Bondora po roce: 24,32 % p.a.

Je to rok, co jsem poprvé půjčil na Bondoře. A po roce si zatím nemůžu stěžovat.

Americké akcie reprezentované indexem S&P500 za tu dobu vynesly 7 % (k tomu nám posílil dolar o 21 %, takže slušný výsledek); Euro, ve kterém jsou půjčky na Bondoře vedené, pokleslo o cca 2 %. Také štěstí, že jsem pro převod peněz použil TransferWise, jinak bych investoval o hezký kus eur méně.

Za ten rok jsem tomu věnoval pár chvil. Poslal jsem další peníze, tuším v únoru musel přejít na novou verzi portfolio manažera, neboť tu starou úplně přestali podporovat (něco málo se o tom píše v diskuzi pod minulým článkem). No a v dubnu mi přestal fungovat nový portfolio manažer, takže jsem ho musel vynulovat, aby jel dál.

Celou dobu preferuji půjčky s vysokým úrokem a sázím na to, že vysoký úrok mi vykompenzuje nesplácené půjčky. Asi se to daří, protože podle dat je průměrný úrok mých půjček 34,7 %. A zajímavé ve statistikách také je, že lidé si půjčují opakovaně.

Bondora splácení půjčekPolovinu všech půjček mi už lidé splatili, okolo 4 % skončilo nesplácených, třičtvrtiny se splácí korektně.

Pár, tedy přesněji 11 půjček, jsem si koupil ručně. Vybíral jsem ty, které se prodávaly velmi levně, takže plánované úroky vycházely přes 50 %. Z nich se 2 nesplácejí, jedna se už splatila kompletně a zbytek tak nějak jede. Takže i tady celkem úspěch, kdyby to nechtělo čas na přemýšlení a procházení, které mají šanci se zvetit, tak bych se tomu snad i věnoval víc.

Zkrátka a dobře, za mě super. Na českém trhu se to mezitím také trochu rozhýbalo, soudě podle článku na Měšci, Zonky navíc umožňuje minimální investici do půjčky 200 Kč. Zas na druhou stranu předpokládá průměrný roční výnos 7 %, což mi v porovnání nepřijde moc. A pořád platí, že těch nabízených půjček je na českém trhu oproti Bondoře zlomek. Takže se vám ty peníze budou hůř investovat.

Mimochodem pěkný je i článek Honzy Vaňhary, který zmiňuje, že je možné si zaplatit prioritní přístup (netuším zda právě u Bondory), takže váš účet investuje vždy jako první a nemusíte se tak bát, že by na vás ty dobré půjčky nevyšly.

11 komentáře

  1. Ahoj, zatim dobre vysledky… Snad nam ta CNB slabou korunu jeste chvili podrzi… Pak bude cas myslet na exit strategii…

    Chystam tool na evaluaci portfolia. Zatim je k dispozici analyza trznich XIRR ze sekundarniho trhu.

    http://bondpicking.com

    Z ni je jasne ze od zacatku roku sekundarni bohuzel stagnuje. Nicmene objemy tam jsou. Uvitam komentare.
    Mejte se,
    Carlos

  2. Ahoj, jeste dotaz: k cislu 24,32 jsi dosel jen ze sveho bondora profilu? Ono je lepsi to prepocitat v excelu pomoci XIRR.. ty jejich cisla se dost lisi (ukazujou spis okamzity prijem uroku v pomeru k outstanding bez zohledneni bankrotu)..

    Ono podle toho tveho kolacoveho grafu to vypada ze mas vice nez 4% v defaultu… Spis tak 6%+…

    • Přesně tak, kouknul jsem jenom na číslo v profilu a vzhledem k tomu, že jsem někdy někde našel, že to počítají také pomocí XIRR a nějak odfiltrovali mezní stavy, tak tomu celkem i věřím. Uvidíme, až to budu někdy vybírat 🙂

  3. Mne docela trvalo nez jsem pochopil jak Bondora (nerikam ze zamerne) statistiku zkresluje.

    Ten jejich odhah ROI je cislo naprosto vycucane z prstu podle aktualniho cashflow na uctu.

    Bondora tvrdi ze prumerne investori dosahli ROI vice nez 18% po odecteni „bad debts“. Jenze kdyz se podivame na statistiku platformy zasadni vec na ni nesedi.

    Pomer jistiny sesplatnenych uvery proti sume vyplacenych uroku za celou historii je 90%. To znamena ze celych 90% uroku co investori prijali je urceno jen na pokryti ztraty jistiny z defaultu.

    Osobne s recovery u defaultovanych pujcek radeji vubec nepocitam (statisticky je velmi nizka krome Estonska) a odepisuji je rovnou… To se pak clovek dostava na uplne jina cisla nez odhad Bondory.

  4. Ahoj Martine,

    Taky zkouším investovat na Bondora. Můj net return je kolem 18 %, ale vše vybírám ručně do estonských půjček. Chci se zeptat jestli když používáš Portofolio Manager, tak automat půjčuje všem Finsko, Španělsko ? Jestli tomu rozumím, tak neřeším do jaký země půjčíš, ale pohybuješ se více v HR riziku?

    Díky za odpovědˇ

Leave a Reply