13 aplikací pro evidenci peněz

Podle mnohých jsem tak trochu úchyl, ale eviduji si každou útratu. Už od roku 2000. Aplikaci jsem si vyvinul v Lotus Notes a celou dobu sloužila úplně skvěle. Sice jsem ta data moc nevyhodnocoval, protože nebyl důvod a protože jsem se ani nedělal s nějakými pohledy na vyhodnocování, ale to neznamená, že není fajn je mít. Bohužel, v dnešní době už je to v podstatě jediná věc, kvůli které ty Lotusy pouštím, a tak jsem se rozhodl, že by bylo záhodno najít něco lepšího. Tím vznikl můj velký test aplikací, které pro evidenci peněz na Androidu existují.

Aplikace pro evidenci peněz, které jsem otestoval

 

Co potřebuji

Myslel jsem si, že vlastně nic moc nepotřebuji, ale jak jsem to tak testoval, tak jsem odrovnával jednu aplikaci za druhou:

  • musí to umožňovat vnořené kategorie, ideálně možnost jich zadat víc nebo zkombinovat s tagy. Chci totiž rozlišovat, jestli kupuji jídlo domů, obědvám v práci nebo jsem někoho pozval na oběd. Pořád je to jídlo, tak to chci vidět dohromady, ale i zvlášť. Stejně tak chci sledovat jídlo snězené na dovolené jak pod jídlem tak pod příslušnou dovolenou;
  • musí to podporovat víc účtů, na kterých peníze sleduji. Chci totiž sledovat, kolik utratím kartou, kolik hotově a kolik převodem;
  • bylo by fajn to mít synchronizované s webem. Jednak jsem si myslel, že se to na webu bude třeba líp zadávat nebo budou pokročilejší reporty, ale hlavně jsem chtěl mít další místo, kam to bude synchronizované, kdyby se s tabletem něco stalo. Ano, slyším vás všechny, kteří máte hrozné obavy z úniku dat. Mně je to relativně dost jedno;
  • automatický import výpisů z banky a kreditní karty (ten hlavně) by byl úžasný, ale doteď jsem to zadával ručně, tak proč ne dál;
  • reporty – sice nevím přesně jaké, ale sledovat měsíční vývoj jednotlivých kategorií by bylo fajn. Pokud z toho jdou vyexportovat data, tak jenom super;
  • budgety nepotřebuji. Nestanovuji si je, nesleduji je ani sledovat nechci;
  • musím do toho být schopen dostat existující data. Ať už nějakým horším způsobem (nacpat to přímo aplikaci do databáze) nebo jednoduchým importem CSV.

Co jsem otestoval?

MoneyWise

Mám velké prsty, to byl můj první závěr z této aplikace a jejích miniaturních políček. Graficky nic moc, ale pokud jste vysazení na budgety, tak ji zkuste, protože si je můžete dost detailně nastavit.

Obrazovka aplikace MoneyWise

Spendee

Vypadá to hezky, ale podporuje pouze jeden účet, neumí vnořené kategorie, zadávání transakcí je na dva kroky (což asi není nutně špatně) a nesmíří se to s otočením tabletu. Což asi také není špatně, jenom mě to překvapilo. Hezky provedené jsou přehledy, když nic jiného, vypadají velmi sexy.

Obrazovka aplikace Spendee

Monefy

Úvodní obrazovka pro rychlé zadávání nejčastějších typů operací mi přišla super. Nezvládá vnořené kategorie, ale zase umožňuje zálohování do Dropboxu, abyste o data nepřišli.

Obrazovka aplikace Monefy

My Wallet

Tuhle aplikaci psal nějaký nadšenec Windows Mobile, odkud okopíroval ten dlaždicový vzhled. Zase nemá vnořené kategorie, ale oproti předchozím přináší možnost evidence, kdo tu platbu platil, kdybyste to chtěli sledovat nějak líp napříč rodinou.

Obrazovka aplikace My Wallet

Správce výdajů

Pravidelné platby jsem snad v žádné z těch předchozích aplikací nezaznamenal (ty další je mají pro změnu snad všechny), pár jich mám, takže by mi to hodně ušetřilo práci. Ale zase jsem skončil na tom, že nezvládne vnořené kategorie.

