Knihy na dovolenou

Máte dovolenou ještě před sebou a přemýšlíte, co na ní zabalit za knížky? Pokud ji už máte za sebou tak ještě lépe – můžete naplánovat tu příští nebo si dát pozor na některé věci, které cestou na ní třeba děláte.

Visit Sunny Chernobyl, Andrew Blackwell

Visit Sunny Chernobyl, Andrew BlackwellPodtitul knihy zní “and other adventures in the world’s most polluted places”. Tedy ideální kniha pokud plánujete, kam vyrazíte.

V celé knize mi chybí to nejdůležitější – fotografie. A v mnoha kapitolách i trochu delší popis, připadá mi to takové americké – zajedu tam, kouknu doleva, pak doprava, takže jsem to viděl a můžu jet zase dál.

O Černobylu jsem se tedy zas tak moc nedozvěděl, kromě toho, že je tam pěkně prázdno a plánuje se nový sarkofág naplněný umělými roboty, kteří to budou udržovat, aby to zase nebouchlo.

Těžení ropy z písku v Kanadě je trochu slušnější mazec. Ohromná auta převážející blátíčko sem a tam. Přesně ta ohromná auta, která bych si chtěl zkusit řídit. Ale je to tak krásně popsané, že mi došlo, že na tomhle bych se podílet nechtěl.

Rafinérie, o které se toho moc říct nedá, kromě toho, že to město kolem ní je vybydlené, protože tam nikdo nechce žít. Tady zazní, že když se vyleje ropa v moři, tak maximálně se jí pak povede sebrat 15 %, takže je vlastně otázkou, zda to vůbec stojí za všechnu tu práci, čas a peníze.

Osmý kontitent aneb “známý” ostrov nepořádku kdesi v Pacifiku. Ostrov, který není ostrovem, protože není pohromadě. Ostrov, který je vlastně makačka najít, takže autor viděl maximálně trochu víc nepořádku než normálně. No, čekal jsem od něj víc.

Ničení deštných pralesů v Amazonii, o které se dozvíte, že je vlastně způsobena civilizací. Tím, jak se prosekají cesty napříč pralesy, tak tam natáhnou lidi, kteří se tam najednou mohou dostat, a díky tomu i civilizaci a nutnost udělat si místo k žití. A pěstování sóji za to podle všeho až tak nemůže.

Uhelné doly v Číně, které mě zase příliš nezaujaly. Snad kromě toho, že když vytěží tisíc tun denně, tak je to malý důl.

A konečně Yamuna, nejznečištěnější řeka v Indii. Řeka, která před Dillí díky zavlažování okolí kompletně přijde o vodu, takže ve městě by byl jenom suchý kanál. Byl by, kdyby do něj nevypouštěli všechen odpad. Odpad, ve kterém se dál klidně koupou a perou prádlo. Odpad, který dál po proudu naředí další řekou, zachytí v další přehradě a v dalším městě vydávají opět za pitnou vodu. Jó, ti jejich bohové jsou všemocní.

Acquired Tastes, Peter Mayle

Acquired Tastes, Peter MayleZa tento tip díky Robertu Vlachovi. A současně upozornění – knihu si nekupujte, pokud nechcete začít utrácet.

Dvacet čtyři převážně mužských radostí:

  • boty a obleky šité na míru s tak krásně popsaným procesem, u bot navíc doplněným o informaci, že vás ručně šité boty díky jejich kvalitě vyjdou vlastně na 1 000Kč ročně a tudíž se vyplatí víc než kupovat ty normální. Zatím jsem si užil jenom ušití košile a i to stálo za to;
  • foie gras, lanýže, kaviár – neochutnal jsem ani jedno z toho, ale tady je to tak krásně popsané, že si tu knížku trochu oslintáte;
  • whisky aneb všechna jídla v dnešní době chutnají tak nějak stejně uměle, ale single malt whisky, to je jiná krása;
  • privátní letadlo, limuzína – když se vám nechce čekat, když chcete mít soukromí, když se chcete nechat rozmazlit. Mimochodem cestování privátním letadlem se věnuje i jedna kapitola v Travel Bibli;
  • hotel, kde vás znají – The Connaught. Ve všech těch hotelových sítích jsou na vás příjemní, všude to vypadá stejně. Ale tady v tom to prý má atmosféru. Jakmile se představíte na recepci okamžitě vás znají všichni zaměstnanci a tuna dalších drobností, které jsou tak krásně popsané, že se tam chcete hned ubytovat;
  • hotel jako letní sídlo – když už byl v těch hotelích, tak přišel i s nápadem, že to vyjde levněji a lépe než pořídit si letní sídlo a celý rok ho zbytečně vydržovat.

No a další věci. Vlastně by mě zajímala podobná kniha z ženského pohledu, co by tam bylo? Kabelky, šminky, vína? Jakými dalšími radostmi se nechávají rozmazlovat?

Letiště Babylon, Imogen Edwards-Jonesová

Letiště Babylon, Imogen Edwards-JonesováKniha shrnující mnohaleté zkušenosti a zážitky z práce na letišti a v letadle do jednoho dne.

Jak se baví letušky na úkor cestujících, jak si můžete při odbavení podělat kam vás posadí, čeho všeho si všimnou letušky nebo celníci.

A další a další, tlučete se smíchy od začátku až do konce. Tedy v případě, že to nečtete zrovna na dovolené a nezačínáte se bát letu zpátky domů.

Zážitky celého života smrsknuté do jednoho dne musí být zábavné snad z libovolného oboru. Před lety jsem četl Důvěrnosti z kuchyněObsluha v ceně a byl to podobný nářez. Doporučíte něco podobného?

Leave a Reply