Lotus Collaboration Tools in the IBM Workplace Strategy

Už podle názvu typická vymývárna mozků. Ostatně byla to první, úvodní, přednáška pod vedením Uffe Sorensena, ředitele přes Lotus pro Evropu a půlku dalšího světa. Takže tam byli úplně všichni a povídání tomu odpovídalo. Řekl všechno a v zásadě nic. Což ovšem neznamená, že si člověk nemohl udělat pár zajímavých poznámek.

Hned na začátku nás ujistil, že všechno týkající se spolupráce lidí, emailu a dalších věcí se bude i nadále točit kolem Domina, QuickPlace a SameTime. Vysvětlil také IBM Workplace vizi, kterou se IBM snaží vysvětlovat skoro všude. V podstatě je to všechno co už máme smixované a stlačené dohromady, přidáno SSO (Single SignOn), je to celé závislé na rolích člověka, skrývá to komplexitu řešení, je to levné, context sensitive a umožňuje to provoz kompozitních aplikací. Pokud jste to ještě neslyšeli, tak bych se skoro divil.

Potom ukázal pár (starých) obrazovek Hannoveru a pronesl zajímavý argument – Microsoft říká, že Office používá každý a že by tak mělo vypadat všechno, ale přitom Google, Yahoo a další mají mnohem větší frekvenci používání, takže ty aplikace by asi měly vypadat trochu jinak. I proto IBM uvedla na trh (už kdysi) Sametime a nyní v 7.0.2 i šablonu pro blogování.

Celé to okořenil pomocí páru hezkých čísel – 78 z Fortune 100 společností používá Lotus Notes, 27 z Global Fortune 50 používá Sametime. Sametime je jednička na trhu firemního IM. Do Hannoveru se nacpala 1 miliard $ na technologický upgrade, což když se podělí počtem uživatelů (125 milionů) vychází na hezkých 8$ jenom za změnu technologie.

V současné době existuje uzavřený beta program pro Hannover, v lednu by měla být beta dostupná veřejně a v půlce roku (červenec/srpen) 2007 by měl být ostrý venku. A tomuto datu zatím věří úplně všichni, jakkoliv říkají, že to je našponované. Současně Hannover bude možné provozovat na 64bit platformách, ale bude to pouze jedna z možností, nikoliv nutnost. A nebude potřeba vůbec spravovat klienty, protože všechno půjde nastavit vzdáleně ze serveru. Hurá?!

Potom ukázal několik živých ukázek Hannoveru včetně toho, že aktuální prezentace jede v něm a ta úvodní, která byla před ním, byla původně v PowerPointu, který načetl do Hannoveru. Je pravdou, že tady Hannover nevypadal tak špatně jako později. IBM si také myslí, že standardizace prostředí desktopu je naprosto nezbytná pro výkonnost lidí. Tak v tom si myslím s Microsoftem budou hodně rozumět.

Pár kódových jmen – Geneva, což je nová verze QuickPlace, který by měl být v lednu uveden v nové verzi, se kterou by snad už mohlo jít pracovat i z LN a vůbec by měl být hodně vylepšen. Ventura – „social networking service“, aneb nástroj pro správu aktivit, abychom všechny dokumenty, maily, prezentace, odkazy, IM zprávy a další věci nemuseli hledat na několika místech, včetně zaintegrování jakéhosi seznamu osob spolu s jejich znalostmi a dalšími věcmi. Také uvedou v lednu na LotusSphere, kam zjevně směřují úplně všechno. Zjevně i v době internetu existují akce, na které stojí za to naplánovat uvedení produktu.

Celé to zakončil, pokud jsem to správně pochopil, prohlášením, že pokud máte Lotus Notes tak nepotřebujete portál, protože LN všechno umí. Což má vlastně tak trochu pravdu, ale přitom jsem pro ten portál schopen najít, v současné době, vhodná využití. I když v Hannoveru to asi bude jinak, díky tomu, že bude umět kompozitní aplikace stejně jako portál.

Leave a Reply