Obrazovka aplikace Správce výdajů

Expense Manager

Pokud jste nadšenci do evidence všeho možného souvisejícího s platbami, tak tady jste našli tu správnou aplikaci. Můžete evidovat kdo to platil, s jakým projektem platba souvisela, vnořené kategorie, fotografie, kdy končí záruka, kde jste to nakoupili, jak dlouho tu věc asi budete používat, slevy, DPH a asi dvacet dalších položek. Je toho na můj vkus až moc, navíc podpořené hodně technickým (jednoduchým) byť funkčním vzhledem.

Obrazovka aplikace Expense Manager

Financius

Tahle věc sice nemá vnořené kategorie, ale asi by to šlo nasimulovat tagy, které podporuje. Naprosto překvapivě ale nemá podporu převodu peněz mezi účty, což sice chápu, že jde zadat jako dvě transakce (odchozí z jednoho, příchozí na druhý), ale to je hodně nepohodlné. Reporty bohužel neumožňují nějaký průběžný pohled na data (jak se vyvíjela moje útrata za jídlo?), jenom je vidět poměr jednotlivých typů nákladů v jednotlivých měsících.

Obrazovka aplikace Financius

Money Lover

Aplikace, která mi startuje jednoznačně nejdéle. Není to nic hrozného, ale je to poznat. Na druhou stranu má rychlé zadávání výdajů přímo z menu na tabletu, což je velmi příjemné urychlení.

Pravidelné transakce, události (v daném období se transakce navíc napáruje k probíhající události a vy pak víte náklady související s událostí). Trendy, které bohužel nejdou zobrazit po kategoriích ale jenom v celku a podpora vnořených kategorií. Které jsou dost neuvěřitelně vždy svázané s daným účtem, což částečně dává smysl a ve finále vůbec ne. Pokud máte účet „hotovost“ a „karta“, tak každý z nich má jiné kategorie a v tu chvíli se vám jídlo, placené hotově, zobrazuje někde jinde než to placené kartou. A to celou aplikaci zabilo (ale prý to plánují změnit).

Obrazovka aplikace Money Lover

Wallet

Tohle je v tuto chvíli asi můj vítěz. Vnořené kategorie (byť možnost výběru pouze jedné a jenom jedna úroveň vnoření, což asi bude limitující), synchronizace s webem, možnost importu CSV souboru, více účtů (byť je zjevně v mém podání používám špatně, protože u každé platby zadáváte účet a způsob platby, kdežto pro mě účet = způsob platby), možnost evidence záruky.

Grafy a reporty chtějí vylepšit, ale ve spojení s filtry by z toho mohlo jít vykřesat to, co bych si představoval. Napojení na české banky, které se postupně rozvíjí (viz rozhovor na Lupě).

Dokonce jsem uvažoval i o placené verzi, zvláště poté, co mi po cca čtrnácti dne od registrace do aplikace přišla nabídka na doživotní slevu 33 %. Uvidíme.

Obrazovka aplikace Wallet

MoneyWiz

Může to být drahé. Demoverze umožňuje maximálně 100 transakcí a pak si vyberete, zda chcete platit měsíčně 5$ a používat to na libovolné platformě, nebo zaplatit 5$ jednorázově za Android aplikaci a 25$ za Windows aplikaci. Napojení na banky (ty svoje jsem tam nenašel) by bylo za dalších 5$ měsíčně.

Vnořené kategorie (v jedné úrovni), pravidelné platby, možnost evidence plátců. Ale také pidi políčka, nutnost zadávat částky včetně haléřů (jasně, jsou to jenom dvě nuly, ale musíte je vždycky zadat) jsou asi důvodem, proč mě aplikace neoslovila.

Obrazovka aplikace MoneyWiz

CoinKeeper

Krásně provedená aplikace. Pokud vystačíte s jednoúrovňovými kategoriemi (v premium verzi doplněné o tagy, takže by to asi šlo), kterých navíc nebude moc, aby se vám vešly všechny na obrazovku a mohli jste na ně přetáhnout, ze kterého účtu jste je zaplatili. Na první pohled viditelné, jak moc vyčerpáváte rozpočet (což takhle hezky žádná z předchozích snad neměla).

