Technická akademie reloaded

Dnes odpoledne jsem se zúčastnil zajímavého posezení na IBM. Ta se rozhodla uspořádat sérii sezení pod názvem Technická akademie reloaded, které běží od 11. do 21. září. Každý den jsou dvě přednášky na vybraná témata, většina z nich zní více než zajímavě – teď jenom na ně najít čas 🙁

Dnešní přednášky měl na starosti Petr Kunc. Dopoledne samé zajímavosti ze světa WebSphere a Workplace – Web Content Management, Workplace Documents a Team Spaces. Odpoledne Sametime 7.5 a migrace z Exchange do Domina.

Sametime 7.5

Povídání bylo plné zajímavostí – Sametime prý po celém světě používá více jak 15 milionů uživatelů (to se bavíme o těch placených uživatelích, ti, kteří používají verzi zdarma integrovanou v LN, započítání nejsou), používá to 25 firem s více jak 100 000 uživateli a největší instalace má 380 000 uživatelů (překvapivě je to IBM). Používá ho 8 z 10 velkých bank, 8 z 10 farmaceutických společností. Takže celkem smetánka, stálo by se k tomu taky připojit 🙂

Po úvodu už byla praktická ukázka možností Sametime ve verzi 7.5. Osobně už tuto verzi mám nějakou chvíli nainstalovanou, dokonce se čas od času s její pomocí připojím i do IBM (návod třeba u Alana Lepofskeho). A používání je to hezké, graficky (konečně) na úrovní, funkčně fantazie, možnost využití více komunity je také super. Jediná škoda – že je to tak hladové (cca 50MB a více).

Oblíbené otázky – jak je to s Linuxem? Klient je, na serveru se pracuje a za pár měsíců by měl být. Jak je to spojení s ICQ a dalšími komunitami? Čeká se na pluginy a hlavně na dohodu s druhou stranou, aby se nestávalo to samé co s Mirandou, která každou chvíli přestane fungovat díky změně ICQ protokolu (což mě mimochodem dost nebaví). A půjde to spojit jak klient – ICQ, tak server – ICQ, což bude super.

Migrace z Exchange do Domina

Nejdříve trocha teorie, jak by vlastně taková migrace měla probíhat, aby to nebyl velký třesk, ale aby to pěkně pozvolna přešlo na druhou stranu. Takže, jaký postup jsme vymysleli (zdaleka není kompletní a má spoustu děr :))?

  • nainstalovat Domino na nový server, založit v něm poddoménu, pro kterou bude přijímat poštu
  • spojit systémy přes LDAP pro adresování
  • nainstalovat klienty uživatelům (vybraným)
  • zmigrovat (vybrané) uživatele, nastavit u nich forward do nového systému
  • přepsat MX záznamy na nový server

Zajímavá zmínka padla o nástroji POP3FIDO, který slouží pro spojení POP3 schránek s Dominem. Díky němu tak Domino server umí čerpat data z POP3 schránek na internetu pro jednotlivé uživatele. Celé nastavení probíhá v LN databázi a krásně přehledně je možné to nastavit.

Poté jsme dostali knížku „Migration of users and their data from Microsoft Exchange 2000 to Lotus Domino V7“ od Maika Webera a Herberta Wagnera. V ní je krok za krokem popsán průběh migrace, včetně různých variant a musím říci, že je to napsáno opravdu pro „hloupé“. Dokonce (ale to bych se mohl Petra dotknout) bych řekl, že tahle knížka je na celém to sezením to nejlepší, což samozřejmně není pravda, protože bez toho povídání to není ono.

Závěr

Stálo to za to. Odpoledne s množstvím informací tak akorát, občas se člověk dozvěděl i novinky, které nevěděl, prakticky si vše vyzkoušel a domů odcházel s pocitem, že je zase o něco chytřejší.

Leave a Reply