Pokecejte s IBM

Potřebujete rychle zjistit nějakou drobnost od lidí v IBM? Nechcete jim zbytečně telefonovat?

IBM se rozhodla ukázat (už hrozně dávno) svým byznys partnerům a klientům, jaké možnosti nabízejí její vlastní aplikace a umožnila se připojit na interní Sametime i okolnímu světu. Pokud se tedy chcete cítit jako jeden z pracovníků IBM, stačí se připojit a můžete s nimi chatovat nebo, jak se říká hezky česky, zasílat rychlé zprávy.


Celá věc je vyřešena pomocího webového klienta Sametime (mimochodem verze 3.1), který pro svou funkci využívá Java applet. Čas od času jsou hlášeny problémy – server nefunguje, applet nefunguje pod určitou verzí Javy, první spuštění trvá neuvěřitelně dlouho, přes některé firewally aplikace nejde spustit nebo po spuštění zůstane obrazovka šedá a okno prohlížeče se musí zvětšit, aby se obrazovka překreslila. Výrazně kritizovaná je také nemožnost připojit se přímo pomocí klienta integrovaného v Lotus Notes.

Jako celek to ovšem funguje velice pěkně a protože informace o této možnosti zjevně v IBM úplně nezazněla, tak jsou lidé celkem překvapeni, když jim píšete pomocí jejich interních prostředků.

Důležitá otázka na konec – jak to celé spustit? Připojte se na adresu https://www-1.ibm.com/collaboration/collaboratenow/logon.jsp a stiskněte tlačítko Sign. Nyní se musíte přihlásit pomocí svého IBM ID a hesla. Na další obrazovce již pouze kliknete na odkaz Start instant messaging. Nyní musíte počkat na stažení příslušného appletu a jeho natažení – poprvé to trvá opravdu déle.

V okamžiku kdy se před vámi objeví známé okno Sametime můžete přidávat své kontakty. Z menu vyberete PeopleAdd, v poli Community vyberete External a zadáte emailovou adresu IBM člověka. Applet nemá moc rád zadávání znaku @ na české klávesnici, takže ideální je vložit adresu ze schránky.

Emailové adresy bývají ve tvaru jmeno_prijmeni@cz.ibm.com, ale pokud si jí nejste úplně jistí, tak můžete na stránce http://www.ibm.com/contact/employees/cz/ přesnou adresu najít. A výbornou věcí je, že vše funguje napříč celou IBM, kontaktovat tedy můžete i pracovníky v zahraničí.

Leave a Reply