlého výzkumu mezi lidmi vyplynulo, že snad 99% z nich dělalo nějaké úpravy v poštovní šabloně. Tohle číslo mě hodně překvapilo, tolik jsem jich nečekal.

Součástí bude i plný ST klient, na rozdíl od stávajícího ořezaného. Sláva, muset mít nainstalovaného i plného (ve verzi 7.5 minimálně kvůli zvuku) je opravdu zbytečné. Naproti tomu tam už nebude interní web prohlížeč – použije se ten, který je součástí systému (IE nebo Firefox na Macintoshi).

Kontakty ve čtecím režimu zobrazují pouze vyplněná pole (drobnost), ale je u nich možné definovat více mailových adres a telefonů a specifikovat, který z nich bude předvolený. A je tam „Business card“ pohled, který zobrazí kontakty ve formě vizitek. Teď jenom, aby to šlo použít i ve vlastních aplikacích.

A jak tam ještě padlo – to současné vydrželo 16 let, tak tohle je základ pro dalších 16. Osobně doufám, že to byl jenom vtip, protože z některých funkcionalit jsem sice unešen, ale vzhled by mohl být o třídu lepší.

Leave a Reply