Headhunter – nejzbytečnější povolání. Nebo ne?

Nikdy jsem k headhunterům nepřistupoval příliš pozitivně. Tedy k těm, které jsem potkal osobně. Dost jsem se ztotožňoval s pocitem, který jsem si tuhle přečetl v nějaké diskuzi:

Proti vám sedí holčina, která vůbec netuší o čem mluvíte, ale když řeknete slovíčka, která má na papíře, tak si udělá čárku a když je čárek dost, tak vás pošle ke klientovi, o kterém do té doby neřekla raději nic, protože vlastně nic neví.

Poté jsem potkal Zuzku, která mě svojí snahou, schopnostmi a znalostmi příjemně překvapila. Nicméně to bylo vysvětlitelné – pracovala pro klienta, takže uměla víc, než všichni ti před ní.

A loni se ozval Justin, který mi nabídl pracovní podmínky snů a umožnil mi toto povolání vidět z druhé strany.

Proč mít headhuntera

Nikdy jsem ho nepotřeboval, nikdy mi nic nepřinesl. Ale když vidím jak pracují ti dobří, tak měním názor.

Jednu věc totiž může přinést i těm nejlepším (jako jsem já :)) – tipy na firmy.

Pro koho pracovat samozřejmě víte, máte ty vysněné firmy, sledujete obor, o všem víte. Alespoň si to myslíte.

ZEEBRA logoKdyž jsme dělali profily našich klientů, tak jsem byl překvapen, jaké úžasné věci dělají. A dozvěděl jsem se o firmách, o kterých jsem nikdy neslyšel nebo kde by mě ani nenapadlo, že bych mohl chtít pracovat.

Banka, no jasně, umím si to představit. Jenže tahle nabízí práci v oddělení vysokofrekvenčního tradingu, kde řešíte slušně složité úlohy a navíc ten kód musí být sakra rychlý.

Startup, který si vyvinul vlastní programovací jazyk a slušně roste. Jasně, spoustu jich najdete na StartupJobs, ale tenhle třeba ne.

Závěr? Dobrý headhunter vám doporučí firmu o které ani nevíte, ale která dělá to, co vás zajímá, a nabízí takové podmínky, abyste tam byli spokojení. Koukněte také na Cocuma, tam si s prezentacemi jednotlivých firem opravdu vyhrají.

Doporučení má váhu

Napsat přímo klientovi je super, být někým doporučen bývá ještě lepší. A pokud vás doporučí člověk, o kterém klienti vědí, že se většinou neplete, tak je to o to lepší. Jasně, pořád se musíte zalíbit headhunterovi.

Hezký související článek: How to Get Your Job Application Noticed Every Time.

Zvednou sebevědomí

Tohle mi znělo jako hloupost, ale ukazuje se, že je to dost důležité. Chodíte od pohovoru k pohovoru, nikdy to nikam nevede a všichni prý dají vědět.

Dobrý personalista vás pošle tam, kde vás hned neutlučou že nic neumíte, a ještě vás vybaví radami případně poladí životopis.

Navíc po pohovoru bude sám zjišťovat jak jste dopadli, proč, co chybělo. Protože tu zpětnou vazbu potřebuje primárně on, aby věděl koho dalšího zákazníkovi doporučit případně co jste mu zapomněli prozradit.

Hezký související článek je Five Job Search Myths That Might be Holding You Back.

Znají trh

Víte o kolik peněz si říct, aby to nebylo moc ani málo? Oni ano a tak nenabízí pozice, které jsou mimo vaši ligu a poradí co je normální a co chtít navíc. Což ale neznamená, že mu řeknete kolik teď berete a on řekne, jestli je to málo nebo moc (jako to nabízí tento chlapík). Je to spíš o tom, že vás nasměruje tam, kde splní vaše přání případně vás trochu šťouchne, že jste mimo.

Velmi přesně znají pozici, tým, co budete řešit, co opravdu musíte umět. Přesně v tomto bodu se liší od toho běžného headhunterského průměru.

Až budete chtít

Člověk by třeba i změnil práci, jenže to hledání, pohovory … ztráta času. Navíc by se to mohl někdo domáknout a pak si vás v práci podali.

Další důvod proč využít prostředníka. Nebo jenom k tomu, aby vám dal vědět, kdyby mu šla kolem nosu ta vaše nabídka snů a vy jste ji nemuseli pořád hledat.

Sežene mi určitě práci?

NE! Pořád mě překvapuje, jak malé procento pozic jsou všichni headhunteři schopni obsadit. A to podle statistik od klientů pracuji s těmi, kteří obsazují pozice výrazně lépe, než je průměr na trhu.

Zkuste těch cest i headhunterů určitě víc, ale nespoléhejte na ně.

Pokud vám ale headhunteři najdou dvě či tři pozice za život, tak vám to stejně ušetří pořádný kus nervů.

2 komentáře

Leave a Reply