Instalace faxových karet

Jestli jsou oblasti, kde má člověk pocit, že je třeba čarovat, tak je to (dle mého) instalace faxových karet. V poslední době jsem přišel do styku s dvěmi z nich a rozdíl byl diametrální.

První kartou byla karta Brooktrout TR1034. Její instalace byla takřka bezproblémová, na webu Extracommu, který dodává faxový software ExtraFax, člověk najde potřebné ovladače včetně návodu. Jediný problém, který zbývá, je nastavit kartu správně na Point-To-Point režim, protože automatika to správně nerozpozná. Ale jinak to jede takřka samo.

Druhou kartou je karta od Dialogicu – Dialogic BRI/2VFN. A s tou si člověk vyhraje. Nejdříve stráví den hledáním ovladačů (dnes možná i více, protože odkazy, které ještě před čtrnácti dny platily už neplatí), potom chvíli jejich stahováním (mají cca 350MB, service pack pak dalších 100MB), pak chvíli přemýšlí co vše zaškrtat při instalaci, až si přečte dokumentaci a zaškrtá pouze nejnutnější minimum. Takže vše vypadá jakože funguje, akorát to nevytáčí čísla ani nepřijímá hovory. Správně je nakonec nechat předvolené volby, přidat ISDN ovladače, BRI, GDK a i to, co mu pak doporučí instalační program.

A pak už zbývá jenom zábava s konfigurací – nastavit protokol na ALAW (místo předvoleného MU-LAW). Potom hlavně nenastavovat zemi – European Union není tou správnou volnou, musí zůstat Amerika. Pak ještě nastavit GDK, to je celkem bez problémů, ale člověk musí naimportovat konfigurační soubory, jinak mu to padá.

Po tom všem, člověk může jenom doufat, že to bude nějak fungovat. Protože když to funguje na jednom místě, tak to nemusí fungovat na jiném. Tomu se říká porod v IT provedení, kartám Brooktrout musím vyslovit největší pochvalu, protože tam je ta instalace opravdu snadná (když člověk alespoň trochu ví jak).

Leave a Reply