Obrazovka aplikace CoinKeeper

Spending Tracker

Proč ti vývojáři dělají ta malá políčka, když se primárně bavíme o ovládání prsty? Proč tam dávají animace, které tu aplikaci primárně vizuálně zpomalují a až tolik krásy tomu nedodají? Navíc to neumí vnořené kategorie a ještě se mi to vizuálně nelíbí. Děkuji, nechci.

Obrazovka aplikace Spending Tracker

Toshl Finance

Toshl vůbec nemá kategorie, ale řeší to neomezeným počtem tagů, což je plus. Hloupé je, že je všechny zobrazuje při zadávání platby a to by se mi tam asi nevešly. Mrzí mě nutnost zadávání částky včetně haléřů a nelíbí se mi, že si vždy si po zadání popisu musím zminimalizovat klávesnici, aby mohl potvrdit zadání platby. Do toho chybějící reporty, takže by mě ta aplikace nikam neposunula.

Obrazovka aplikace Toshl Finance

Shrnutí

Víc účtů podporují skoro všechny aplikace, s výjimkou MoneyWise a Spendee.

Vnořené kategorie nezvládá skoro nikdo, výjimkou je MoneyWise, Expense Manager, Money Lover (oddělené pro jednotlivé účty), Wallet a MoneyWiz.

Synchronizaci s webem umí Wallet, Money Lover, MoneyWiz a Toshl Finance.

Rozpočty umí snad všechny aplikace, byť různě složitě a více či méně hezky vizualizované. MoneyWise asi vyhrává pokud se týká jejich nastavení, CoinKeeper pokud jde o vizualizaci.

Mám pár horkých kandidátů, které musím lépe otestovat a ujasnit si své opravdové potřeby. Zvláště pokud se týká kategorií, kterých nyní mohu zadat ke každé platbě neomezené množství a navíc je mohu libovolně vnořovat.

Používáte také nějakou aplikaci? Jak jste s ní spokojeni? Nebo raději utrácíte tak, jak to život přinese?

12 komentáře

  1. Ja pouzivam toshl hlavne kvuli dobre podpore vice men, kdy mohu zadavat v libovolne mene a je to pak prepocteno na hlavni menu. Jinak maji ted beta verzi nove aplikace pro android (ta zatim jede v ostre verzi jen na webu a pro ios), kde upravili nektere veci. Napriklad lepsi rozdeleni kategorii+tagu nebo podpora uctu.

  2. a zkoušeli jste testovat i apky přímo od bank? MBank internet banking, Era portál, ČS Moje zdravé finance.. Fungují na webu a nemusíte se otravovat s importem dat z banky..

  3. Poté, co Microsoft zabil MS Money, které jsem dokonce kdysi pokoutně kupoval z US, jelikož to v ČR koupit nešlo a muselo se koupit přímo CD, tak jsem přehrál data do MoneyDance. Je vidět, že ta aplikace vznikla ještě před boomem těch všech online služeb ala mint.com a je dost kostrbatá, ale umožňovala už tenkrát synchronizaci přes Dropbox s androidí aplikací HandyBank. Průběžně to ale moc neplním, spíše tam čas od času nahraji data z bankovnictví a trochu uklidím. Nedávno jsem si musel napsat konvertor pro CSV z Raifky, jelikož pořád nejsou schopni dát data v nějakém inteligentním formátu.

  4. Používám money lover už 3 roky. Pořád na programu pracují.Co je však nespolehlivé. Reccurent platby.Někdy fungují,někdy ne.Obcas po upgrade zmizí. Jsem betatester cca půl roku.

  5. U mě zaručeně vítězí FINANCISTO. je to jen mobilní aplikace s poněkud primitivním vzhledem ale funguje rychle a přehledně. data se dají snadno exportovat do jiných programů.

    Dosud jsem nenašel lepší software.

Leave a Reply