Livestreaming není věda

Logo H2Omaniaks To jsme tuhle s Maniaky natáčeli konferenci (čtyři sály, osm kamer, donutit hotel nazvučit místnosti a sehnat světla) a když už se to nebezpečně přiblížilo, tak se ozvali organizátoři a prý zda bychom nemohli udělat i livestream.

Jste chlapci asi spadli z maliny na znak. Livestreaming je přeci neskutečná věc – pálka za licence, nutnost mít mega rychlé připojení k internetu, aby to utáhlo všechny ty uživatele a další a další věci. Navíc jsem to zjišťoval před dvěmi lety a zadarmo pro neomezený počet uživatelů nic nebylo.

Tak moment

Logo YouTubePo prvotním výdechu ale přišlo zamyšlení – tuhle jsem přeci někde četl, že to někdo spustil. Chvíle vzpomínání a jasně – pan Google se pochlapil a na YouTube nabízí live streaming zdarma. Čímž jsme vyřešili licence i připojení, protože to stačí posílat na jedno místo a tam odtud to posílají dál. Tak to by možná opravdu mohlo jít.

Co ale budeme potřebovat?

  • osm kamer s sebou mít budeme, potřebujeme devátou, která má rovnou výstup do počítače a ideálně umožňuje připojení externího zvukového vstupu
  • počítač, který to stihne kódovat
  • dostatečně rychlé internetové připojení. Podle toho v jakém rozlišení to budeme posílat tak od 1Mbit/s výše. Hotel tvrdí, že má 8Mbit/s, ale jako všichni samozřejmě netuší rozdíl mezi uploadem a downloadem
  • někoho kdo to bude obsluhovat a v případě problémů je vyřeší

Tak to je asi všechno, sice bychom měli testovat, testovat a testovat a také mít záložní kameru, počítač a připojení, ale děláme to na koleni, nikdo za to nic extra neplatí, tak si to alespoň vyzkoušíme.

Jdeme do toho

Nakonec to nebylo vůbec komplikované a může to umět neskutečné věci. Příručka krok za krokem přímo od YouTube a pár komentářů ode mne.

Založení nového přenosu je otázka pár kliknutí a můžete si vybrat, zda budete vysílat přes Hangouts On Air nebo pomocí „jiného kodeku“, přičemž YouTube „doporučuje“ Wirecast. A to je také cesta, kterou jsme šli my.

Hangouts může být dobrý pro semináře, protože umožňuje přepínání videí na další účastníky nebo chat s účastníky, ale tady na to mi ideální nepřišel. Já se o ty ostatní nechci starat, já jim to chci naservírovat.

Wirecast je spíš na online přenosy. Umí zapojit (v placené verzi) neomezené množství kamer, sdílet plochu počítače, přidat obrázky a nahraná videa a poté opravdu fungovat jako režisérský pult, kde přepínáte co chcete lidem zobrazit a vypadá to velice hezky. Navíc se to jednoduše ovládá.

Obrazovka Wirecastu při vysílání

V tom pokročilém nastavení (Wirecast) umožňuje přímo YouTube přidat další kamery, které akci zobrazují z jiného úhlu a lidé si mohou sami přepínat, jak na to chtějí koukat. A také umožňuje určit v jakém nejvyšším rozlišení bude vysílání probíhat a YouTube sám v případě potřeby zajistí přepočet do menšího rozlišení. Což je super.

Ve statistikách také vidíte, kolik lidí to sleduje a v jakém rozlišení.

Statistiky diváků

To je celé, začínáte vysílat a doufáte, že to bude fungovat.

A bude to fungovat?

Naše největší otázka a důvod, proč jsme do toho nechtěli jít. Vždyť nemáme zálohu (počítač ani připojení, YouTube v případě problémů automaticky přepne právě na záložní zdroj), nejsme si jistí rychlostí a stabilitou internetového připojení a vůbec.

Ale nakonec to fungovalo. Počítač se trochu potil (ostatně je z roku 2007), připojení k internetu dost nestíhalo (ale pořád to bylo lepší než ta věčně spadlá WiFi), čas od času vypadl zvuk (a kamera se musela odebrat a znovu přidat), ale v zásadě to šlo a ve špičce to sledovalo 20 lidí. Což zní jako prd, ale je to skoro 10 % účastníků konference.

Základní informace o přenosu

Do budoucna víme, že by to šlo udělat lépe a krásněji. Stačí nakoupit pár dalších hraček, jako třeba Broadcaster na kamery a začít si hrát na pořádného režiséra.

Kdo tedy chcete natočit tu vaši konferenci a udělat rovnou i live stream?

Mimochodem nevysílá to do všech zemí, konkrétně v Německu si vás nenaladí.

8 komentáře

  1. To víš, já tam furt běhal takovou rychlostí všude, že jsem skoro nebyl vidět. A večer mě pořádně bolely nohy 🙂
    Škoda, že jsme se nepotkali, snad někdy jindy.

  2. Dobrý den, měl bych jeden dotaz, třeba mi dokážete poradit. Začínáme s živým streamováním na youtube, také pomocí programu Wirecast. Video nám běží a zvuk taky, ale v přehledu na youtube, konkrétně v kontrolní místnosti přímých přenosů, se nám pravidelně zobrazuje nízký maximální počet souběžných připojení, což by mělo znamenat, kolik lidí se k našemu streamu může v jeden moment připojit (jestli se pletu, tak mě prosím opravte). Nevíte, co ovlivňuje tento údaj a jak počet možných připojení zvýšit?
    Děkuji
    Černík

  3. Nám se to stalo také – lidé přísahali, že pod vysílání byl údaj o 600 připojených lidech a pak ve statistikách to ukázalo maximum o 50 nižší. Také to řešíme 🙁

  4. Mám však zásadnější potíž – rádi bychom dělali živý přenos taneční soutěže – trvá 2 dny a defakto stále tam hrají hytovky podléhající autorským právům. Když je v přenosu jedna písnička, tak nám napíšou, že ji ji někdo nárokuje a ok – peníze z reklamy běží jim. CO ale, když těch písniček budou desítky až stovky? To nám ten účet rovnou zablokují 🙁 Nebo bude taneční soutěž bez hudby…. 🙁

Leave a Reply