Nikon D5300 a GPS

Když jsem pořizoval nový fotoaparát, jedním z kritérií, které rozhodlo, byla i vestavěná GPS. Od té doby jsem ji v podstatě nepoužil, protože nefungovala ideálně. Až nyní na dovolené.

Zajímají vás zkušenosti?

Je to rychlé?

První testy po pořízení mi ukázaly, že než si fotoaparát ujasní polohu, tak uplyne dost času. A když ho vypnu a ihned zapnu, tak si ji ujasňuje opět znovu.

Což je bohužel pořád pravda. Navíc mnohdy stačí udělat úkrok stranou, fotoaparát se rozhodne znovu změřit polohu a čekáte a čekáte. Místo aby si ji prostě změřil na pozadí a až ji bude mít tak použil.

Umí zaznamenávat trasu, kterou jdete. Bohužel tyto dvě věci – záznam trasy a záznam místa vyfocení fotografie – jsou zjevně dva různé procesy. Takže přestože zrovna změřil, kde je, pro záznam trasy, pro lokaci fotky to měří znovu. A někdy ji změří jinak, takže máte fotky v místech, kde jste podle záznamu nikdy nebyli.

Je to přesné?

Šli jsme většinu cesty v údolí, takže to bylo určitě náročnější než na volném prostranství. Nicméně kontrolní GPS v mobilu a Sportypal naměřily údaje jiné.

Mobil naměřil celkem cca 210 km, fotoaparát 3 500 km. Což je způsobeno pár místy, kdy ulétl o stovky kilometrů jinam a nechalo ho to chladným. Pokud pominu tyhle excesy, tak naměřil řádově o třetinu víc.

Úlety v záznamu trasy u Nikon D5300

Přesnost je daná i tím, jak často chcete trasu zaznamenávat. Na výběr je 15, 30 nebo 60 sekund. Při té minutě je pak cesta překvapivě kostrbatá, zjevně se toho dá ujít dost. Při 15 sekundách to zase skáče sem a tam. Třicet je tedy takové optimum – pro mě.

Jak vyčistit trasu?

No a z toho vyplývá i nutnost nebo vhodnost vyčistit výsledek.

Nikon zaznamenává v nějakém speciálním formátu, který je nejdřív nutné převést do GPX, aby s tím jiné aplikace uměly fungovat. K tomu je super GPS Visualizer. Ten současně umí i čistit trasu, bohužel jenom tak, že odstraňuje body, které jsou příliš blízko sebe. Hodilo by se, kdyby také odstranil ty nesmysly, kdy jste během pár vteřin o stovky kilometrů jinde.

Výdrž baterie

Zapnutý záznam trasy znamenal, že fotoaparát vydržel dva dny. No, na konci toho druhého už jsem začínal být nervózní, takže jsem raději nabíjel po každém delším (déle jak 7 hodin záznamu) dni.

Nicméně pokud necháte fotoaparát zapnutý spolu se záznamem pozice každé fotografie a vypnutým stand-by režimem, tak máte po pár hodinách vybito.

Nejlepší způsob

Zkušenosti mě naučily nechat fotoaparát zaznamenávat trasu každých 30 vteřin, pak ji převést do GPX, vyčistit od nesmyslů a zbytečných kliček (třeba ve Sportypal, vyexportovat do GPX a pak v LightRoomu načíst informace o poloze do fotek.

Díky tomu ušetřím čas i v LightRoomu, kde jsem jinak musel kontrolovat, zda mu některé fotky neustřelily jinam. Protože samozřejmě ustřelily.

Jinak je to super, nemusím vzpomínat, kde byla která fotka vyfocená a krásně to vidím na mapě. Takže za mě dobré. I když, kdyby to chtěli programátoři firmwaru vylepšit, tak bych se vůbec nezlobil.

3 komentáře

  1. Takže závěr vlastně je, že není rozdíl oproti propárování trasy, kterou si naměříš třeba mobilem. A nemusíš ani nic čistit. Jen si na to člověk před výletem musí vzpomenout a pustit to.

  2. No určite je lepšie na to používať smartfon a párovať to aplikáciou – za 10s hotovo, jediný problém je nezabudnúť pred fotením zapnúť aplikáciu a pri zmene letný/zimný čas skontrolovať správnosť času vo fotoaparáte

Leave a Reply