Kindle Voyage – první zkušenosti

Amazon logo Jsou to dva týdny, co nám domů dorazila novinka od Amazonu – Kindle Voyage (koupeno na německém Amazonu, doručeno díky zNěmecka). Poslední novinka jejich čteček, sexy zařízení s úžasným vzhledem a ještě většími možnostmi (jak tvrdí recenze, která nás navnadila).

Po těch dvou týdnech mohu říci, že to není špatné. A tak jsem dal dohromady krátký popis a srovnání se starším Kindlem, který dosud sloužil spolehlivě (a doufám, že bude i dál). Některé „novinky“ tak pro vás možná nebudou novinky (pokud používáte PaperWhite), ale pro mě, odchovance Kindle 5 to nové je.

Tak šel čas

Displej

Dotykový displej asi nikoho v dnešní době nepřekvapí, podsvícení (nebo co to je, protože to úplně nesvítí) také ne. Příjemné ale je, že Kindle umí tu světlost automaticky regulovat na základě okolního světla (což dřív neuměl) a dokonce má ještě noční režim, kdy postupně pohasíná tak, jak si oči přivykají. A tohle je fajn, nemuset ladit světlost byl jeden z důležitých argumentů pro koupi.

Kromě dotykového displeje má i „tlačítka“ po stranách, na listování mezi stránkami. Je možné tedy listovat jak kliknutím na displej, tak podržením tlačítka. Důležité je to podržení, zvláště u toho levého. Pokud v levé části jenom ťuknete, tak se přepnete o stránku zpět, pokud (ve stejných místech) podržíte to „tlačítko“, tak se dostanete o stránku dál. A že tlačítko zareagovalo dá najevo jemným zavrněním.

Trochu problémy mi dělá citlivost a přesnost displeje. Normálně nemám s dotykovými displeji žádný problém, ale tady mám občas pocit, že to na klikání nereaguje, případně se musím velmi soustředit, abych v menu vybral tu správnou položku. To je nepříjemné, byť na to člověk nenarazí často.

Rozlišení světu vládne, takže i Voyage má větší rozlišení než předchozí modely, což je na první pohled super, na ten druhý mi to čtení (pocitově) nijak zásadně nezlepšilo. Ale fakt, že je ten displej zarovnaný do zbytku plochy je super, konečně žádné škvíry, ve kterých se může držet nečistota. Člověk by i řekl, že díky tomu to vypadá velmi luxusně, ale bohužel ten matný plast vypadá pořád tak trochu lacině.

Odlišná barva je daná podsvícením, obrázky na novějším vypadají o kousek lépe a písmo je také hladší

Napojení na okolí

Sdílení poznámek na Twitteru a Facebooku už fungovalo dřív, nyní je připravena i integrace s Goodreads. Prakticky jsem ji nezkoušel, ale pokud rádi hodnotíte knížky, tak by to mohlo být něco pro vás, můžete to udělat rovnou po dočtení. Nebo naopak dohledat, co dalšího by se dalo číst.

Pro děti přibyla aplikace Kindle Freetime, kde můžete vybrat knížky, které mají přečíst a přidat cíle, kterých mají dosáhnout. Ve spojení s Amazon Prime (drahá obdoba našich knihoven) by to mohla být fajn cesta jak děti zase naučit číst.

Amazon také konečně udělal účet pro rodiny, v rámci kterého je možné sdílet knihy koupené z různých (rodinných) účtů. Což je super, protože nemusíte mít všechny Kindle pod jedním účtem (a mají tedy dostupné všechny knihy), ale můžete mít každý z nich v rámci toho správného účtu a vybrat, které knihy chcete rodině zpřístupnit. Rodina bohužel znamená 2 dospělé a maximálně 4 děti (což je přeci dostatečné), ale už se asi nepočítá se stárnutím populace – co dělat v okamžiku, kdy to dítě doroste a bude chtít svou sbírku knih sdílet s partnerem a svými dětmi? V tu chvíli se to celé zhroutí jak krabička karet (asi).

V každém případě největší hit nového Kindle je pro mě záložka Cloud, ve které jsou vidět všechny knihy a dokumenty, které jsou dostupné v mém účtu. U starších verzí nic takového nebylo (pokud vím), pokud jste chtěli nějakou knihu doručit i na další Kindle, tak jste museli jít na web a tam zvolit doručení na příslušné zařízení.

Co vše mám u Amazonu - přehled přímo z Kindle

A dál?

Zajímavá je i možnost zobrazení, kolik času vám chybí do dočtení kapitoly/knihy (místo dřívějšího zobrazení polohy v knize), konečně jsem si prakticky vyzkoušel jak funguje přepínání na poslední přečtenou stránku mezi různými zařízeními (mohlo by to být rychlejší) a dotykový displej je dotykový displej. Na psaní poznámek je to naprosto úžasné, zvláště ve srovnání s psaním pomocí virtuální klávesnice a pohybem po ní pomocí kurzorových šipek.

Pokud tedy chcete někomu dopřát luxusnější vánoční dárek (a nemá to být tablet), tak do něj jděte, je to fajn.

2 komentáře

  1. Amazon zveřejnil nový firmware, který zjednodušuje nakoupení dalších knížek v sérii a pár dalších drobností.
    Ale také mi připomněl, že jsem úplně zapomněl funkcionalitu X-Ray ({ Link }), která zobrazuje další výskyty příslušného názvu/jména v knize (není dostupné ve všech knihách a funguje pouze v angličtině). Super je také přímé vyhledávání výrazů ve wikipedii (stačí slovo zvýraznit).
    Příjemné může být také Word Wise ( { Link }, dostupné pouze u některých knížek), které přímo nad těžšími slovíčky zobrazuje jejich význam. Řádkování knihy je v tu chvíli dvojnásobné, ale pro učení angličtiny je to skvělé, minimálně to ruší při čtení a současně to má velkou přidanou hodnotu.

  2. Vždy mě zajímají, jak čtečky vidí lidé méně čtečkami protřelí. Díky za pohled z jiné stránky 🙂
    Mé první dojmy z Kindle Voyage jsou na { Link }
    PS. ty dotyky se jistě časem poddají 😉

Leave a Reply